Recenzja książki: Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Klasztory i świątynie to miejsca, w których zwykła szara codzienność nabiera cech ponadczasowych, przenosząc umysł i serce człowieka w stronę Boga. Książka „Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata” skierowana jest do ludzi wrażliwych, pragnących doświadczyć czegoś, co pozostawi niezatarte znamię w ich umysłach.

Podróż po miejscach kultu wielu ludów rozpoczyna się od najstarszych świątyń, odkrytych na terenach dzisiejszej Turcji, a pochodzących z okresu VII wieku p.n.e. Czytelnik ma okazję szczegółowo poznać rytuały grzebania ważnych osobistości należących do rodzin królewskich, uczy się rozróżniania świątyni od zigguratu, przygląda zespołowi religijnych ośrodków starożytnego Egiptu, wraz z częściowo zachowaną do dnia dzisiejszego aleją sfinksów, podziwia najświetniejszą budowlę antycznego świata, jaką jest świątynia Zeusa w Olimpii oraz zbudowany na wysokiej stromej skale ateński Partenon i przetrwały w prawie niezmienionym kształcie rzymski Panteon.

Wyjątkowych wrażeń dostarczają świątynie umiejscowione na wierzchołkach piramid. Najbardziej unikatowymi są meksykańskie piramidy Cuicuilco i Czarownika, piramidy Azteków – Słońca i Księżyca oraz charakterystyczna dla Majów świątynia inskrypcji. Całości dopełniają niesamowite posągi uosabiające poszczególnych bogów.

Wspaniałe choć zupełnie odmienne od starożytnych, są kościoły pochodzące z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Przepiękne wnętrza rzymskich bazylik: Św. Jana na Lateranie, Św. Pawła za Murami, Matki Bożej Większej, a zwłaszcza Św. Piotra ciesząc oko, pobudzają do głębokich refleksji.

Kontynuacja wędrówki po miejscach kultu prowadzi do średniowiecznego kościoła Mądrości Bożej w Konstantynopolu. Nie da się przejść obojętnie obok owego cudu „architektury i myśli teologicznej”. Hagia Sophia zamieniona obecnie na muzeum nadal świadczy o minionej potędze Bizancjum, pozwalając równocześnie doświadczyć bliskości Boga obecnego pośród swego ludu.

Najdziwniejszy kompleks świątynny można znaleźć w środkowych Indiach. Turyści mają tam okazję obejrzeć rzeźbione sceny o charakterze erotycznym. Ukazując głębię religijnego mistycyzmu, pełne są wiary „w boski pierwiastek w jednoczeniu obu płci”. Zarówno wygląd ogólny świątyni jak i posągi zwierząt oraz bożków, zachęcają do odwiedzenia tego niesamowitego i jedynego w swoim rodzaju miejsca.

Kolejne karty książki zapraszają czytelnika do świątyń bezsprzecznie kojarzących się z poszczególnymi religiami. Tak więc warto zatrzymać się przy pekińskiej Świątyni Nieba, przyjrzeć rosyjskim soborom i cerkwiom, wznieść myśl ku Bogu wraz z mnichami z Góry Athos, zachwycić buddyjską półkulistą stupą o kosmicznym kształcie, odwiedzić Świątynię Zęba Buddy oraz wyciszyć w sąsiedztwie meczetu w arabskiej Mekce. Warto również zastanowić się nad pięknem budowli przełomu wieków – Sagrady Familii w Barcelonie, a także przestąpić progi Bazyliki Grobu Pańskiego, by w końcu znaleźć się pod złotą kopułą nad Świętą Skałą. Atmosfera wszystkich tych świątyń rzeczywiście jest mistyczna, jest to bowiem „duch wcielony w kamień”.

Książka uzupełniona została o piękne zdjęcia miejsc kultu oraz słownik wyjaśniający znaczenie religijnych pojęć. Jej lektura przynosi sukces, skupiając uwagę na tym, co – bardziej lub mniej uświadamiane – dla każdego z nas jest ważne.

Kup książkę Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata

Zobacz opinie o książce Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata
Matematyka. Matura na 100%. Arkusze maturalne
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Matematyka. Matura na 100%. Arkusze maturalne

Arkusze maturalne to propozycja dla wszystkich uczniów przygotowujących się do Nowej Matury. Książka może być wykorzystywana przez uczniów do samodzielnej...

Rysuję zygzaczki i szlaczki z królikiem
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Rysuję zygzaczki i szlaczki z królikiem

Świetna zabawa w nauce pisania! Seria ,,Rysuję zygzaczki i szlaczki" to zestaw prostych, a zarazem bardzo zróżnicowanych zadań edukacyjnych rozwijających...