Recenzja książki: Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Każdy się czegoś boi, choć nikt tego nie chce. O tym, jak pokonać strach i stawić czoła codziennym wyzwaniom, opowiada mądra treść książki Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane, zapraszając dzieci od dziesiątego roku życia w niesamowitą podróż po baśniowych krainach.

recenzja Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane

Wyruszyli w świat daleki… dziewięcioletnia Mia z rodu Borowskich i Pesto – kot, który nie zawiódł nawet wtedy, gdy Mia walczyła w szpitalu z chorobą. Pesto obiecał i przybył, a kiedy już przybył, poprowadził Mię w sam środek szalonego Wiru. Gdy fala wyrzuciła dziewczynkę i kota na brzeg  Szmaragdowego Królestwa (plaża niczym z folderu w najdroższym biurze podróży), czas było ruszyć na spotkanie z królową. I ruszyli przypominającą makowiec krętą ścieżką, mijali sklejone kajmakiem herbatnikowe domki, przeszli wafelkowym mostem nad karmelkową rzeką. Wreszcie – dotarli do zamku z wieżami z kruchych rożków lodowych i stawili na audiencji u królowej Lukrecji, której włosy przypominały słodkie pianki. Tylko jej przygnębiony wyraz twarzy oraz nadkruszone mury miasteczka świadczyły o tym, że Kolczur (pokryte kolcami jego wężowate ciało było przerażające!) zaatakował. Czy Szmaragdanki i Szmaragdanie mogą tylko załamywać ręce? Jak pokonać potwora terroryzującego królestwo? Może badacz stworów Miłko z Zagadkowej Kniei podsunie skuteczne rozwiązanie!

Pouczająca opowieść Małgorzaty Prządki zaciekawi dzieci starsze, które z zainteresowaniem wczytają się w przygody Mii i Pesta (znikające ścieżki, wystające korzenie, ślepe zaułki, głazy w formie wyszczerbionych maczug), wyobrażą sobie magiczne zwierzęta (sarny w niebiesko-różowe paski, liski z uszami przypominającymi motyle skrzydła, kaczkopłazy, szponicze, krabonogi z generałem Rupiakiem na czele), ucieszą się z ochrony zbroi i tarczy słonecznej oraz leczniczych właściwości kolorowego pyłku z grzbietu pani mrówkojeżowej. I choć łatwo przewidzieć, czy bohaterska para pokona kłapiącego paszczą na prawo i lewo Kolczura, ratując w ten sposób Szmaragdowe Królestwo, warto wraz z bohaterami przeżyć fantastyczną, miejscami – wzruszającą, przygodę.

Pobudzająca do refleksji treść książki Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane jest lekturą wartościową. Opowiadając o poszukiwaniach prowadzonych z pełnym zaangażowaniem, o marzeniach, które – by się spełniły – wymagają poświęceń, a także o samotności, przyjaźni, potrzebie akceptacji i wybaczania, podkreśla to, co piękne oraz wartościowe. Mądra treść w połączeniu z wymownymi ilustracjami Basi Leśniewskiej pobudzają do refleksji. Przekonują również, że gdy w życiu czytelnika pojawi się Kolczur pod postacią codziennych kłopotów, warto pokonać strach i stawić czoła wyzwaniom.

Tagi: dla dzieci kot dziewczynka

Kup książkę Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane
Książka
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy