Recenzja książki: Niespodziankowe bajki. Wielkie prawdy w małych opowiastkach

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Świat widziany oczami małego dziecka jest piękny, kolorowy, pozbawiony problemów i kłopotów, których nie da się załatwić szybko i skutecznie. Nie trzeba się dziwić takiemu postrzeganiu rzeczywistości, bowiem wolna od ramowych ograniczeń dziecięca wyobraźnia jest tak bogata, że potrafi ubarwić nawet zwykłą, szarą codzienność. Nie można też zapominać, że otwartość na doznania płynące ze świata zewnętrznego pozwala pokierować najmłodszymi w sposób umożliwiający ich prawidłowy rozwój. Doskonale rozumieją to autorzy: Wojciech Prus i Małgorzata Swędrowska, którzy dzieciom dedykują swoją mądrą lekturę.

Książeczka Niespodziankowe bajki. Wielkie prawdy w małych opowiastkach bawi i uczy. Bez wątpienia zainteresuje młodego czytelnika, bowiem w dziewiętnastu opowiastkach znajdzie on treści nie tylko zabawne, ale przede wszystkim pouczające: zostanie uwrażliwiony na potrzeby innych; doceni miłość rodziców oraz bliskość przyjaciół; jeszcze bardziej pokocha zwierzęta; prze kona się, jak bardzo potrzebna jest rozwaga i wytrwałość w spełnianiu marzeń; dostrzeże potrzebę korzystania z darowanych chwil w sposób wartościowy i twórczy. Treść zaprezentowanych opowiastek, łącząc magię z realizmem, odwołuje się do dziecięcej wyobraźni (ptasie piosenki, rozmawiające zwierzątka, wężowe łzy, kaczorkowy obóz harcerski, fioletowe krokusy wyrastające w śladach drobnych stóp Pięknej Pani). Ów celowo zastosowany zabieg ma na celu poruszenie dziecięcych serc i umysłów, by zainteresować, stymulować podejmowanie właściwych decyzji oraz wspomagać w działaniu.

Ogromną rolę odgrywa zaprezentowany w lekturze szeroki przekrój bohaterów (zwłaszcza tych bajkowych): jest zwinna wiewiórka Ulka, najmądrzejsza w całym lesie sowa Zofia, skoczny zajączek Felek, dostojny wilk Jan, wrażliwy jeżyk Tuptuś, tylko na pozór gruboskórny hipopotam Cyprian, piękny osiołek Gamracy, wytrwały pająk Ziutek czy szpakowaty szpak poliglota. Są jeszcze trzy złote mrówki, które na codzień mieszkają w ogródku u dominikanów. Ponad wszystkimi zaś króluje Najświętsza Panienka, święty Józef i Dzieciątko. Mądrość charakteryzująca postępowanie bajkowych bohaterów jest dla młodego czytelnika najlepszą zachętą do naśladowania.

W publikacji Wydawnictwa W drodze zamieszczono doskonale wspomagające przekaz kolorowe ilustracje autorstwa Marii Malcher. Treść absolutnie nie jest nużąca, czemu sprzyjają interesujące dialogi, trafne spostrzeżenia, często powtarzające się słowa niespodziankowej piosenki oraz kończąca każdą opowiastkę krótka Modlitwa z głębi dziecięcego serca. Pięknie zdobiona twarda okładka jest dodatkowym atutem lektury.

Książeczka Niespodziankowe bajki. Wielkie prawdy w małych opowiastkach zainteresuje nie tylko dzieci. Skorzystają z niej również rodzice, katecheci i nauczyciele przedszkola oraz młodszych klas szkolnych, od których przecież w dużej mierze zależy stopień przygotowania najmłodszych do dorosłego życia.

Tagi:

Kup książkę Niespodziankowe bajki. Wielkie prawdy w małych opowiastkach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Niespodziankowe bajki. Wielkie prawdy w małych opowiastkach
Książka
Niespodziankowe bajki. Wielkie prawdy w małych opowiastkach
Wojciech Prus OP, Małgorzata Swędrowska