Recenzja książki: Letnie marzenie

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Letnie marzenie Cathy Cassidy to trzeci tom wchodzący w skład serii Bombonierki. Tym razem czytelnicy mają okazję poznać Summer, trzynastolatkę zakochaną w balecie. I właśnie o fascynacji przeradzającej się w obsesję, o wybujałej ambicji, o pragnieniu zwrócenia na siebie uwagi, o problemach współczesnych nastolatków, ale – przede wszystkim – o zaburzeniach odżywiania z ogromnym zaangażowaniem i w wiarygodny sposób opowiada Cathy Cassidy.

Czytelniczki miały okazję poznać Summer przy okazji lektury powieści Wiśniowe serce i Piankowe niebo – pierwszego i drugiego tomu serii. Wtedy jednak Summer pozostawała na dalszym planie, ustępując miejsca przyrodniej siostrze Cherry i swojej bliźniaczce, Skye. W Letnim marzeniu poznajemy Summer bardzo dokładnie. Obserwujemy jej pasję, ale także związane z nią obawy, szanse i marzenia. Summer robi wszystko, by związać swoją przyszłość z baletem. Nieoczekiwanie pojawia się taka szansa. Po skończeniu gimnazjum wraz z dwiema koleżankami-tancerkami zostaje zaproszona na audycję do prestiżowej szkoły baletowej, by zawalczyć o stypendium i możliwość kontynuowania nauki tańca. Ciągnące się tygodniami mordercze treningi, drakońska dieta, chore ambicje, które wciąż podsuwają myśl, że Summer nie dość się stara, sprawiają, że dziewczyna wpada w kleszcze anoreksji.

Książka Letnie marzenie swoim tytułem i uroczą okładką sprawia wrażenie lekkiej, wakacyjnej lektury. Przyznać trzeba, że książka napisana jest przystępnym językiem, jej akcja faktycznie rozgrywa się latem, całość czyta się naprawdę szybko, a historia wciąga bez reszty. Autorka nie poprzestaje jednak na banalnej i naiwnej opowieści, której fabułę zapomina się w momencie zakończenia lektury. Letnie marzenie zapada w pamięć, bo jest książką, która pomaga zmagać się z problemami bliskimi współczesnym nastolatkom. Mówi o rodzącym się zauroczeniu i budowaniu pierwszych związków. O dojrzewaniu i zmaganiu się ze zmianami, jakie następują w ciałach młodych ludzi. O podejmowaniu pierwszych trudnych decyzji.

Cathy Cassidy tłumaczy, jak ważne jest wsparcie, jakie zwłaszcza dorośli mogą ofiarować dorastającym dzieciom. Zagubienie nastolatków, buzujące hormony i emocje sprawiają, że młodzi ludzie często błędnie określają priorytety albo w destrukcyjny sposób dążą do osiągnięcia własnych celów. Summer pragnie dostać się do szkoły baletowej nawet kosztem własnego zdrowia. Jej obsesja osiąga niebezpieczny poziom, a z drugiej strony staje się niemym wołaniem o pomoc. O to, by ktoś zwrócił na nią uwagę. Nawet, jeśli potem dziewczyna wszystkiemu zaczyna zaprzeczać.

Letnie marzenie to historia kierowana do młodszych nastolatek. Opowieść jest bardzo dynamiczna, obok głównej bohaterki i problemów, z jakimi się zmaga, czytelnicy poznają jej siostry i przyjaciół, przenosząc się do urokliwej mieścinki, w której mama i ojczym wytwarzają cudowne słodkości. Letnie marzenie to powieść godna polecenia. To ważna książka, która pokazuje nastolatkom, że nie muszą (i nie powinni) sami zmagać się z problemami. Te bowiem mogą okazać się ponad ich siły.

Letnie marzenie to trzeci tom serii, ale nie trzeba znać wcześniejszych części, by czerpać przyjemność z lektury. Choć, oczywiście, warto je również nadrobić.

Tagi: dla młodzieży

Kup książkę Letnie marzenie

Zobacz opinie o książce Letnie marzenie
Książka
Letnie marzenie
Cathy Cassidy
Piankowe niebo
Cathy Cassidy; 0
Okładka ksiązki - Piankowe niebo

„Piankowe niebo” to  drugi tom „BOMBOnierek” – najsłodszej serii pod słońcem! Skye jest wesołą i uroczą dziewczyną...

Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek