Recenzja książki: Niepokonane

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami prezesa korporacji? Odpowiedzi na to pytanie poszukują bohaterki debiutanckiej powieści A. Kamerona. Niepokonane to zabawna powieść, w której kryminalne zagadki przeplatają się z prywatnymi problemami pracowniczek korporacji.

Iga jak co dzień roznosiła pocztę do wszystkich pracowników Konsulting Center, gdy w jednym z gabinetów… znalazła martwego wiceprezesa! Tuż po szokującym odkryciu poza firmę przedostają się tajne pliki, jeden z nowych pracowników znika bez śladu, a zmarły szef oskarżony zostaje o szpiegostwo przemysłowe.

Sylwia Nakiel, dyrektorka działu prawnego, a jednocześnie żona zmarłego, nie wierzy ani w teorię o samobójstwie męża, ani w jego udział w szpiegostwie. I – wbrew wszystkiemu – postanawia na własną rękę odkryć, kto stoi za śmiercią jej męża. Pomóc jej mogą tylko przyjaciółki: Marta, Kaja, Loveth oraz… Wiktoria, usilnie próbująca dostać się do ich paczki.

Niebawem prócz kłopotów w pracy na kobiety spada także grad problemów związanych z ich życiem osobistym. Czy mimo wszystko uda im się dojść do prawdy? A jeśli tak, jaką cenę będą musiały zapłacić, by ją poznać?

A. Kameron w swojej książce pokazuje, że połączenie konwencji prozy kryminalnej z poczuciem humoru i zabawnymi dialogami wcale nie jest niemożliwe. Podczas lektury można odnieść wrażenie, że autor dobrze bawił się, pisząc, a to z kolei sprawia, że dobrze bawi się również czytelnik, poznając kolejne losy powieściowych bohaterek.

Fabuła powieści Niepokonane przypomina... tornado. Zaczyna się od jednego zdarzenia, a wraz z każdym kolejnym rozdziałem intryga zaczyna przybierać na sile, by wreszcie osiągnąć punkt kulminacyjny. Fabularne tornado, w przeciwieństwie do pozostawiającego chaos huraganu, prowadzi jednak ostatecznie do porządku i ładu: rozwiązania zagadki i znalezienia dla wszystkich elementów układanki właściwego miejsca.

Pisząc o Niepokonanych, warto zwrócić również uwagę na bohaterki powieści. Śmierć Sylwestra Nakiela tak naprawdę stanowi pretekst do tego, by przedstawić historię pracujących w korporacji kobiet. A. Kameron pokazuje, że wejście na szczyt w korporacyjnej hierarchii wymaga wiele pracy i determinacji, jednak równie spektakularny bywa upadek z zajmowanej pozycji – często niespodziewany i bolesny. Na własnej skórze przekonuje się o tym Sylwia, bohaterka Niepokonanych, jednak równie wiele miejsca autor poświęca Marcie, Kai czy Loveth, w których życiu dochodzi do radykalnych zmian. Tym samym książka A. Kamerona tak naprawdę składa się z kilku odrębnych historii, które wzajemnie się uzupełniają.

A. Kameron, pisząc o swoich bohaterkach, pracuje na stereotypach, które czasem stara się podważyć, doprowadzając bohaterki do sytuacji skrajnych i wymuszając na nich rewizję własnych poglądów. Opierając postaci na kontrastach, początkujący pisarz pokazuje, że choć kobiety mogą bardzo się różnić, to w każdej z nich drzemie ogromna siła.

Niepokonane nie są więc typowym kryminałem, znacznie bliżej jest tej książce do powieści obyczajowej, bowiem wątków związanych z prozą codziennego życia bohaterek nie brakuje. A. Kameron tworzy opowieść o brudnych sekretach i policyjnym śledztwie, ale także o kobietach i ich życiowych troskach. Jednak nie czyni tego z fanfaronadą, zamiast tego rozładowuje napięcie nienachalnym humorem. W efekcie czytelnik otrzymuje przyjemną w lekturze, interesującą powieść.

Tagi:

Kup książkę Niepokonane

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Niepokonane
Książka
Niepokonane
A. Kameron
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy