Recenzja książki: Najmniejszy słoń świata

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ogrody zoologiczne nie są w stanie zapewnić takiej przestrzeni, jakiej potrzebują zwierzęta, przez co – zamknięte w klatkach – nie mogą one żyć zgodnie ze swoimi naturalnymi potrzebami. Niemożliwą do opanowania tęsknotę za wolnością pokazuje Najmniejszy słoń świata, wzruszająca opowieść o tym, co w życiu jest ważne.

W usytuowanym w samym środku miasta zoo urodził się kochany, mały słonik. Śnił o Afryce, gdzie olbrzymie palmy i baobaby mają liście przez cały rok. Ponieważ za marzeniami należy podążać, wyruszył Słonik za kotem Panakotem: gdy na drodze stanęły mu kraty, postanowił przestać jeść i zmaleć, by się przez nie przecisnąć. W końcu wyruszył Słonik przed siebie w ciemną noc, choć kot Panakot dobrze wiedział, że nigdy jeszcze żaden słoń z zoo nie dotarł do Afryki. I nie przysłał pocztówki. Gdzie on jest? Tego nie wiedział nikt. Nie wiedział ani kierownik zoo Konstanty Niesporczak, ani sekretarka Jadwiga Bimbalska, ani nawet stróże prawa. A gdy klasa IVB z wychowawczynią Eugleną Orzęską, kujonką Pąsikówną, Marzenną Wirek wagi lekkopółciężkiej oraz starającym się być niewidzialnym Maurycym na czele zauważyła smacznie śpiącego pod drzewem Słonika, akcja potoczyła się wyjątkowo szybkim tempem.

Najmniejszy słoń świata to wzruszająca opowieść dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej, w której Maciej Szymanowicz opisał wydarzenia w taki sposób, jakby wszystko działo się naprawdę, doskonale odzwierciedlając targające Słonikiem wątpliwości, emocje oraz próby pokonywania przeszkód, a także tak bardzo przydatną odwagę i potrzebną wytrwałość w dążeniu do celu. Czy Słonikowi uda się dotrzeć do Afryki? Co wydarzy się w piwnicznej spelunce o wdzięcznej nazwie „Pod Gumowym Łomem”? W jaki sposób dzieci wejdą do cyrku, do którego dzieciom wstęp wzbroniony? No i co Słonik zrobi z nagrodą? Odpowiedzi na pytania ucieszą czytelnika.

Przez karty opowieści nieustannie przewija się tęsknota za wolnością, pogoń za szczęściem, troska o marzenia, próba odnalezienia własnego miejsca na ziemi, a także pewność, że wyborów trzeba dokonywać, decyzje podejmować a przyjaźń pielęgnować. Plastyczne opisy przenoszą w opisywane miejsca, trafne spostrzeżenia pobudzają do refleksji. Lektura wzbogaca przyrodniczą wiedzę czytelnika oraz pomaga zrozumieć, co w życiu liczy się najbardziej. Trudne pojęcia wyjaśniono w przypisach. Kolorowe, poważno-zabawne ilustracje autora, który znany jest z opraw graficznych gier planszowych i plakatów, odzwierciedlają oraz uzupełniają treść. Jest jeszcze twarda okładka z zatrzymującym wzrok czytelnika graficznym wzorem o nasyconych barwach po jej wewnętrznych stronach. Wszystko to zachęca do wielokrotnego sięgania po lekturę.

Książka Najmniejszy słoń świata pozwala wzruszyć się, przeżywając niecodzienną przygodę.

Kup książkę Najmniejszy słoń świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Najmniejszy słoń świata
Książka
Najmniejszy słoń świata
Maciej Szymanowicz
Inne książki autora
Marzenia. Fakty, mity, głupoty
Maciej Szymanowicz0
Okładka ksiązki - Marzenia. Fakty, mity, głupoty

Niezwykły zbiór informacji na temat marzeń! Niniejsza książka pomoże znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań związanych z marzeniami, takich jak...

Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty
Maciej Szymanowicz0
Okładka ksiązki - Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty

Niezwykły zbiór informacji na temat krasnoludków! Skąd się biorą i jak przemieszczają? Gdzie mieszkają i co mają w środku? Co jedzą i co...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy