Recenzja książki: Niezapominajek

Recenzuje: Karolina Mucha

Ta książka urzeka już samą okładką. Trudno nie ulec urokowi błękitno-fioletowego nieba, ukwieconej łąki i siedzącego na niej słoniątka, z uśmiechem wpatrującego się w trzymany trąbą bukiet. A do tego ten wdzięczny tytuł! Jak mu się oprzeć i nie poznać bliżej Niezapominajka? Jak przejść wobec takiej publikacji, nie zajrzawszy nawet do środka?

Zresztą, byłby to poważny błąd, ponieważ także wnętrze książki – zarówno pod względem treści, jak i grafiki – to prawdziwy rarytas dla małych czytelników. Duży format sprawia, że zajmujące całe strony ilustracje naprawdę robią wrażenie (tym większe, im mniejszy „widz”), przyciągając wzrok nie tyle ilością detali (tych jest tu raczej niewiele), ile niezwykłością barw. Piękna kolorystyka w połączeniu z klasycznym rysunkiem postaci sprawia, że bohaterowie, a już zwłaszcza Monty (czyli malec z okładki), budzą szczerą sympatię. W dodatku historia słonika jest nie tylko ciekawa, ale również wzruszająca. Bo oto Monty, zaintrygowany dziwnym, niebieskim znaleziskiem, zapomina o wskazówkach mamy i oddala się od swojego stada. I oto zostaje sam, w nieznanym miejscu, nie wiedząc nawet, w którą stronę powinien ruszyć. Czy uda mu się odnaleźć mamę? Czy przypomni sobie jej zalecenia? Jak przetrwa nadchodzącą ulewę?

Czytelnicy towarzyszący Monty’emu w poszukiwaniach napotkają klucz różowych flamingów, klan zabawnych surykatek oraz kolonię małych termitów. Pytania zadawane przez kolejne zwierzęta pomogą słonikowi odnaleźć zagubione wspomnienie. I nagle, gdy będzie czuł się tak bardzo samotnie i obco pośród wielkiego deszczu, powrócą do niego słowa mamy: nigdy nie zapomnij, jak bardzo cię kocham. Tak, to przecież dzięki jej opiece czuł się bezpieczny, to przy niej zawsze był w domu!

Książka Michaela Broada przemawia pięknem ilustracji (których twórcą jest sam autor), lakonicznością tekstu, a nade wszystko – wartościowym przesłaniem. Któraż mama nie chciałaby bowiem, by i jej dziecko bez względu na okoliczności zawsze pamiętało, jak bardzo jest kochane? Choćby dla tych kilku powodów warto podarować Niezapominajka tym, którym pragniemy wyrazić swoją miłość.

Kup książkę Niezapominajek

Zobacz opinie o książce Niezapominajek