Recenzja książki: Kształt dźwięku

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Marysia i Mateusz to prowadzące antykwariat małżeństwo, to dwoje ludzi, którym – jak się wydaje – nic w życiu nie brakuje. Cóż – może prawie nic, Mateusz bowiem niemal całą codzienność podporządkowuje bezskutecznym od lat staraniom, by Marysia zaszła w ciążę. Kobieta nie wie już, czy naprawdę tego chce. Nie wie też, czy właściwie jest szczęśliwa. 

O tym, że żyje z Mateuszem już tylko z przyzwyczajenia, orientuje się podczas jednego ze spacerów, gdy słyszy muzykę fortepianową, która poruszyła czułą strunę w jej duszy. Nieco później poznaje Jakuba – dużo młodszego od niej mężczyznę, który nadał dźwiękom pianina tak niezwykły kształt. Ich relacje – początkowo czysto przyjacielskie – wkrótce zmieniają się w romans. Czy kobieta zdecyduje się na związek z dużo młodszym od siebie mężczyzną? Czy porzuci męża? Czy ma prawo przekreślać całe dotychczasowe życie i czy przyniesie jej to prawdziwe szczęście? 

Paula Er w swojej powieści porusza bardzo wiele tematów. Pisze, oczywiście, o uczuciach – o tych, które bardzo przypominają miłość, choć w istocie nią nie są, ale też o prawdziwej miłości. Mówi o zdradzie – zarówno tej, której dopuszcza się Marysia, decydując się na romans z Jakubem, jak i mniej oczywistej – tej, której dopuszcza się Mateusz, przedkładając pragnienie posiadania dziecka ponad szczęście swej żony czy choćby próbę zrozumienia jej, dojścia z nią do porozumienia. Pisze o różnicy wieku, która może stanąć na przeszkodzie prawdziwemu uczuciu, o przemocy psychicznej, o manipulacji, której ludzie często dopuszczają się, pragnąc osiągnąć własne cele.  Ale mówi też o tym, że by być szczęśliwi i tworzyć szczęśliwe związki, musimy nauczyć się jasno komunikować własne potrzeby i pragnienia, a także być otwarci na takie sygnały ze strony naszych partnerów czy partnerek. W tle powieści Pauli Er pojawiają się tematy dorosłych dzieci alkoholików oraz dzieje ludności pochodzenia żydowskiego na terenie Mińska Mazowieckiego. 

Kształt dźwięku to pełna emocji opowieść o bagażu przeszłości, który każdy z nas niesie. O tym, że czasami może być on naszym darem, a czasem – balastem, którego musimy się pozbyć, by ruszyć dalej i rozpocząć nowe życie. O tym, że niektóre rozdziały w życiu należy czasem ostatecznie zamknąć. I o tym, że aby osiągnąć szczęście, należy uważnie wsłuchiwać się w własne uczucia, pragnienia i potrzeby. W melodię, która gra w naszej duszy.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Kształt dźwięku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kształt dźwięku
Autor
Książka
Inne książki autora
Wysłuchaj mnie
Paula Er0
Okładka ksiązki - Wysłuchaj mnie

Nigdy nie wątp w to, że zasługujesz na życie. Aneta ma wszystko, co tylko może sobie wymarzyć młoda kobieta - kochającego męża, wspaniałego synka, własny...

Wolność jaskółki
Paula Er0
Okładka ksiązki - Wolność jaskółki

O wiele łatwiej jest sprawować kontrolę nad drugim człowiekiem niż nad własnym życiem. Wie o tym Marek, przykładny ojciec rodziny, prezes poważnej firmy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy