Recenzja książki: Matka Polka

Recenzuje: Justyna Gul


Odlotowa Mamuśka


Niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku, kim zostaliśmy, co osiągnęliśmy, jest tylko jedna osoba, która kocha bezgranicznie i dla nas jest w stanie przenosić góry. Mama, mamusia, mamunia – nie jest istotne jak ją będziemy nazywać bo i tak jest najbardziej wyjątkową osobą na ziemi.
Matka Polka, której rozmiary oraz twardy charakter po prostu nie pozwalają na użycie zdrobnień, nie jest przeciętną rodzicielką. Od innych (pomijając sterczące włosy, twarz usianą piegami i podniszczone trampki) odróżnia ja jedno – bujna wyobraźnia. Z tego powodu Polek, bohater ciepłej i zabawnej książeczki Zuzanny Orlińskiej „Matka Polka” może liczyć na niekonwencjonalne pomysły matki oraz przyzwyczaić się do dziwnych zachowań i magicznych wydarzeń.
Apolinary Kociankowski, bo tak brzmi imię i nazwisko Polka, lubi jeździć na rowerze, czytać książki, jeść lody i grać na komputerze. Ta ostatnia czynność jest od momentu pożyczenia nowej gry od Krzysia Skarżyńskiego, stałym elementem dnia. Aż dziw bierze jak realistyczna jest stworzona w niej rzeczywistość i to do tego stopnia, że chłopiec trafia do świata bitów i bajtów. Tyle tylko, że zamiast niegroźnych, trójwymiarowych elementów gry pojawia się zdecydowanie złowieszczo wyglądający czarny Zmutowany Chrabąszcz. Jeszcze większe zdumienie budzi fakt, że w cyfrowym świecie znajduje się też Matka Polka, a na dodatek wydaje się dobrze znać pracujące tu na etacie postacie, z państwem Burlum i ich maleństwem na czele. Chociaż po matce, która na Uniwersytecie w Salamance studiowała potworystykę, można spodziewać się wszystkiego.
Z potworami nie mają nic wspólnego urodziny Polka, ale już Piraci znakomicie pasują do przyjęcia. Zwłaszcza, że stanowią urodzinowe życzenie chłopca, podobnie jak fajerwerki i stosy słodyczy. Aż trudno uwierzyć, że przyjęcie dla dzieci  może obfitować w takie wrażenia jak abordaż piratów pod wodzą kapitana Kła, ostrzał brukselką czy ostateczny cios dla honoru pirata zadany groszkiem ptysiowym. Dla Matki Polka zorganizowanie takich wspaniałych urodzin to pestka.
Rodzicielka Polka sprawdza się także jako ekipa ratunkowa, kiedy reklamowa codzienność przeniknie do rzeczywistości, a FMP, czyli Fałszywa Matka Polka zaczai się na chłopca. Ten dziwożon telewizyjny, inaczej telestrzyga reklamowa o mały włos nie przekarmiła Polka szybkimi daniami i jogurtami z wielkimi kawałkami owoców. Całe szczęście, że z tego idealnego świata reklamy wyciąga chłopca PMP (czyli Prawdziwa Matka Polka). Chociaż chłopiec nie miałby nic przeciwko temu, by w innym świecie zagubił się wiecznie narzekający i wymądrzający się kuzyn Polka, Dante Gabriel. Jego charakter ma szansę odmienić dopiero szczur uratowany przed utonięciem. Najpierw jednak Dante i Polek będą musieli zmierzyć się z łobuziakami w osobach braci Jarząbków.
Oj, nic dziwnego, że Matka Polka, mająca z synem „sto pociech i dwieście utrapień” czasami wątpi w swoje umiejętności pedagogiczne, pomysłowość i czuje się słaba oraz zniechęcona. Na takie momenty załamania czyha pewna staruszka ze smutnej willi, która z każdym pociągnięciem grzebienia wysysa energie z kobiety. Polek nie może na to pozwolić, bo przecież jego mama jest wyjątkowa i nie może jej stracić. Czy uda mu się ją uratować?
„Matka Polka” Zuzanny Orlińskiej to pełna wdzięku historia opatrzona zabawnymi ilustracjami pozwalającymi bez reszty poddać się rytmowi opowieści. Fantazja, szczypta ironii i problemy mające swoje odzwierciedlenie w świecie rzeczywistym – to wszystko sprawia, że „Matkę Polka” czyta się łapczywie i wraca się do niej często, jak do starego przyjaciela. Adresowana do dzieci historia skusi niejednego dorosłego (ja już jestem ofiarą magnetycznego przyciągania świata Polka), pozwalając mu na sentymentalną podróż do krainy dzieciństwa. A kto wie, może nawet jako rodzice weźmiecie przykład z Matki Polka i zaczniecie kreować rzeczywistość z domieszka magii? W takim przypadku strzeżcie się kochane dzieci, by w zamian za złą ocenę nie zbombardował was brukselką pirat, a zza rogu nie wyskoczył Mikołaj w zielonym kubraczku elfa. No, chyba, że w worku będzie miał cudowny prezent jakim bez wątpienia jest książka Orlińskiej, a wówczas można mu wybaczyć nawet brak reniferów.

Tagi: Matka Polka, Matka Polka recenzja, Matka Polka książka, Zuzanna Orlińska Matka Polka, Zuzanna Orlińska recenzja, Zuzanna Orlińska książka, Zuzanna Orlińska

Kup książkę Matka Polka

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Matka Polka
Książka
Matka Polka
Zuzanna Orlińska
Inne książki autora
Wielka historia małych miast województwa łódzkiego
Zuzanna Orlińska0
Okładka ksiązki - Wielka historia małych miast województwa łódzkiego

Andrzej Frycz Modrzewski tworzył w Brzezinach, Julian Tuwim kochał Inowłódz, Marcin Bielski spisywał Kronikę wszytkiego świata w Pajęcznie. Kazimierz...

Biały Teatr panny Nehemias
Zuzanna Orlińska0
Okładka ksiązki - Biały Teatr panny Nehemias

Wyobraź sobie, że żyjesz w ponurym świecie, bez komórki, tableta, komputera. Przed sklepami wiją się kolejki, choć na półkach brakuje towarów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Wędrówka
Anna Onichimowska
Wędrówka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Pokaż wszystkie recenzje