Recenzja książki: Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Kiedy mówi się o drugiej wojnie światowej nie sposób nie wspomnieć o ludziach, często bezimiennych bohaterach, którzy z narażeniem własnego życia pomagali innym: Żydom, osobom starszym, chorym, dzieciom, najbardziej potrzebującym. Jedną z takich osób, które na zawsze odcisnęły swój ślad w historii. jest Irena Sendlerowa. Kobieta niezwykle skromna, ale równocześnie bardzo odważna. Kobieta, która ocaliła niemal dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci, „wyciągając" je z getta warszawskiego i ratując je od śmierci w obozie w Treblince. 

Tematy wojny, śmierci i nieuzasadnionej nienawiści to kwestie niezwykle trudne, a które w pewnym momencie trzeba podjąć w rozmowie z dzieckiem. Warto wtedy podejść do tej kwestii tak, by pokazać, że w tych dramatycznych czasach żyli także ludzie, którzy swoją dobrocią, empatią i bezinteresowną chęcią niesienia pomocy przeciwstawiali się panującemu wszędzie złu. Taką cichą i skromną postacią była bohaterka książki Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej Anny Czerwińskiej-Rydel. 

Książka opowiada o życiu i działalności Sendlerowej podczas drugiej wojny światowej. O tym, jak kobieta „przemycała" do getta warszawskiego rzeczy pierwszej potrzeby: jedzenie, lekarstwa i ubrania, tym samym pomagając cierpiącym tam głód i nędzę Żydom. Jednak gdy zobaczyła, jak ludzie – w tym dzieci z Domu Sierot Janusza Korczaka – gromadzeni są na Umschlagplatzu i wywożeni gdzieś, skąd nigdy nie wracają – Irena Sendlerowa postanowiła, że musi zrobić jeszcze więcej. Z pomocą całej siatki zaufanych ludzi rozpoczęła wyprowadzanie z getta dzieci. Oczywiście sprawa była niezwykle skomplikowana. I nie chodziło wyłącznie o kwestie logistyczne (jak przemycić płaczącego malucha przez bramę getta, której pilnują strażnicy i żołnierze?), ale także o decyzje żydowskich rodzin. Rodzice nie chcieli bowiem rozstawać się ze swoimi dziećmi. Nie mogli przewidzieć, która z decyzji – o pozostaniu w getcie czy przekazaniu potomstwa w obce ręce – wiązać się będzie z większą niewiadomą i ryzykiem. 

Opowieść Anny Czerwińskiej-Rydel kierowana jest do młodych czytelników, dzieci uczęszczających do pierwszych klas szkoły podstawowej i z ogromną wrażliwością tłumaczy, jak wiele dobrego zrobiła dla Żydów Irena Sendlerowa. Kobieta nie tylko uratowała dwa i pół tysiąca dzieci. Nie tylko zapewniła im dach nad głową, opiekę i jedzenie. Irena Sendlerowa zapisała informacje dotyczące prawdziwych imion i nazwisk wszystkich uratowanych żydowskich dzieci. Bibułki te następnie schowała do butelki, zakorkowała i zakopała pod jabłonką, by tam czekały na lepsze, bezpieczniejsze czasy. By wiele lat po wojnie można było „odpieczętować" te informacje i powiedzieć dorosłym już wtedy żydowskim dzieciom, kim tak naprawdę są, jakie jest ich dziedzictwo i skąd pochodzą.

Listy w butelce przybliżają czytelnikowi postać Ireny Sendlerowej. Pokazują, jak wielką determinację i ile siły i zaangażowania tkwiło w tej skromnej i kruchej kobiecie. Ile była w stanie oddać, poświęcić, ile znieść bólu, upokorzeń i krzywd, gdy trafiła do więzienia w imieniu ratowania innych, bardziej potrzebujących ludzi.

Książka Anny Czerwińskiej-Rydel to historia, która wzrusza, wobec której nie da się przejść obojętnie. To opowieść o tyle zaskakująca, że historia działalności Ireny Sendlerowej jest szerzej znana dopiero od 2000 roku. Dopiero wtedy świat dowiedział się jak wielką – i cichą bohaterką – była kobieta ukrywająca się podczas wojny pod pseudonimem „siostra Jolanta". Książka pokazuje, że tylko od nas zależy, jak postępować będziemy w trudnych chwilach. Że to nie czasy wpływają na nasze wybory, ale bez względu na nie sami ich dokonujemy. Że „być człowiekiem" to znaczy pomagać innym. I czynić to dla ich dobra, a nie dla sławy, pieniędzy czy popularności. 

Kup książkę Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej
Książka
Inne książki autora
Medal za uśmiech... czyli dzieci mają głos
Anna Czerwińska-Rydel0
Okładka ksiązki - Medal za uśmiech... czyli dzieci mają głos

Medal za uśmiech... to książka wyjątkowa. Dzięki niej poznacie historię Orderu Uśmiechu, dowiecie się, jak można nominować wybraną przez Was osobę dorosłą...

W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie
Anna Czerwińska-Rydel0
Okładka ksiązki - W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Skłodowska-Curie była fascynującą osobą. Wielu uważało, ze jest zbyt poważna - a ona była po prostu refleksyjna i bardzo skupiona - początkowo na...

Recenzje miesiąca
Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Niedzielna dziewczyna
Pip Drysdale
Niedzielna dziewczyna
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska
Ktosiek 2.0
Zawsze i na zawsze
Jenny Han
Zawsze i na zawsze
Brytyjska monarchia od kuchni
Adrian Tinniswood
Brytyjska monarchia od kuchni
Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown
Grypa. Sto lat walki
Relikwiarz
Elżbieta Bielawska
Relikwiarz
iBoy
Kevin Brooks
iBoy
Pokaż wszystkie recenzje