Recenzja książki: Kot Bob i jego podarunek

Recenzuje: Justyna Gul

Boże Narodzenie według kota

- Chciałem powiedzieć (…) że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.

Śmierć zastanowił się przez chwilę.

KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE.

Ten cytat z Terry`ego Pratchetta doskonale oddaje nasz stosunek do kotów, ale nie zawiera informacji, że koty mają w sobie niezwykłą moc dokonywania zmian w życiu innych osób, że są niezwykle inteligentne i potrafią osiągnąć to, czego chcą. O zaletach kota i przykładach je potwierdzających można by opowiadać godzinami, ale nikt nie zrobi tego lepiej niż James Bowen. Ten uliczny muzyk, przez wiele lat zmagający się z problemami narkotykowymi, bezdomnością, znalazł w sobie siłę, by zawalczyć o swoje życie, by wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za swojego małego towarzysza. To właśnie pojawienie się Boba, rudego kocura, zmieniło jego beznadziejne położenie, to konieczność zadbania o żywe stworzenie u jego boku zmotywowała go do ciężkiej pracy nad sobą i do wytrwania w decyzji o wyjściu z narkomanii.

O tym, w jaki sposób Bob znalazł się u boku Jamesa i jak wyglądała ich długa wspólna droga, mogliśmy przeczytać w książkach: Kot Bob i ja oraz Świat według Boba. Teraz nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się kolejna publikacja, w której kot Bob odgrywa główną rolę. Kot Bob i jego podarunek to nie tylko książka dla tych, którzy pokochali już sympatycznego rudaska i jego właściciela, ale również dla osób, które nie miały jeszcze przyjemności spotkać tej niezwykłej dwójki. To również wspaniały prezent dla ludzi, którzy mają i kochają koty, dla tych, którzy dopiero zastanawiają się nad adopcją, a także dla tych, którzy już dawno przestali dostrzegać piękno dnia codziennego, którzy stracili w swoim życiu cel, którzy nie widzą sensu w podejmowaniu kolejnych wyzwań. Lektura w obliczu zbliżających się świąt jest również doskonałą okazją, aby przemyśleć swój stosunek do tych, którzy mają mniej, by – podobnie jak James  – dojść do wniosku, że warto się dzielić nawet wówczas, kiedy sami mamy mało.

Takiej postawy nauczył Jamesa właśnie Bob, który pewnego dnia zjawił się na klatce schodowej w domu mężczyzny. Mały, zabiedzony kociak przypomniał mu jego samego – James był dzieckiem z rozbitej rodziny, przeprowadzającym się z jednego kontynentu na drugi, pozbawionym miłości rodzicielskiej. To właśnie z braku poczucia bezpieczeństwa, z zagubienia i samotności mogły się wziąć jego problemy z zachowaniem, z socjalizacją, zaś miesiące spędzone w różnych zakładach i klinikach leczenia chorób psychicznych jeszcze pogłębiły alienację Jamesa. Narkotyki stały się dla niego sposobem na ucieczkę, na zapomnienie o wszystkim, co było złe. Jednak taka „wolność” była tylko pozorna i miała swoją cenę – James stał się jednym z tych bezdomnych, którzy za dawkę narkotyku są w stanie zrobić wszystko. Bob stanął na jego drodze w chwili, kiedy mężczyzna był w trakcie kuracji odwykowej i walczył o każdy dzień za pomocą substytutu narkotyku - metadonu. To głodny i chory Bob zmotywował Jamesa do opieki nad zwierzęciem, ale też nad samym sobą, do znalezienia sposobu legalnego zarobkowania oraz do zmiany podejścia do życia.

W książce James wspomina stare czasy po to, by wyjaśnić, dlaczego święta Bożego Narodzenia miały dla niego tak małą wartość, dlaczego nigdy wcześniej nie czuł tego, co określa się mianem „ducha świąt”. Jednak i to podejście uległo zmianie z pomocą Boba, nagle bowiem mężczyzna przekonał się, że wokół niego jest wielu życzliwych ludzi, którzy chcą podzielić się z nim dobrym słowem, a nawet pieniędzmi. Przełomowym w tym względzie był rok 2010, kiedy to James borykał się z trudnościami finansowymi, zaś stan licznika prądu i gazu pokazywał, że jeśli nie chce spędzić świąt w zimnie i w ciemnościach, musi zdobyć w ciągu kilku dni kilkaset dolarów. Mimo iż mężczyzna zdawał sobie sprawę, że szansa na zarobienie tych pieniędzy grą na gitarze czy sprzedażą gazety „The Big Issue” jest nikła - nawet przy pomocy Boba, który otwierał serca i portfele publiczności, to i tak podjął wyzwanie. I wówczas stał się cud – okazało się, że na niego i rudego kota czeka mnóstwo zaprzyjaźnionych osób, którzy wypatrywali ich w tłumie, pragnąc wręczyć kartki z życzeniami, a czasami również z kilkoma dolarami w prezencie. Dzięki świadomości, że tylu ludzi się o nich troszczy, tylu o nich pamięta, w Jamesie dokonała się kolejna zmiana. Również i on zapragnął uszczęśliwić ludzi, również i on przekonał się, że więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu

Trudno oceniać walory literackie historii, która sama w sobie jest piękna, w której tak naprawę najważniejsze jest przesłanie. Ono zaś brzmi: „warto pomagać”! Ta wspaniała opowieść, choć zawiera w sobie wiele treści, z którymi już mogliśmy się zapoznać w trakcie lektury poprzednich tomów, kryje w sobie ogromny ładunek pozytywnej energii i ma moc otwierania ludzkich serc na innych. Książka Kot Bob i jego podarunek jest najlepszym prezentem, jaki możemy sprawić sobie i innym, bowiem nikt, kto pochyli się nad nią, nie pozostanie obojętny na krzywdę.

Kup książkę Kot Bob i jego podarunek

Zobacz opinie o książce Kot Bob i jego podarunek
Autor
Świat według Boba. Dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka
James Bowen0
Okładka ksiązki - Świat według Boba. Dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka

Kontynuacja światowego bestsellera ,,Kot Bob i ja" - ciąg dalszy prawdziwej historii niezwykłego rudego kota i jego człowieka. Od dnia gdy James Bowen...

Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy
James Bowen0
Okładka ksiązki - Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy

Największy bestseller ostatnich lat - prawdziwa historia niezwykłego kocura i zagubionego człowieka, który odzyskał dzięki niemu nadzieję na szczęście...