Recenzja książki: Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Każdy się czegoś boi, choć nikt tego nie chce. O tym, jak pokonać strach i stawić czoła codziennym wyzwaniom, opowiada mądra treść książki Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane, zapraszając dzieci od dziesiątego roku życia w niesamowitą podróż po baśniowych krainach.

recenzja Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane

Wyruszyli w świat daleki… dziewięcioletnia Mia z rodu Borowskich i Pesto – kot, który nie zawiódł nawet wtedy, gdy Mia walczyła w szpitalu z chorobą. Pesto obiecał i przybył, a kiedy już przybył, poprowadził Mię w sam środek szalonego Wiru. Gdy fala wyrzuciła dziewczynkę i kota na brzeg  Szmaragdowego Królestwa (plaża niczym z folderu w najdroższym biurze podróży), czas było ruszyć na spotkanie z królową. I ruszyli przypominającą makowiec krętą ścieżką, mijali sklejone kajmakiem herbatnikowe domki, przeszli wafelkowym mostem nad karmelkową rzeką. Wreszcie – dotarli do zamku z wieżami z kruchych rożków lodowych i stawili na audiencji u królowej Lukrecji, której włosy przypominały słodkie pianki. Tylko jej przygnębiony wyraz twarzy oraz nadkruszone mury miasteczka świadczyły o tym, że Kolczur (pokryte kolcami jego wężowate ciało było przerażające!) zaatakował. Czy Szmaragdanki i Szmaragdanie mogą tylko załamywać ręce? Jak pokonać potwora terroryzującego królestwo? Może badacz stworów Miłko z Zagadkowej Kniei podsunie skuteczne rozwiązanie!

Pouczająca opowieść Małgorzaty Prządki zaciekawi dzieci starsze, które z zainteresowaniem wczytają się w przygody Mii i Pesta (znikające ścieżki, wystające korzenie, ślepe zaułki, głazy w formie wyszczerbionych maczug), wyobrażą sobie magiczne zwierzęta (sarny w niebiesko-różowe paski, liski z uszami przypominającymi motyle skrzydła, kaczkopłazy, szponicze, krabonogi z generałem Rupiakiem na czele), ucieszą się z ochrony zbroi i tarczy słonecznej oraz leczniczych właściwości kolorowego pyłku z grzbietu pani mrówkojeżowej. I choć łatwo przewidzieć, czy bohaterska para pokona kłapiącego paszczą na prawo i lewo Kolczura, ratując w ten sposób Szmaragdowe Królestwo, warto wraz z bohaterami przeżyć fantastyczną, miejscami – wzruszającą, przygodę.

Pobudzająca do refleksji treść książki Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane jest lekturą wartościową. Opowiadając o poszukiwaniach prowadzonych z pełnym zaangażowaniem, o marzeniach, które – by się spełniły – wymagają poświęceń, a także o samotności, przyjaźni, potrzebie akceptacji i wybaczania, podkreśla to, co piękne oraz wartościowe. Mądra treść w połączeniu z wymownymi ilustracjami Basi Leśniewskiej pobudzają do refleksji. Przekonują również, że gdy w życiu czytelnika pojawi się Kolczur pod postacią codziennych kłopotów, warto pokonać strach i stawić czoła wyzwaniom.

Tagi: dla dzieci kot dziewczynka

Kup książkę Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane

Zobacz opinie o książce Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska