Recenzja książki: Nieznana

Recenzuje: Piotr Piekarski

Czasem wystarczy chwila, by nasze życie rozpadło się jak domek z kart. Przekonuje się o tym bohaterka powieści Nieznana A. November. Nieznana to thriller, w którym mocno widoczne są także elementy prozy romansowo-erotycznej.

W pierwszej powieści A. November poznajemy losy Abigail, młodej kobiety, która właśnie kończy studia i planuje swoją przyszłość jako kryminolożka. Kobieta pozostawia za sobą trudną przeszłość i ma nadzieję, że niebawem uda jej się zbudować nowe, szczęśliwsze życie.

Nieoczekiwanie Abigail zostaje jednak porwana. Kiedy po jakimś czasie się budzi, nie znajduje się już na ulicy przed swoją kamienicą, lecz przetrzymywana jest w nieznanym miejscu na terenie Europy. Wkrótce kobieta przekonuje się, że padła ofiarą handlarzy ludźmi i trafić ma do zamożnego klienta, słynącego z urządzanych orgii i nietypowych preferencji seksualnych, skrupulatnie skrywanych pod przykrywką kultu religijnego.

Kiedy Abigail traci już nadzieję, nieoczekiwanie na ratunek przychodzą jej… amerykańscy komandosi. Jednak pokonanie groźnej sekty wcale nie będzie tak łatwe, jak wszystkim się wydaje.

Nieznana to nietypowa powieść, która nie tylko wykorzystuje popularne we współczesnej prozie motywy i schematy, ale także mówi o trudnych, lecz niezwykle ważnych problemach naszego świata. A. November – na wzór zagranicznych autorek – tworzy opowieść o zwykłej dziewczynie, której życie w jednej chwili się zmienia. Zmiana ta niesie poważne konsekwencje.

Przed lekturą Nieznanej warto najpierw zapoznać się z tak zwanymi „trigger warnings”, bo debiutująca autorka pisze o sprawach niełatwych. Jednym z głównych problemów poruszanych w książce jest proceder handlu ludźmi. November pokazuje, że to starannie przygotowywany proceder, zakrojony na wielką skalę, który funkcjonuje dzięki wsparciu możnych i posiadających ogromną władzę ludzi. Jednak wątków związanych z przemocą jest w Nieznanej znacznie więcej. Kilkukrotnie poruszany zostaje problem pedofilii, November ze szczegółami opisuje także gwałty, które dokonywane są na kobietach. To wszystko sprawia, że lektura Nieznanej momentami nie jest łatwa.

Nie oznacza to, że w powieści brakuje wątków romansowych. Przeciwnie – autorka łączy trudną tematykę thrillera oraz powieści obyczajowo-erotycznej. Przedstawia więc także losy swojej bohaterki, która w najgorszych okolicznościach ma wreszcie szansę poznać osobę, której może zaufać. Osobę, która stanie się jej „drugą połówką".

Lektura debiutu A. November z całą pewnością wywoła u czytelników spore emocje, czasem – dość skrajne. Powieść Nieznana, mimo jej objętości, czyta się szybko i z wielkim zaangażowaniem.

Kup książkę Nieznana

Zobacz opinie o książce Nieznana
Autor
Nieznana
A. November
Wszystkie nasze lęki
A. November0
Okładka ksiązki - Wszystkie nasze lęki

Jak bardzo ważny jest kodeks honorowy w mafii, Luka Ferro wie już od wczesnej nastoletniości, dorasta bowiem w świecie, którym jego ojciec tyran rządzi...

Grzech
A. November0
Okładka ksiązki - Grzech

Przyjaźń Majki i Igora zostaje brutalnie przerwana przez fatalną w skutkach decyzję rodziców. Dzieci tracą ze sobą kontakt i stają się ofiarami handlu...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;