Recenzja książki: Mój syn. Powieść o dojrzewaniu do miłości

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Życie pisze nieprawdopodobne scenariusze. Przekonuje się o tym Witek, główny bohater powieści Magdaleny Mikutel Mój syn. W swojej debiutanckiej książce autorka próbuje zdefiniować, czym są prawdziwa przyjaźń, szczera miłość i rodzicielstwo.

Witek stara się czerpać garściami ze studenckiego życia – przynajmniej na tyle, na ile pozwalają mu kolejne egzaminy. Chociaż chłopak sam nie widzi się w roli prawnika, to wie, że nie może zawieść pokładanych w nim ambicji rodziców i dziadka.

Wszystko się jednak zmienia, kiedy Witek dowiaduje się, że… został ojcem. Nie ma czasu, by przyzwyczaić się do nowej sytuacji, bo matka jego syna – Jerzyka – kategorycznie odmawia opieki nad dzieckiem. Na dodatek okazuje się, że chłopiec żyje z zespołem Downa.

Witek nie ma pojęcia, jak powinien zachować się w nowej roli. Kiedy postanawia oddać syna, na jego drodze staje Aniela, studentka położnictwa, która decyduje się pomóc Jerzykowi oraz jego tacie.

Zarówno Aniela, jak i Witek skrywają jednak tajemnice. Kiedy z biegiem kolejnych tygodni zaczną poznawać się wzajemnie, okaże się, że każde z nich ma sobą trudną przeszłość. Czy dwa złamane serca uda się poskładać?

Mój syn to poruszająca opowieść o młodych ludziach, którzy poszukują swojej własnej drogi do szczęścia. Magdalena Mikutel udowadnia, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Każdy z nas ma szansę na to, by pokierować swoim życiem.

Najważniejszym przesłaniem powieści Mój syn jest to, by w każdej sytuacji poszukiwać pozytywów. Motyw ten pojawia się już na jednej z pierwszych stron – Magdalena Mikutel historią o Witku i Jerzyku trafnie zauważa, że po każdej życiowej burzy ostatecznie wychodzi słońce.

Samotne rodzicielstwo jest trudne, a Magdalena Mikutel pisze o opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym. Autorka skupia się na temacie, który nieczęsto pojawia się w popularnej literaturze kobiecej. Magdalena Mikutel pokazuje, że każdemu człowiekowi należy się szacunek i szansa na godne życie. Każdy z nas zasługuje także na miłość oraz akceptację ze strony bliskich.

Jednocześnie autorka udowadnia, że nie tylko matki mogą być najważniejszymi osobami w życiu małych ludzi – w tej roli równie dobrze odnaleźć mogą się mężczyźni. I choć na początku w życiu każdego rodzica mogą pojawić się chwile zwątpienia, to historia Jurka udowadnia, że nie wolno się poddawać.

W Moim synu dochodzi także do redefinicji pojęcia rodziny. Okazuje się bowiem, że czasem rodziną stają się ci, z którymi wcale nie łączą nas więzi krwi. Równie wielkie wsparcie można bowiem otrzymać od wiernych i prawdziwych przyjaciół. Jednocześnie Magdalena Mikutel pokazuje, że mimo różnic światopoglądowych i zadr z przeszłości, powinniśmy dążyć do pojednania z bliskimi.

Kluczowe w Moim synu okazuje się również przebaczenie. Witek na własnej skórze przekonuje się, że – by móc iść naprzód – musi najpierw wybaczyć tym, którzy go skrzywdzili. Do przebaczenia natomiast potrzebna jest miłość.

Mój syn stanowi więc obyczajową powieść szybkim wchodzeniu w dorosłość i o rodzicielstwie, ale również o miłości, nad którą trzeba nieustannie pracować. Po powieść Magdaleny Mikutel warto sięgnąć.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Mój syn. Powieść o dojrzewaniu do miłości

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mój syn. Powieść o dojrzewaniu do miłości
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy