Maskarada

Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2018-01-25
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7776-160-1
Liczba stron: 36
Tytuł oryginału: Något lurt
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Ilustracje: Maria Nilsson Thore

Ocena: 6 (1 głosów)

Recenzja: Maskarada

Recenzuje: Dorota Józefiak

Maskarada to urocza opowieść o dwójce przyjaciół - mrówkojadzie i orzesznicy, w której autorzy poruszają ważny i trudny temat kłamstw.

Zwierzątka dostają od jeżozwierza zaproszenie na bal przebierańców. Mrówkojad jest tym bardzo podekscytowany! Wyciąga swoją małą walizeczkę i szuka w niej odpowiedniego stroju. Orzesznica jednak przebiera tylko ukochaną zabawkę swojego kolegi, a sama oznajmia, że nigdzie nie idzie, bo zwyczajnie nie lubi takiej zabawy. Sytuacja komplikuje się, kiedy do drzwi puka organizator imprezy. Wystraszony mały gryzoń chce skłamać, by wymigać się od udziału w balu.

Między przyjaciółmi wywiązuje się rozmowa o oszukiwaniu. Orzesznica przekonuje, że to tylko niewinne „białe kłamstwa", które czasami są potrzebne, by nie zrobić drugiej osobie przykrości. Wszak łatwiej powiedzieć, że dopadło nas przeziębienie niż że nie mamy ochoty na czyjeś towarzystwo. Mrówkojad postanawia zrezygnować z dobrej zabawy, bo nie wyobraża sobie balu bez swojej przyjaciółki. Zwierzątka chcą jednak pomóc w organizacji i pieką dla jeżozwierza ciasteczka, które później dostarczają mu do domu. Czy aby na pewno uda im się uniknąć wspólnej zabawy?

Mrówkojad i orzesznica są niezwykle sympatycznymi postaciami. Autorka pokazuje. czym jest prawdziwa przyjaźń, bowiem mrówkojad stawia ją ponad własną przyjemność. Lotta Olsson porusza też problem, który nurtuje każde dziecko: jak to jest z tymi kłamstwami? Każdy wie, że nie wolno kłamać, nie wolno oszukiwać, ale czy naprawdę czasami nie lepiej troszkę minąć się z prawdą niż sprawić przykrość rozmówcy?

Nie jest łatwo wyznaczyć granicę między drobnym kłamstewkiem a prawdziwym kłamstwem, które jest złe i szkodliwe. Dorośli miewają z tym problem, a co dopiero maluchy, które dopiero poznają świat i uczą się reagować na zaistniałe sytuacje. Książka pokazuje, że „białe kłamstwa" są nieszkodliwe i że z niełatwych sytuacji często można dość łatwo wybrnąć. Jednak to w gestii osoby dorosłej jest właściwe zinterpretowanie tekstu z dzieckiem i dokładne wytłumaczenie sytuacji, w której znalazły się zwierzątka.

Maskarada Lotty Olsson, ilustrowana przez Marię Nilsson Thore, to przepięknie wydana opowieść dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej, która zmusza do refleksji,a może nawet burzliwej dyskusji dotyczącej kłamstw - także wypowiadanych w dobrej wierze.

Tagi: Maskarada, Maskarada recenzja, Maskarada książka, Lotta Olsson Maskarada , Lotta Olsson recenzja, Lotta Olsson książka, Lotta Olsson

Kup książkę Maskarada

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Maskarada
Inne książki autora
Inna podróż
Lotta Olsson 0
Okładka ksiązki - Inna podróż

Pewnego szarego, chłodnego dnia mrówkojad wpada na świetny pomysł: wybiorą się z orzesznicą w podróż! Jednak po dłuższym namyśle stwierdza, że to dość...

Mały, mały smyk
Lotta Olsson 0
Okładka ksiązki - Mały, mały smyk

W tomie Mały, mały smyk towarzyszymy maluchowi w jego codziennych zabawach i zajęciach.Lotta Olsson, autorka m.in. opowieści o mrówkojadzie i orzesznicy...

Recenzje miesiąca
To, co zostało
Jodi Picoult
To, co zostało
Przerwany sen Kashi
Dawid Kornaga;
Przerwany sen Kashi
Sekundnik
Barbara Stenka
Sekundnik
Łaskoci
Konrad Oprzędek;
Łaskoci
Gra Geralda
Stephen King
Gra Geralda
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy