Recenzja książki: Kwiaty na poddaszu

Recenzuje: Sabinka

Kwiaty na poddaszu to jedna z bestsellerowych powieści Virginii C. Andrews, ogromnie popularnej amerykańskiej autorki.  Wydawnictwo Świat Książki opublikowało w tym roku długo oczekiwane wznowienie tej właśnie powieści.

Z pewnością Kwiaty na poddaszu nie należą do powieści lekkich czy takich, które czytać można dla odprężenia. Andrews zapewnia czytelnikom ogrom wrażeń, opisując dramatyczne wydarzenia - począwszy od straty najbliższych, poprzez więzienie i podtruwanie dzieci, a na kazirodztwie kończąc. Narratorką książki jest dwunastoletnia dziewczynka, tym samym powieść jest napisana zwyczajnym, prostym językiem, lecz chyba każdy czytelnik zrozumie opisywane na jej kartach ból i rozczarowanie, zmieszane z miłością i pewną dozą nieśmiałości.

Powieść zapowiada się niezbyt efektownie, jednak w miarę lektury można szybko przekonać się, dlaczego książka ta stała się bestsellerem. Kwiaty na poddaszu wywołują burzę sprzecznych uczuć i emocji i naprawdę trudno do tej powieści podejść z dystansem, Wściekłość i ból - te emocje chyba najczęściej towarzyszyć będą czytelnikom. Naprawdę trudno zrozumieć wiele opisanych w powieści zjawisk czy zachowań. Trudno zrozumieć matkę, dla której sprawy materialne mają większe znaczenie, niż własne dzieci. Trudno zrozumieć, dlaczego tak często sprawcami największych rozczarowań, ludźmi, którzy sprawiają największy ból, okazują się najbliżsi? Pytania, na które niełatwo znaleźć racjonalne odpowiedzi, niech pozostaną więc retorycznymi.

Kwiaty na poddaszu jednak to nie tylko książka pełna emocji - to także bardzo dobrze napisana powieść. To powieść przejmująca, która bardzo mocno dotyka czytelnika, która skłania do refleksji, która przykuwa uwagę. Kwiaty na poddaszu to powieść, o której - po ukończeniu lektury - czytelnik nie jest w stanie szybko zapomnieć. To książka, po przeczytaniu której naprawdę trudno zebrać myśli i którą niełatwo podsumować jednym zdaniem. To także lektura, po jaką naprawdę warto sięgnąć. Kwiaty na poddaszu wstrząsną z pewnością czytelnikami wystarczająco, by długo o niej pamiętali.

Kup książkę Kwiaty na poddaszu

Zobacz opinie o książce Kwiaty na poddaszu
Kwiaty na poddaszu
Virginia C. Andrews
Willow
Virginia C. Andrews0
Okładka ksiązki - Willow

„Willow” to pierwszy tom nowej sagi V.C. Andrews. Willow de Beers jest dzieckiem adoptowanym, żyjącym w bolesnym rozdarciu pomiędzy ukochanym...

W matni marzeń
Virginia C. Andrews0
Okładka ksiązki - W matni marzeń

Ostatni tom bestsellerowej serii o rodzinie Casteel. Dramatyczna historia rodu Casteel wraca do początków! W ostatnim tomie sagi Annie Casteel Stonewall...

Cierpliwość. Pomalowałam ją na szaro i powiesiłam wśród czarnych chmur. Nadzieję pomalowałam na żółto, jak słońce, które mogliśmy oglądać przez kilka krótkich, porannych godzin.

Nadzieję powinno się malować na żółto, kolorem słońca, które tak rzadko oglądaliśmy.