Recenzja książki: Krzysztof Piątek. Gole, które cieszą

Recenzuje: Damian Kopeć

Realizując dziecięce marzenia

Talent plus wytrwała praca. Pozytywny wpływ i wsparcie taty. Doza szczęścia, czyli spotkanie właściwych ludzi w odpowiednim momencie życia. Te elementy odegrały znaczącą rolę na drodze Krzysztofa Piątka do Milanu. Na drodze światowej kariery chłopaka z małej dolnośląskiej Niemczy. Jego historia – która, miejmy nadzieję, dopiero się rozwinie – to przykład, jak wiele można osiągnąć, wykorzystując szanse, jakie przynosi życie.

Książka Krzysztof Piątek. Gole, które cieszą autorstwa znanego dziennikarza sportowego Marcina Kalety to pierwsza biografia słynnego piłkarza skierowana do dzieci. To próba przybliżenia im konkretnego człowieka, który dla wielu stał się idolem. Ważne, żeby dziecko kibicujące komuś i próbujące go naśladować, wiedziało coś więcej ponad stereotypowe opinie czy atrakcyjne medialnie fakty. By poznało szczegóły kariery i niuanse drogi do sukcesu. Drogi niełatwej, ale pociągającej końcowym efektem. Słowa bowiem fascynują, ale to przykłady pociągają. Tak jak przykłady karier sportowych Adama Małysza, Kamila Stocha, Roberta Lewandowskiego czy wielu naszych olimpijczyków.

Biografia Piątka jest bardzo sprawnie napisana. Żywym językiem, ujęta w atrakcyjną formę, urozmaicona. Dzieciom bowiem niełatwo skupić się na samym tekście. Kiedy ma on dynamiczną otoczkę graficzną, gdy wzbogacony jest zdjęciami i elementami graficznymi, przyciąga wzrok. Książka staje się „multimedialna“.

Marcin Kaleta ukazuje drogę Piątka do sukcesu. Pokazuje porażki, jakie się na niej zdarzały. Dobrze bowiem mieć świadomość trudności i błędów, jakie zdarzają się przecież każdemu. To ważne, żeby zobaczyć, jak można przezwyciężać złe nawyki, negatywne zachowania, cechy charakteru. Jak istotna jest rzetelna, systematyczna praca. Talent sam w sobie niewiele znaczy, jeśli nie jest wsparty pracą – i to wieloletnią. Sukces nigdy nie przychodzi nagle, sam z siebie, trzeba na niego zapracować. To wszystko świetnie widać na przykładzie kariery Krzysztofa Piątka. Jego biografia ma formę opowieści, miejscami beletryzowanej. Dialogi, wypowiedzi i objaśnienia – czyta się tę książkę szybko, łatwo i z przyjemnością. Dużą atrakcją są liczne zdjęcia towarzyszące tekstowi.

Książka Krzysztof Piątek. Gole, które cieszą pokazuje drogę chłopaka z małej, nieznanej Niemczy do światowego klubu AC Milan. Może być inspiracją dla tych, których fascynuje kariera sportowa, zwłaszcza piłkarska. Przykład Piątka pokazuje bowiem, że jest ona dla niemal wszystkich dostępna. Potrzebny jest tylko talent, wsparty ciężką pracą. I pewna doza szczęścia.

Kup książkę Krzysztof Piątek. Gole, które cieszą

Zobacz opinie o książce Krzysztof Piątek. Gole, które cieszą
Juventus. Drużyna walecznych serc
Marcin Kalita0
Okładka ksiązki - Juventus. Drużyna walecznych serc

Bogata w szczegóły, ilustracje i zdjęcia historia Juventus F. C., najbardziej utytułowanego klubu Serie A., która przypadnie do gustu młodym...

E-sport. Zostań mistrzem
Marcin Kalita0
Okładka ksiązki - E-sport. Zostań mistrzem

To kolejna książka sportowa autorstwa Marcina Kality. Tym razem autor przedstawia tajniki gier komputerowych oraz pokazuje, że granie nie musi być tylko...