Recenzja książki: Las znikających gwiazd

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Las skrywa swoje sekrety, a od ich poznania może czasem zależeć ludzkie życie. Las znikających gwiazd Kristin Harmel to poruszająca, a jednocześnie nietypowa opowieść, osadzona w czasie II wojny światowej.

recenzja Las znikających gwiazd

Główna bohaterka powieści, Yona, przez całe życie wychowywana była w lesie przez stroniącą od ludzi Jeruszę – kobietę, która posiadała nadprzyrodzony dar. Yona, mimo nurtujących ją pytań, nie potrafiła dowiedzieć się od swojej opiekunki, kim tak naprawdę jest i skąd się wzięła.

Umierając, Jerusza wyjawia dziewczynie prawdę: gdy ta była mała, została wykradziona z rąk niemieckich rodziców. Rodziców, którzy – zdaniem umierającej starszej pani – byli złymi ludźmi.

Po śmierci opiekunki dziewczyna nie zamierza wracać do miasta, czując się bezpiecznie w jedynym miejscu, jakie zna – lesie. Z czasem zmuszona zostaje jednak do ucieczki i przemieszczania się, by odkryć, że za chroniącymi ją drzewami trwa właśnie kolejna wojna. Kiedy do jej lasu docierać zaczynają uciekający Żydzi, Yona podejmuje trudną decyzję: postanawia zwalczyć swój lęk i za wszelką cenę im pomóc.

Nowa powieść Kristin Harmel to kolejna książka z nurtu prozy historycznej, której akcja rozgrywa się w czasach II wojny światowej. Harmel nie osadza jednak akcji swojej historii w obozie koncentracyjnym, nie skupia się także jedynie na wątkach miłosnych.

Tych, oczywiście, w Lesie znikających gwiazd nie brak, jednak Harmel nie tworzy wojennego romansu. To tematy poboczne, które mają wpływ na fabułę, jednak jej nie determinują. Wszystko za sprawą nietypowej bohaterki powieści – kobiety, która, wychowywana w lesie, w trudnej sytuacji zmuszona została do nauczenia się nawiązywania społecznych więzi.

Yona to postać, która może wydawać się momentami naiwna, a jednocześnie to osoba o wielkim sercu. Dziewczyna najczęściej zawierza własnej intuicji. Choć wychowana była w samotni, podobnie jak każdy człowiek odczuwa potrzebę przynależności do grupy, pragnie kochać innych i być kochana. Stąd relacje z mężczyznami, jakie nawiązuje.

Jednocześnie Yona to bohaterka „pomiędzy". Nie jest dziewczyną z miasta, ale nie narodziła się także w lesie. Wychowana przez Jeruszę, zna wiele różnych języków, w tym jidysz, ale nie jest ani katoliczką, ani Żydówką. Kristin Harmel udowadnia, że to nie pochodzenie, religia, wychowanie czy edukacja, lecz nasze uczynki świadczą o tym, jakimi ludźmi jesteśmy.

Co istotne, fabuła powieści inspirowana jest prawdziwą historią ukrywających się przed nazistami Żydów. Chociaż w monografiach historycznych na próżno szukać wzmianek o Yonie, to autorka przyznaje, że bezpośrednią inspiracją dla stworzenia Lasu znikających gwiazd było poznanie losów Arona Bielskiego, który wraz z grupą ponad tysiąca żydowskich partyzantów znalazł schronienie w gęstych lasach w okolicach Nowogródka. Ogrom pracy, jaki autorka włożyła w poznanie realiów i prawdziwych losów osób, które doświadczyły nazistowskich zbrodni, zasługuje na uznanie.

Jednak nie tylko wątki historyczne pojawią się w Lesie znikających gwiazd. Kristin Harmel w powieści wprowadza także wątek oniryczny, jakby nadnaturalny, związany ze specjalnym darem Jeruszy, który następnie przekazany zostaje Yonie. Ta niezwykła moc – a właściwie jej istnienie lub nieistnienie – pozostaje zagadką niemal do końca powieści i z pewnością dodatkowo zaintryguje czytelników.

Książka Kristin Harmel to dobrze napisana proza historyczna, która jednocześnie może stać się przyczynkiem do zainteresowania prawdziwą historią Arona Bielskiego oraz wszystkich, którzy w latach 30. XX wieku dołączyli do grupy Partyzantów Bielskiego i przemieszczali się przez Puszczę Nalibocką. To książka poruszająca, która przypomina, że powinniśmy robić wszystko, by nie utracić swojego człowieczeństwa.

Tagi:

Kup książkę Las znikających gwiazd

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Las znikających gwiazd
Książka
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Inne książki autora
Plan na życie
Kristin Harmel0
Okładka ksiązki - Plan na życie

Znalezienie miłości po raz pierwszy jest darem. Kiedy młoda wdowa Kate Waithman znajduje ją po raz drugi, zdaje sobie sprawę, jak wielkie miała szczęście...

Moje rzymskie wakacje
Kristin Harmel0
Okładka ksiązki - Moje rzymskie wakacje

Aromat prawdziwego cappuccino, smak lekkiego wina, dotyk słońca na twarzy... To wszystko czuje rozsądna Cat, kiedy w porywie serca wraca do Włoch, by odnaleźć...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy