Recenzja książki: Mój kumpel Jeremi

Recenzuje: Sławomir Krempa

Mój kumpel Jeremi to świetna opowieść o prawdziwej przyjaźni, pierwszym zauroczeniu i całkiem poważnych wyzwaniach, jakie stoją przed uczniami IV klasy szkoły podstawowej. 

Oskar i Jeremi są najlepszymi przyjaciółmi. Dzielą się z sobą wszystkimi radościami i smutkami, sukcesami i problemami. Do czasu. Do czasu, gdy Oskar, nękany przez starszego kolegę ze szkoły, postanawia sam spróbować poradzić sobie w tej sytuacji. Do czasu, gdy Oskar się zakochuje w nowej koleżance z klasy i jego kolega musi ustąpić nieco miejsca Hani, będącej obiektem uczuć chłopca. Czy „stara przyjaźń” przetrwa starcie z nowymi wyzwaniami? Aby się o tym przekonać, warto sięgnąć po książkę Ewy Martynkien. 

Autorka w bardzo naturalny, przystępny sposób opowiada o problemach, które bliskie są każdemu młodemu człowiekowi. Przede wszystkim – o prawdziwej przyjaźni, która połączyła dwóch chłopców. Oskar, na którym Hania wywarła bardzo duże wrażenie, początkowo nie rozumie swoich uczuć. Dopiero Jeremi tłumaczy mu, na czym polega zakochanie i jak sobie poradzić w obliczu tego uczucia. Wyrozumiałość chłopca ma jednak granice i on również może poczuć się zraniony, gdy kolega zacznie zaniedbywać go na rzecz nowej koleżanki. Ewa Martynkien w swej książce mówi więc z jednej strony o przyjaźni, z drugiej – o pierwszej, dziecięcej miłości, zauroczeniu, zakochaniu. Mój kumpel Jeremi może stać się dla młodego człowieka swego rodzaju przewodnikiem po podobnych sytuacjach, wprowadzeniem w świat złożonych uczuć. A wszystko to niejako na marginesie wciągających przygód, które stają się udziałem bohaterów książki.  

Ale autorka porusza również problem dużo bardziej poważny, pisząc o przemocy szkolnej, o wykorzystywaniu innych, wymuszaniu, bullyingu. Chłopiec będący ofiarą prześladowania ze strony starszego kolegi zamyka się w sobie, ma opory, by poprosić o pomoc. Wierzy, że sam poradzi sobie w nowej, trudnej sytuacji. Że wystarczy, że „zapłaci” prześladowcy za swój rower czy telefon, a wyjdzie z opresji. Boi się porozmawiać z rówieśnikami czy dorosłymi. Nie chce być uznany za niesamodzielnego. Ewa Martynkien pokazuje szkodliwość takiego sposobu myślenia. Wskazuje też właściwy sposób postępowania i radzenia sobie z prześladowcą. Lektura jej książki z pewnością przyda się zarówno młodym, jak i dorosłym czytelnikom. Ci pierwsi łatwo identyfikować się będą z bohaterami powieści. Ci drudzy odkryć mogą, jak trudno czasem dzieciom porozmawiać o swoich sprawach. Nawet, gdy problemy kompletnie je przerastają. 

Choć autorka porusza tematy niełatwe, Mój kumpel Jeremi to lektura przystępna i atrakcyjna dla młodych czytelników. Ciekawa, wciągająca, napisana z poczuciem humoru i ozdobiona świetnymi ilustracjami Artura Nowickiego, z pewnością przyniesie dzieciom sporo przyjemności. A przy okazji pomoże im radzić sobie z wyzwaniami, z którymi muszą się na co dzień mierzyć.  

Tagi: bóg

Kup książkę Mój kumpel Jeremi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mój kumpel Jeremi
Książka
Mój kumpel Jeremi
Ewa Martynkien
Inne książki autora
Księżniczka Hania i Grymasek . Przygody ciekawej świata księżniczki i jej małego przyjaciela
Ewa Martynkien0
Okładka ksiązki - Księżniczka Hania i Grymasek . Przygody ciekawej świata księżniczki i jej małego przyjaciela

Poznajcie zawsze uśmiechniętą Księżniczkę Hanię i jej przyjaciela - marudnego Grymaska, bohaterów animowanej serii emitowanej na antenie MiniMini+ ,...

Mopek na tropie zamkowego ducha
Ewa Martynkien0
Okładka ksiązki - Mopek na tropie zamkowego ducha

Nietoperz Mopek dostaje list od kuzyna Gacka z prośbą o pomoc. Gacek mieszka w zamku, w którym straszy duch. Tłucze się po korytarzach, jęczy i hałasuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy