Recenzja książki: Namiętność po zmierzchu

Recenzuje: cyrysia

W dzisiejszych czasach seks nie jest już tematem tabu tak, jak kiedyś. Przez wieki temat ten był umiejętnie skrywany, pomijany, jednakże obecnie większość osób z niezwykłą otwartością i swobodą ujawnia swoje nawet najbardziej intymne sekrety.

Sadie Matthews, autorka sześciu kobiecych powieści (opublikowanych pod innymi pseudonimami), zainspirowana historią ludzi, którzy mają odwagę i wyobraźnię, by żyć w taki sposób, jakiego pragną, stworzyła niezwykle intymną, prowokującą książkę, zatytułowaną Namiętność po zmierzchu.

Poukładane życie Beth Villies rozsypuje się niczym domek z kart, kiedy pewnego dnia przyłapuje ona swojego chłopaka, Adama, na zdradzie. Okazuje się, że ukochany od dłuższego czasu nie był jej wierny. W tym samym czasie ciocia Celia, mieszkająca w bogatej dzielnicy w Londynie, szuka kogoś do opieki nad swoim kotem, ponieważ wyjeżdża do leśnej samotni, by zregenerować się duchowo. W zaistniałej sytuacji zrozpaczona dziewczyna korzysta z zaproszenia swojej krewniaczki. Już pierwszego wieczoru w mieszkaniu naprzeciwko Beth dostrzega niezwykle przystojnego, atrakcyjnego mężczyznę. Kilka dni później Villies osobiście poznaje nieznajomego sąsiada, Dominica Stone'a. Od samego początku między nimi wprost iskrzy z pożądania, które po jakimś czasie wybucha niczym  wulkan. Kiedy jednak Beth coraz bardziej angażuje się uczuciowo, Stone nieoczekiwanie zamierza wycofać z dalszego związku.

Beth.- Głos ma niewiele głośniejszy niż ciche mruczenie. – Niczego innego nie pragnę, jak zabrać cię w najciemniejsze zakamarki samego siebie. Chciałbym ci pokazać każdy skrawek pożądania, jakie do ciebie czuje, i uczynić cię całkowicie swoją. Ale ty nie wróciłabyś z tego miejsca, Beth, a ja nie zniósłbym tego, gdybym cię utracił.

Okazuje się, że Dominic, jest uzależniony od praktyk BDSM. Jego celem jest dominować i zadawać ból swojej seksualnej partnerce. Zszokowana Beth czuje się wewnętrzne rozdarta. Nie wie, czy ma słuchać głosu rozsądku i rozstać się z ukochanym, czy może kierować się sercem, wchodząc do świata erotycznych fantazji. Jak dalej potoczą się losy głównych bohaterów? Czy rzeczywiście ich związek nie ma żadnej przyszłości? A może oboje znajdą jakieś rozwiązanie?

Na początku trzeba zaznaczyć wyraźnie: książka Sadie Matthews jest zadecydowanie lepsza od bestsellerowych powieści E.L. James, której niezwykła popularność zderzyła się z bardzo ostrą krytyką. Już od pierwszych stron powieści widać świetny warsztat pisarski autorki. Styl narracji urzeka lekkością, siłą i autentyzmem przekazu. Bogate słownictwo, naturalne dialogi i w niezwykle plastyczne opisy miejsc, osób, zdarzeń - to solidne atuty powieści. Główni bohaterowie nakreśleni są bardzo precyzyjnie, wyraziście i dokładnie, dzięki czemu szybko zapadają w pamięć. Są wiarygodni. Dominic to niebywale przystojny, mądry, wykształcony, troskliwy, uprzejmy i bardzo namiętny mężczyzna. Ma jednak jedną ogromną wadę - nie potrafi wyzwolić się spod wpływu BDSM, który jest dla niego niczym narkotyk.

Są rzeczy, których życzą sobie niektórzy dorośli, lecz reszta społeczeństwa traktuje je z dystansem, a nawet odrazą. Nie przystaje to do powszechnie akceptowanych opisów seksualności i mówi nam coś niewygodnego o nas samych. Uważam jednak, że każdy człowiek ma prawo żyć takim szczęściem, jakiego sam pragnie, i jeżeli to szczęście polega na sporadycznych batach, może się nimi cieszyć.

Rola maledom związana jest ściśle z dyscypliną i karą - pan w odpowiednim stroju i scenerii posługuje się określonymi rekwizytami. Natomiast uległa, poddana karze, dostosowuje się do wszelkich rozkazów, czekając, aż jej ból przeistoczy się w arcyintensywną przyjemność. Czy rzeczywiście takie brutalne traktowanie podczas seksualnej zabawy może przynieść dla związku coś pozytywnego? Beth pragnie zaryzykować i wejść w ten świat razem z ukochanym, aby wspólnie mogli znaleźć lekarstwo, sposób na wydobycie go z nałogu i radzenie sobie bez niego. Czy jednak ten ryzykowny plan ma szanse na powodzenie?

Czy sceny erotyczne pełnią w powieści dominującą rolę? Otóż - nie. Autorka zaserwowała czytelnikom długą "grę wstępną", opisując dość obszernie niewinny na początku związek głównych bohaterów. Nie oznacza to jednak, że całkowicie brak tu opisów łóżkowych poczynań Dominica i Betch. Jest tu kilka miłosnych, bardzo śmiałych, odważnych i bezpośrednich eksperymentów, które na szczęście raczej nie budzą wstrętu czy obrzydzenia, wręcz przeciwnie. Uczą czerpać przyjemność z własnych, głęboko ukrytych fantazji.

Polecić warto Namiętność po zmierzchu wszystkim pełnoletnim czytelnikom, zainteresowanym literaturą erotyczną. To niezwykle zmysłowa, prowokacyjna i zarazem romantyczna historia o miłości wyzwolonej spod wszelkich ograniczeń. Warto odkryć, jak z małej iskry wybuchł wielki płomień szalonej żądzy.

Kup książkę Namiętność po zmierzchu

Zobacz opinie o książce Namiętność po zmierzchu
Sekrety po zmierzchu
Sadie Matthews0
Okładka ksiązki - Sekrety po zmierzchu

Miłość do Dominica zupełnie mnie odmieniła. Wyrzekłam się samej siebie, oddałam swe serce Dominicowi i zaufałam mu, jednak on mnie zawiódł... Zapędził...

Obietnice po zmierzchu
Sadie Matthews0
Okładka ksiązki - Obietnice po zmierzchu

Czy można ocalić zdruzgotaną miłość? "Po rozstaniu z Dominikiem jestem zupełnie rozbita. W naszych sercach i ciałach płonęła namiętność, lecz jedno nieporozumienie...