Recenzja książki: Od myślenia do olśnienia. 60 diagramów: jak wizualnie rozwiązywać problemy

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Problem – dla jednych wyzwanie, dla innych koszmar. Jak je oswoić i jak pokonać? W swojej najnowszej książce Kevin Duncan, trener ds. marketingu i doradca biznesowy, pokazuje że problemy są tym dla umysłu, czym tlen dla płuc. Bez problemów nie mielibyśmy motywacji do rozwoju osobowości. Należy je jedynie dobrze poznać, skatalogować i wykorzystać. A zatem – nie uciekajmy od problemów, rozwiązujmy je.

W sześciu częściach (i dodatku) autor tłumaczy, jak należy podejść do problemu, aby uczynić go przyjaznym. Brzmi nieco zagadkowo, ale jest w tym sporo sensu. Odstawmy na chwilę na bok duże poradniki, które w wielu słowach mówią, jak żyć. Wsłuchajmy się w siebie i zastanówmy, jak rozumiemy problem. Zwizualizujmy go i poszeregujmy. W świecie obrazków nie powinno to być szczególnie trudne. W ten sposób opanujemy zagadnienie, nadamy mu ramy, spacyfikujemy je. Teraz już tylko krok do znalezienia rozwiązania. Sprawa nie jest prosta, ale jest możliwa.

Problemy można podzielić np. na kwadraty, koła czy osi czasu. Według Duncana jest kilka możliwości zwizualizowania i uszeregowania problemu. Jeśli do rozwiązania problemu potrzebujemy energii, ustalmy, w którym momencie należy tę energię włączyć. Czy na pewno najlepiej na końcu zadania, gdy ściga nas widmo deadline’u i panikujemy? A może zróbmy burzę mózgów już na początku, podzielmy zadania na etapy, ustalmy hierarchię trudności i pokonajmy zmorę deadline’u?

Albo jak połączyć dziewięć kropek czterema liniami? Czy to w ogóle jest możliwe? Nie, jeśli myślimy szablonowo. Wyjście poza dotychczasowe schematy pozwoli nam spojrzeć na problem z innej perspektywy. To, co było niewykonalne, nagle stanie się banalnie proste.

Nikt z nas nie zdoła uniknąć problemów, są częścią życia. Przypuszczam nawet, że życie bez wyzwań jest ubogie, odbiera mu wiele uroku. Najważniejsze zatem, abyśmy potrafili potraktować je jako element pasjonującej gry, w której zawsze możemy wygrać. Czasami stawką są pieniądze, czasami przyjaźń, a czasami satysfakcja.

Polecam, ta książka niejednemu otworzy oczy na dotychczasowe, zupełnie niepotrzebne błędy.

Tagi: bóg Umysł ciało duch - teoria i praktyka

Kup książkę Od myślenia do olśnienia. 60 diagramów: jak wizualnie rozwiązywać problemy

Zobacz opinie o książce Od myślenia do olśnienia. 60 diagramów: jak wizualnie rozwiązywać problemy
Autor
Zaznacz załatwione!
Kevin Duncan0
Okładka ksiązki - Zaznacz załatwione!

Książka Kevina Duncana Zaznacz: załatwione! zawiera opis wielu praktycznych technik radzenia sobie z wykonywaniem zadań - niektóre z nich są znane...

Eureka!. 60 sposobów: na dobre pomysły
Kevin Duncan0
Okładka ksiązki - Eureka!. 60 sposobów: na dobre pomysły

Bądź twórczy, rzucaj pomysłami i realizuj je z nami! Wystarczy jeden dobry projekt, aby odnieść sukces. Z poradnika krok po kroku dowiesz się: ...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;