Recenzja książki: Księga ukrytych praw. Zbiór ponadczasowych reguł rządzących naszym życiem

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Obok znanych każdemu podstawowych praw człowieka (np. do życia, wolności, bezpieczeństwa, religii) są takie, które – nazywane kosmicznymi, uniwersalnymi czy duchowymi – zapewniają wewnętrzny spokój, podnosząc tym samym jakość ludzkiego życia. Księga ukrytych praw to opracowany przez Jarosława Gibasa Zbiór ponadczasowych reguł rządzących naszym życiem, które – choć ukryte – zostały ujawnione, a z ich treścią czytelnik zapozna się w lekturze.

Sięgając do starożytnych źródeł, autor przygląda się każdemu z dwudziestu praw, jakie udało się mu odnaleźć oraz zestawić w zbiór. Przy ich wyjaśnianiu odnosi je do współczesnego życia i świata, a także do procesów fizycznych, psychologicznych oraz zasad określających możliwość budowania relacji interpersonalnych, przekładając je w ten sposób na wewnętrzną, emocjonalną i zewnętrzną aktywność życiową człowieka. Obrazowo przedstawia pośredni oraz bezpośredni wpływ otoczenia, omawia mechanizmy, zwraca uwagę na „haczyki”. Wylicza założenia, właściwości i zależności, analizuje aspekty, interpretuje. Zajmuje się wykładnią pojęć, podsuwa solidne podpowiedzi. Rozstrzyga dylematy, podkreśla przesłania, odnajduje wskazówki, sięga po wnioski. Prowadzi ścieżkami codzienności, zachęcając do akceptacji tego, z czym człowiek każdego dnia musi się mierzyć.

Jako terapeuta transpersonalny, autor w Księdze ukrytych praw łączy doświadczenia z pracy własnej z przemyśleniami zakorzenionymi w starożytnej filozofii greckiej, kulturze Dalekiego Wschodu, źródłach sensacyjno-ezoterycznych, przekładach kabalistycznych. Sięga do czasów pierwotnych, ale i korzysta z refleksji współczesnych myślicieli. Bierze pod uwagę wyniki badań specjalistów z dziedziny psychologii, socjologii, archeologii, teologii, filozofii, medycyny, fizyki oraz astronomii. Cytuje fragmenty Biblii (wraz z siglami) i Koranu. Powołuje się na skodyfikowane rzymskie prawo. Dużo miejsca w lekturze zajmują przemyślenia z pogranicza wschodnich systemów filozoficznych, mitologii oraz alchemii, ale i daty, nazwiska, wydarzenia historyczne, opinie, schematy, diagramy. Na końcu zamieszczona została bibliografia, informacje dotyczące założonej w 2017 roku Fundacji Hinc Sapientia oraz miejsce na notatki.

Publikacja Instytutu Wydawniczego Tathata jest niełatwa, lecz potrzebna. Treść w postaci zwartego tekstu z małą ilością akapitów utrudnia wprawdzie odbiór, jednak zainteresowani tematem „wyłuskają” z Księgi ukrytych praw myśli najbardziej interesujące.

Kup książkę Księga ukrytych praw. Zbiór ponadczasowych reguł rządzących naszym życiem

Zobacz opinie o książce Księga ukrytych praw. Zbiór ponadczasowych reguł rządzących naszym życiem
Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych
Jarosław Gibas0
Okładka ksiązki - Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych

Coraz częściej w opracowaniach i artykułach psychologicznych termin narcyzm zestawia się ze słowem epidemia, co ma świadczyć o tym, że jest to zjawisko...

Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi
Jarosław Gibas 0
Okładka ksiązki - Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi

Czujesz, że musisz złapać głęboki oddech i poczuć w pełni swoją wartość? Marzysz o zmianie otoczenia i docenieniu samego siebie? Ten poradnik psychologiczny...