Recenzja książki: Między pesymizmem a optymizmem

Recenzuje: Anna Omiecińska

Każdy z nas zastanawia się nie raz, dlaczego jedni mają wyjątkowe szczęście w życiu, a innym ludziom zupełnie nic nie wychodzi. I od czego zależy, czy będziemy szczęśliwi i usatysfakcjonowani, czy też nie. Te pytania nasunęły się także Elaine Fox, psycholożce, która zaczęła zastanawiać się nad tym, w jaki sposób postrzeganie świata - optymistyczne bądź pesymistyczne - wpływa na to, co przytrafia się nam w życiu. Na podstawie prowadzonych badań Fox napisała książkę, dzięki której nawet osoby nie mające zbyt dużej wiedzy psychologicznej mogą odkryć pewne tajemnice funkcjonowania swojego mózgu.

Elaine Fox jest niewątpliwie ekspertem w swojej dziedzinie. O ludzkim umyśle i naturze człowieka wie wiele - i wiele chce przekazać czytelnikom. Łączy opisy naukowych doświadczeń, aspekty biologiczne z historiami z życia wziętymi i ciekawymi porównaniami. Opisy wyników badań i porady Fox przeplata różnorodnymi testami psychologicznymi, dzięki którym możemy ocenić siebie i lepiej odnieść się do przykładów i treści. Chociaż zapewne wiele osób zna swoją naturę, to jednak dzięki Fox poznamy więcej szczegółów na jej temat. A - co najważniejsze - ostatni rozdział książki pokazuje, w jaki sposób możemy zmienić swój mózg i z pesymisty stać się optymistą.

(...) ludzki mózg został zaprogramowany w taki sposób, aby z nadzieją patrzył w przyszłość. (...) Optymizm jest niezwykle istotnym mechanizmem ewolucyjnym, wypracowanym przez naturę po to, by popychać nas do działania, nawet gdy wszystko idzie źle. Psycholodzy nazywają to zjawisko tendencyjnością optymistyczną.
Aby zrozumieć książkę, nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy z zakresu psychologii czy anatomii, chociaż autorka nie pomija szczegółów na przykład na temat tego, jak neurony w mózgu wpływają na nasze samopoczucie. Możemy więc natrafić na fragmenty trudniejsze, na przykład mówiące o tym, że:

Sieci połączeń budujące nasz umysł pogodny składają się z neuronów jądra półleżącego powiązanych z komórkami w określonych partiach kory przedczołowej - części płata czołowego położonej dokładnie nad oczami. (...) Jądro półleżące i kora przedczołowa działają jak pedał gazu i hamulec - jedno popycha nas w kierunku przyjemności, drugie ogranicza nasze pierwotne instynkty.
Nie należy się jednak bać zbyt wielu trudnych wywodów naukowych - Fox nie pisze dla specjalistów w dziedzinie medycyny, ale dla przeciętnych czytelników.

Książkę czyta się dobrze. Może Fox nie odkrywa wielkich tajemnic, może pisze na temat spraw, które wielu czytelnikom są już znane, jednak autorka z pewnością uwypukliła ważne aspekty ludzkiej osobowości i interesująco je opisała.

Kup książkę Między pesymizmem a optymizmem

Zobacz opinie o książce Między pesymizmem a optymizmem
Autor