Recenzja książki: Misiek, co ty opowiadasz?!

Recenzuje: Justyna Gul

Niesforny Misiek

„Jestem takim gadułą, że niektórzy nie mogą ze mną wytrzymać” – mówi o sobie Misiek – „Bo rozmawianie z ludźmi to moje hobby. Mogę to robić całymi dniami. Właściwie nie robi mi różnicy z kim rozmawiam”. Takiemu szczeremu wyznaniu trudno się oprzeć, podobnie zresztą jak książce Katarzyny Majgier „Misiek, co ty opowiadasz?!”

Tytuł tej zabawnej opowieści to zdanie, które rezolutny chłopiec słyszy chyba najczęściej – oczywiście pod warunkiem, że ktokolwiek zdoła wtrącić więcej niż jedno słowo w trakcie jego monologu. Ten niezwykle wygadany sześciolatek dla zaspokojenia swojej nieustającej potrzeby mówienia wymyślił nawet przyjaciela, Słuchacza, który lubi słuchać tylko i wyłącznie opowieści Miśka i – oczywiście – tylko z nim się przyjaźni.

Ów Słuchacz to nie jedyny wytwór bujnej fantazji bohatera. Na potrzeby chwili, w trakcie rozmowy z Majką, Misiek wymyśli jeszcze Podziemniaka, żyjącego - jak sama nazwa wskazuje - pod ziemią i bawiącego się czerwonym traktorem chłopca. Nie można także pominąć Myślnika, który ma w domu ponad sto komputerów i na skonstruowanej ze starego telewizora rakiecie lata po całym kosmosie.

Zamiast tych wyimaginowanych przyjaciół chłopiec wolałby mieć psa, bo, niestety, na towarzystwo innych dzieci nie ma co liczyć. Jest odrzucany z powodu swej tuszy, a niepewność maskuje opowiadaniem niezwykłych historii. Zresztą te drobne kłamstewka coraz częściej goszczą w jego życiu - jak choćby to o kocie, który rzekomo zakopał mięso z obiadu w doniczce z kwiatkiem.

Powiastka Majgier, przeznaczona dla dzieci, została uhonorowana wyróżnieniem w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Tak jak jury doceniło Miśka i jego dar snucia historii, tak i młodzi czytelnicy powinni polubić niesfornego bohatera. Tym bardziej, że Misiek szykuje się do szkoły, a zafascynowany literkami może wciągnąć do Klubu Intelektualistów wszystkich wielbicieli jego przygód. Jeśli dzieci przetrwają gadulstwo chłopca, będą mogły pośmiać się z wielce oryginalnych rysunków Natalii Talarek oraz z niezliczonych pomysłów ich rówieśnika. Tylko uwaga, dzieci – nie próbujcie naśladować Miśka!

Kup książkę Misiek, co ty opowiadasz?!

Zobacz opinie o książce Misiek, co ty opowiadasz?!
Misiek, co ty opowiadasz?!
Katarzyna Majgier
Kuchennymi drzwiami. Innym razem
Katarzyna Majgier0
Okładka ksiązki - Kuchennymi drzwiami. Innym razem

Rodzinne tajemnice, wielkie namiętności i zakazana miłość, a w tle historyczny Kraków z jego malowniczą bohemą, blichtrem, ale i ciemnymi zaułkami, gdzie...

Miłość ci wszystko wyPaczy
Katarzyna Majgier0
Okładka ksiązki - Miłość ci wszystko wyPaczy

Powszechnie wiadomo, że pierwsza miłość dopadnie każdego. Nawet tak długo opierające się istoty, jak Ania Szuch. Niedawno nie pojmowała, po co tracić czas...