Recenzja książki: Kowal i diabeł

Recenzuje: Danuta Szelejewska

To, co bajarzowi doskonale wychodzi, to zainteresowanie słuchaczy snutymi przez siebie gawędami, anegdotami, opowiadaniami czy bajkami. Słowo bajarza trafia na długi czas do serc i umysłów słuchaczy. Kowal i diabeł to bajki śląskiego pisarza Józefa Lompy, opublikowane z okazji zbliżającej się 225. rocznicy urodzin autora.

Tomik zawiera trzy bajki, które cechuje ogromna wartość edukacyjna. Skierowane do dzieci i młodzieży, uczą, jak należy żyć: uwrażliwiają na dobro i zło, pokazują, jak powinno wyglądać postępowanie w różnych sytuacjach, uświadamiają konieczność pokonywania zagrożeń, przeszkód i życiowych przeciwności, zachęcają do dokonywania dobrych wyborów oraz podejmowania właściwych decyzji. Umożliwiają również poznawanie świata i siebie samego. Wreszcie – oswajają z nieuchronnymi sytuacjami, z jakimi styka się każdy człowiek.

Sięgając po bajki Józefa Lompy, czytelnik z pewnością nie będzie zawiedziony. Na diable wypróbowuje swój spryt. Z synem wieśniaka wędruje przez kraje i przekracza granicę lasu z zaklętymi w nim duchami. W podwodnych przestworzach spotyka się z córką nurka. W każdej z bajek ukryty został morał. Gdzie po śmierci trafił Kowal? Kogo księżna chętnie za męża wzięła? Kto krył się pod postaciami gołębicy i jastrzębia? W bajkach ukryte są odpowiedzi.

Historie przekazywane z pokolenia na pokolenie z powodzeniem można nazwać ponadczasowymi i ponadnarodowościowymi. Tak jest w przypadku opracowanych przez Józefa Lompę baśni – choć od jego śmierci upłynęło dwieście dwadzieścia pięć lat, to opracowane przez niego historie nadal cieszą się powodzeniem. Książka została pięknie zilustrowana. Wielobarwne, całostronicowe, duże, wyraźne, realistyczne ilustracje autorstwa Jolanty Różackiej doskonale zdobią całość (zilustrowane zostały nawet wnętrza okładki, a śnieżnobiałe pozostają tylko diabelskie zęby). Na końcu zamieszczono notkę charakteryzującą teksty Józefa Lompy, ich konstrukcję i wątki, a także obecność w bajkach elementów ludowych oraz nieco zapomnianego w dzisiejszych czasach diabła (to przecież on jest siłą sprawczą złych uczynków). W przypadku odbiorców – dzieci konieczna będzie pomoc dorosłych w zrozumieniu tekstu.

Wszyscy, którzy sięgną po publikację Wydawnictwa Ursines, bez wątpienia będą zadowoleni: dzieci nauczą się zasad wypełniających skarbiec „mądrości świata”, natomiast dorośli utwierdzą się w przekonaniu, że „złotych myśli” zawartych w bajkach nie może zabraknąć w codziennym życiu.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Kowal i diabeł

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kowal i diabeł
Książka
Kowal i diabeł
Józef Lompa
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy