Recenzja książki: Misia i Kostek

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Przyjaźń jest uczuciem, o jakie zabiegają wszyscy: młodsi i starsi, dorośli i dzieci. Z przyjacielem łatwiej jest pokonywać przeszkody dnia codziennego, a także radzić sobie z przeciwnościami losu. Książeczka Misia i Kostek w prostych słowach zwraca się bezpośrednio do najmłodszych czytelników. Pokazuje im, co w życiu ma wartość większą od najbardziej cennych bogactw.

Młody czytelnik, przeglądając strony książeczki, poznaje sympatycznych przyjaciół. Misia i Kostek, bo o nich tu mowa, bardzo się lubili. Lubili też kawę, którą pili razem. Każdego ranka. Codziennie. Wiedzieli, że wspólne spędzanie czasu jest zajęciem niezmiernie fascynującym. Tego dnia też się spotkali, jednak nie był to już tak miły dzień, jak każdy poprzedni. Postanowienie Kostka wcale nie spodobało się Misi: przecież ona też chciałaby rozejrzeć się po świecie, chciałaby zobaczyć ciekawe miejsca i pić kawę w towarzystwie nowych gatunków niedźwiedzi. Oczywiście razem z Kostkiem. Jak czuła się Misia po wyjeździe przyjaciela? Co stało się z kwitnącym kwiatkiem? Gdzie wyrosły wietnamskie lilie wodne? Odpowiedzi na wszystkie pytania Anna Höglund zawarła w lekturze.

Ponieważ relacje między sympatycznymi bohaterami książeczki do złudzenia przypominają te, z jakimi człowiek styka się w realnym świecie, w Misi i Kostku młody czytelnik odnajdzie receptę na szczęśliwe życie. Jest więc mowa o silnych emocjach: o przyjaźni i radości bycia z najbliższymi, o złości, poczuciu odrzucenia, niskiej samoocenie, tęsknocie oraz żalu pożegnań, o rozstaniach i powrotach, dawaniu oraz braniu, a także o uśmiechu, miłych słowach, przyjaznych gestach i wyciągniętej w stronę drugiego człowieka pomocnej dłoni. Misia i Kostek nie tylko bawi, ale przede wszystkim posiada ogromną wartość edukacyjną.

Książeczka opublikowana nakładem Zakamarków skierowana została do dzieci powyżej czwartego roku życia. Jej atuty to niewielki format, gruba okładka w stonowanych kolorach (z wizerunkami Misi i Kostka), kartki grubsze od przeciętnych, odpowiednia ilość tekstu na stronie, a także proste, sugestywne ilustracje (sytuacje przykre zostały przedstawione na szarym tle), które wiernie odzwierciedlają rzeczywistość, a wpadając w oko, skłaniają do refleksji. Wszystko to sprawia, że umysł i serce dziecka zaangażowane będą przez długi czas.

Przekonując rodziców, jak ważna jest pomoc dzieciom w tworzeniu pozytywnych więzi międzyludzkich, Anna Höglund zaprasza do lektury.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Misia i Kostek

Zobacz opinie o książce Misia i Kostek
Misia i Kostek
Anna Höglund
O tym można rozmawiać tylko z królikami
Anna Höglund0
Okładka ksiązki - O tym można rozmawiać tylko z królikami

Czasem, będąc w towarzystwie, czuję się jak przebrany za kogoś innego. Kogoś, kto co prawda przypomina mnie, ale ja stoję obok. Książka przede wszystkim...