Recenzja książki: Niebieska sukienka

Recenzuje: Sławomir Krempa

W nowej powieści wchodzącej w skład sagi Dwieście wiosen – powieści Niebieska sukienka – Grażyna Jeromin-Gałuszka na dobre zadamawia się w przeszłości, opisując historię rodziny, która w 1815 roku osiadła w folwarku w pięknej dolinie. Autorka podejmuje wątki rozpoczęte w , nadal prowadząc akcję dwutorowo. W pierwszym planie czasowym – w roku 1867 – śledzimy historię Florentyny, która próbuje ułożyć sobie życie po tym, jak jej ukochany został wywieziony na Sybir. Drugi plan czasowy to już opowieść o jej wnuczkach, które w roku 1920 wchodzą w dorosłość. Dalsze przybliżanie biegu zdarzeń czytelnikom byłoby bezcelowe, bo tym, którzy nie czytali Folwarku Konstancji, mogłoby odebrać sporo przyjemności z lektury. Przyjemności – powieści z cyklu Dwieście wiosen bowiem mocno odbiegają od tego, do czego przyzwyczaiły czytelników produkowane na skalę masową obyczajówki.

Pod względem gatunkowym Niebieska sukienka sytuuje się pomiędzy sagą rodzinną a powieścią historyczną. Na swoje bohaterki autorka wybiera kobiety należące do różnych pokoleń i grup społecznych. Każdą z nich obdarza odmiennym charakterem, motywacjami, doświadczeniami i historią. Każda z nich ma inne marzenia, pragnienia, każda dąży do innych celów. W planie bliższym współczesności mamy chociażby trzy siostry: Klementynę, która postanawia osiąść na gospodarstwie, nowoczesną Melę, która w mieście dotknęła „wielkiego świata” i zetknęła się z emancypacją, a także Emilię, która pragnie poświęcić się pracy na rzecz okolicznych sierot. Mamy bliskie im kobiety, mężczyzn, przyjaciół, wrogów. Ich życie, na którym – w różnych stopniu i w odmienny sposób – odcisnęła piętno wielka historia, a także pewne wydarzenia z przeszłości. Jest tu miejsce na zazdrość i na pragnienie zemsty, jest miłość, pożądanie i nienawiść – wszystko to, czego oczekują miłośniczki powieści obyczajowych i sag rodzinnych. Jest miejsce na marzenia, doskonale zrozumiałe dla współczesnych czytelniczek. Wielkie emocje stanowią siłę napędową fabuły, pełnej zaskakujących zwrotów akcji, tajemnic, ukrywanych związków, mrocznych sekretów, a nawet... zbrodni. To właśnie identyfikowanie się z bohaterkami, chęć śledzenia ich historii, doświadczeń, wyborów, ich walki z nakazami społecznymi sprawia, że Niebieska sukienka jest lekturą tak zajmującą. Ale jest też w powieści miejsce na oddanie głosu okolicznym plebejkom – także dosłowne, mówią one bowiem prawdziwym językiem wsi.

Mocne osadzenie w miejscu (z pozoru tylko sielska wieś) i konkretnych realiach historycznych to kolejny atut powieści. Jasne, z jednej strony mamy w Niebieskiej sukience życie zgodne z rytmem natury, niespieszne, lecz mimo tego zupełnie nie nużące. Mamy obyczaje, prace polowe, ale też świetnie ukazuje Jeromin-Gałuszka, jak na prowincję stopniowo wdziera się nowoczesność, jak docierają tu nowe idee i wynalazki, jak wielka historia wpływa na plany i losy bohaterów. Są tu smakowite nawiązania do zjawisk i mód literackich, którymi żyło całe ówczesne społeczeństwo – od pomocy kuchennych po panie na włościach. Jest odrobina poczucia humoru, pyszne anegdotki i scenki rodzajowe, które bardzo urozmaicają lekturę. Jest swoista polska odmiana realizmu magicznego, są spełnione marzenia. Czy nie nazbyt naiwne? Raczej nie, „happy endów” nie ma bowiem zbyt dużo, nie były to przecież czasy sprzyjające realizowaniu własnych pragnień. Chodzi raczej o odrobinę pokrzepienia dla czytelnika i bohaterów powieści, udręczonych ciągiem większych i mniejszych dramatów.

Mamy w powieści – wreszcie – mocny, niemalże sensacyjny cliffhanger, wieńczący jeden z wątków. Zalecam więc ostrożność przed sięgnięciem po lekturę i zapewnienie sobie odpowiedniej ilości wolnego czasu. Zwłaszcza, jeśli czytelnicy nie znają jeszcze żadnego z tomów cyklu. Warto sięgnąć wówczas najpierw po Folwark Konstancji – i raczej żaden z czytelników sagi Dwieście wiosen nie będzie mógł powstrzymać się od lektury jej kolejnych tomów.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Niebieska sukienka

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Niebieska sukienka
Książka
Niebieska sukienka
Grażyna Jeromin-Gałuszka
Inne książki autora
Zmowa byłych żon
Grażyna Jeromin-Gałuszka0
Okładka ksiązki - Zmowa byłych żon

Mikołaj K. zawsze musiał mieć wszystko, czego zapragnął: pieniądze, władzę i piękne, interesujące kobiety. Dorobił się w ten sposób trzech byłych...

Oczy Marzanny M.
Grażyna Jeromin-Gałuszka0
Okładka ksiązki - Oczy Marzanny M.

Kamila, Magda, Ramona i Julia, dawne koleżanki z jednej klasy, od ukończenia szkoły spotykają się regularnie co pięć lat, zawsze pod koniec sierpnia i...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Orkiestra z Auschwitz
Marcin Lwowski
Orkiestra z Auschwitz
Dzień prawdy
Anna M. Brengos
Dzień prawdy
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Czerwony lotos
Arkady Saulski
Czerwony lotos
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Yasuke. Afrykański samuraj w feudalnej Japonii
Thomas Lockley, Geoffrey Girard
Yasuke. Afrykański samuraj w feudalnej Japonii
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Pokaż wszystkie recenzje