Recenzja książki: Kot czarownicy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Chociaż opisywane jako zwierzęta samotne, koty są z natury towarzyskie. Jeżeli są dobrze traktowane, przywiązują się do swych właścicieli i okazują im przyjazne uczucia, domagając się głaskania. Nakładem Wydawnictwa Alegoria ukazała się wzruszająca opowieść Piotra T. Dudka Kot czarownicy, w której czytelnik znajdzie wszystko to, co wynika z prawdziwej natury kociego przyjaciela.

W niewielkim domku na skraju lasu mieszkała babcia Jola, niewysoka staruszka o trzęsących się dłoniach, pomarszczonej twarzy, smutnych oczach i dobrym sercu. Jedynym jej przyjacielem był kot Geronimo, prawdziwy indiański wojownik, dumny i nieustraszony (tak o nim mówiła babcia Jola). Trudno im się żyło, bo czarny kolor kota sprawił, że dzieci uważały babcię za czarownicę i często robiły jej na złość. Smutne były myśli Geronima: Biedna babcia! Nie mogę do niej wrócić! W końcu to wszystko moja wina. To przeze mnie dzieci uważają ją za czarownicę i tak strasznie dokuczają. Smutny kot rozpoczął więc nowe życie.

Byt bezdomnego kota (takim właśnie stał się Geronimo) nie należy do łatwych. Trudności ze zdobyciem pożywienia, brak stałego miejsca do spania, niechciane towarzystwo innych kotów, brud i liczne rany – ciężkie chwile przeżywał Geronimo. No i jeszcze ta banda chłopaków. Gdyby nie Heja, młoda i energiczna suczka, nie wiadomo, jak potoczyłyby się jego dalsze losy.

Chociaż książeczka Kot czarownicy przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku, również dorośli będą wzruszeni. Bo jak można nie uronić ani jednej łzy, czytając o poświęceniu kociego bohatera, który dla ratowania kochanej pani gotów jest zrezygnować z ciepła, poczucia bezpieczeństwa i pełnej miski. Doskonałym uzupełnieniem tekstu są piękne, klimatyczne, kolorowe ilustracje autorstwa Małgorzaty Lewandowskiej.

Publikacja Wydawnictwa Alegoria zawiera głęboki przekaz: zwycięstwo dobra nad złem, przewaga prawdy nad fałszem, rezygnacja z wrogości i z fałszywych oskarżeń to scalające elementy codziennego życia. I chociaż łatwo można przewidzieć zakończenie, warto sięgnąć po lekturę i przeżyć wyjątkową przygodę.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Kot czarownicy

Zobacz opinie o książce Kot czarownicy
Kot czarownicy
Piotr T. Dudek