Quantcast

Recenzja książki: Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Kiedy na świat przychodzą dzieci, naturalnym wydaje się pragnienie, by wychować je na szczęśliwych i dobrych ludzi. Jednak gdy z niemowlęcia dziecko wyrasta na kilkulatka, wyzwanie dotyczące wychowania zaczyna nabierać realnych kształtów. Wielu rodziców staje wtedy przed dylematami, nie potrafi poradzić sobie z „humorami” dziecka bądź po prostu czuje zagubienie w świecie i potrzebach emocjonalnych swoich pociech. By pomóc rodzicom w zbudowaniu spójnej strategii wychowania oraz wspierania rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dziecka powstała książka Alvara Bilbao Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców.

Alvaro Bilbao to doktor psychologii, neuropsycholog, psychoterapeuta, ale – co szczególnie ważne dla czytelnika-rodzica – ojciec trójki dzieci. Autor w swojej publikacji obok krótkich i przystępnie napisanych wstępów, opartych na swojej wiedzy medycznej i badaniach naukowców, serwuje czytelnikowi rady pisane z punktu widzenia świadomego i dobrze zorganizowanego rodzica. Wiedza medyczna zostaje zatem „podparta” przykładami z życia wziętymi. Mało tego: autor prezentuje gotowe wskazówki dotyczące tego, jak rozmawiać z dzieckiem w trudniejszych chwilach, jak reagować i jak budować zdania w obliczu smutku czy strachu dziecka.

Mózg dziecka to poradnik, w którym autor krok po kroku – w bardzo przystępnej formie – przybliża czytelnikowi budowę i funkcjonowanie dziecięcego mózgu po to, by w jasny i prosty sposób wytłumaczyć, jak wiedza ta może nam pomóc spojrzeć na zachowanie, wspomaganie rozwoju i potrzeby naszych dzieci. Autor tłumaczy, jak budować w dziecku empatię i asertywność oraz nie zatracić ogromnych pokładów kreatywności kilkulatka. Udowadnia, że stosowanie kar może mieć skutek przeciwny do zamierzonego. Uczy, jak oswajać dziecko z lękiem czy strachem. To jednak zaledwie drobna część informacji, jakie przyswoi uważny czytelnik. Porad, wskazówek czy przykładów opartych na rodzicielskich doświadczeniach autora jest bowiem w każdym rozdziale naprawdę sporo.

Odpowiedzialny rodzic po lekturze Mózgu dziecka uświadomi sobie, że wiele wskazówek serwowanych przez autora zdążył już wcielić w życie. Mogło to być intuicyjne podejście, nie całkiem świadome, ale dające pozytywne efekty i ugruntowane poczuciem, że „coś robimy dobrze”. Lektura książki pozwoli jednak usystematyzować działania oraz uzupełni wiedzę teoretyczną, dodając do niej solidne podstawy. Rodzicom, którzy są dopiero na początku drogi wychowania swoich pociech, pozwoli uniknąć błędów, które być może popełniliby w przyszłości.

Książka Alvaro Bilbao napisana jest bardzo przystępnym językiem, który pozwoli z łatwością przejść przez lekturę nawet zmęczonym i notorycznie niewyspanym rodzicom. Liczne tabele, wykresy czy rysunki pozwalają z jeszcze większą łatwością przyswoić wiedzę teoretyczną. Podkreślić jednak należy, że autor unika naukowego żargonu, a terminologię medyczną ogranicza do niezbędnego minimum. W końcu czytelnik-rodzic oczekuje, że lektura pomoże mu rozwiązać problemy, jakie pojawiły się na pewnym etapie wychowania dziecka, a nie stanie się instrukcją, pozwalającą wykonać operację na mózgu własnej pociechy…

Mózg dziecka to solidny i godny polecenia poradnik dla rodziców, których dzieci nie ukończyły jeszcze sześciu lat. Bowiem okres od narodzin do lat sześciu jest czasem, w którym dziecko uczy się najwięcej, a jego mózg przyswaja nieprawdopodobne pokłady wiedzy. Aby wspierać zdolności i przy okazji uczyć dziecko dobrych nawyków i zachowań, warto zapoznać się z lekturą książki Alvaro Bilbao.

Kup książkę Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców
Książka
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy