Recenzja książki: Nowy chłopak

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Szkoła to nie tylko miejsce, w którym powinno się zdobywać wiedzę i wykształcenie. W szkole zawieramy przyjaźnie i znajomości, które czasem trwają wiele lat, a nawet przeradzają się w głębsze, łączące dwoje ludzi uczucie. Nowy chłopak Pauli Rawsthorne to osadzona w środowisku nastolatków – licealistów – powieść, która zabiera młodego czytelnika w świat doskonale mu znany, by – coraz bardziej zbliżając się do finału – zaskoczyć zdumiewającym i trudnym do przewidzenia zakończeniem.

Zoe wraz z trójką najbliższych przyjaciół: Ethanem, Sonią i Jodie rozpoczynają pierwszą klasę w nowym liceum. Już podczas przywitania uwagę nowych uczniów przyciąga jeden z pierwszoklasistów. Po oficjalnym rozpoczęciu roku okazuje się, że jest to Jack, chłopak, który wyglądem, zachowaniem i inteligencją zjednuje sobie sympatię chłopaków i serca dziewcząt. Z biegiem czasu Jack pozwala się poznać z jak najlepszej strony: jest miły, wyrozumiały, szczery, uśmiechnięty i zawsze ma czas, by pomóc innym. Jack to chłopak idealny. Ale czy na pewno? Kiedy Jack zaczyna podrywać Zoe, kiedy umawia się z nią na spotkania i wyjazdy, wokół dziewczyny, jej przyjaciół i w jej najbliższym otoczeniu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. A Jack po bliższym poznaniu okazuje się wcale nie być tak perfekcyjny, jak wszyscy zakładają…

Nowy chłopak Pauli Rawsthorne to powieść, której dynamika, frapująca intryga i zarysowany już na początku książki dramatyczny – wręcz sensacyjny – wątek sprawia, że otworzywszy książkę po raz pierwszy, nie chcemy jej zamykać przed poznaniem zakończenia. Akcja toczy się naprawdę szybko, kolejne, bliskie nastolatkom sytuacje – imprezy, szkolne rozgrywki czy projekty – następują jedne po drugich i trudno w natłoku wydarzeń złapać oddech. Biegniemy zatem przez opowieść, połykając kolejne rozdziały i zastanawiając się, jaką niespodziankę w finale zaserwuje czytelnikom autorka. Bo wiadomo – już od pierwszej strony, od pierwszego spotkania z Jackiem w szkole – że z chłopakiem jest coś nie w porządku. Domysły sprowadzą jednak czytelnika skutecznie na manowce, zakończenie zaskoczy większość czytelników.

Paula Rawsthorne świetnie portretuje nastoletnich bohaterów i mocną kreską zarysowuje także sylwetki ich rodziców. Autorka rozlicza się też z problemami, z jakimi zmaga się większość współczesnych, dorastających młodych ludzi. Rozbite lub patchworkowe rodziny, wielogodzinna praca rodziców, by związać koniec z końcem, obowiązek opieki nad młodszym rodzeństwem spadający na nastolatków czy – wreszcie – chęć zaistnienia w szkole, pozbycia się łatki ofiary czy szarej myszki. Pragnienie bycia kimś popularnym, lubianym, może – podziwianym. Wieczny niedosyt pieniędzy, chęć kupowania modnych rzeczy pod wpływem sugestii wpływowych rówieśników, chwalenie się „na wyrost” swoimi osiągnięciami, czy wręcz udawanie popularności w mediach społecznościowych. Nie wspominając już o uzależnieniu od technologii – smartfonów, komputerów, Facebooka i Instagrama.

Autorka sprawnie łączy wszystkie wątki. Każdy epizod, każda – nawet najmniej, zdawać by się mogło, istotna sytuacja ma ogromny wpływ na dalsze wydarzenia, dlatego warto powieść Nowy chłopak czytać z dużą uwagą. Liczne tropy pozostawione przez autorkę układają się w nić całkiem słusznych podejrzeń, atmosfera gęstnieje, a od powieści coraz trudniej się oderwać.

Nowy chłopak to – z jednej strony – powieść problemowa, z drugiej zaś lektura bardzo zaskakująca i skłaniająca do refleksji – nad tym, co dotychczas udało nam się osiągnąć i nad tym, co nas dopiero w przyszłości czeka. I czy to, co tam znajdziemy, to, do czego dążymy, na pewno będzie dla nas dobre.

Kup książkę Nowy chłopak

Zobacz opinie o książce Nowy chłopak
Nowy chłopak
Paula Rawsthorne
W cudzym ciele
Paula Rawsthorne0
Okładka ksiązki - W cudzym ciele

Co jeśli śmierć to dopiero początek cierpienia? Prawda czai się pod skórą... Lucy, śmiertelnie chora na raka nastolatka, budzi się zupełnie zdrowa...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;