Recenzja książki: Ogarnij chaos, pokonaj stres. Poradnik dla dzieci

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wprawdzie stres jest naturalną częścią procesu dorastania, jednak brak doświadczenia w jego opanowywaniu i zwalczaniu przyczynia się do powstania wielu negatywnych zmian. W serii Pomocne elfy ukazała się książka Ogarnij chaos, pokonaj stres stanowiąca skuteczną pomoc w jego rozpoznawaniu oraz redukowaniu.

Porównanie stresu do wody gotującej się w garnku, gdzie – przy trzęsącym się naczyniu i podskakującej pokrywce – z bulgoczącej cieczy ulatuje para rozpoczyna ciąg czternastu antystresowych refleksji. Każda z nich, zajmując dwie sąsiadujące ze sobą strony (tekst + ilustracja), przekazuje ważne treści językiem zrozumiałym dla dziecka. W prostych słowach wyjaśnione zostało zjawisko stresu: kiedy się pojawia, jak go rozpoznać, dlaczego nie można się go wyzbyć całkowicie ani na stałe od siebie odsunąć. Mądra treść uczy dziecko stawiania czoła wyzwaniom, uświadamia konieczność określenia źródła stresu, proponuje podzielenie się obawami z kimś innym, wskazuje na potrzebę zachowania równowagi (odprężenie, przerwa, spacery, ulubiona aktywność, odpoczynek, sen) oraz podtrzymywania stanu bycia zrelaksowanym. Praktyczne rady, których w lekturze jest mnóstwo, kładą nacisk na systematyczność w nauce (zminimalizowanie stresu związanego z kartkówkami, sprawdzianami, egzaminami), zachęcają do stworzenia listy zadań (szybko okaże się, że jest ich kilka, a nie milion) oraz ćwiczeń oddechowych (łatwiej podjąć wyzwania). Wszystko to pomoże dziecku zrozumieć, że zmniejszenie stresu zwiększa radość.

Refleksje specjalizującej się w pracy z dziećmi mającymi problemy w nauce Michaelene Mundy są krótkie, proste, trafne, czytelne, łatwe do zrozumienia i poparte doświadczeniem psychologiczno-pedagogicznym, dzięki czemu Ogarnij chaos, pokonaj stres w pełni zasługuje na miano poradnika dla dzieci. Zamieszczona na początku Wiadomość do rodziców, nauczycieli i innych troskliwych dorosłych, ma na celu uwrażliwienie ich na zgubny wpływ stresu na psychikę dzieci, którym – ze względu na wiek – brak jest doświadczenia w jego rozpoznawaniu oraz pokonywaniu. Przejrzysty tekst (duża czcionka, powiększone odstępy między linijkami, częste akapity) wzbogacają zabawne kolorowe ilustracje (wraz z powtarzającym się delikatnym motywem roślinnym) autorstwa R. W. Alleya.

Publikacja Wydawnictwa Promic skierowana została do dzieci młodszych i przez nie – dzięki przystępnemu językowi przekazu – zostanie zrozumiana. Zawarte w lekturze przemyślenia (uczą, przekonują, ale i bawią) należą do tych, którym warto poświęcić uwagę.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Ogarnij chaos, pokonaj stres. Poradnik dla dzieci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ogarnij chaos, pokonaj stres. Poradnik dla dzieci
Inne książki autora
Skrzat 1:Każdy czasem wpada w gniew, Skrzat od dobrych rad
Michaelene Mundy0
Okładka ksiązki - Skrzat 1:Każdy czasem wpada w gniew, Skrzat od dobrych rad

Gniew należy do naszego życia i jest częścią ludzkich emocji, jakich wszyscy doświadczamy. Mamy nadzieję, że przez tę książkę przekażemy młodym ludziom...

Skrzat 5:Każdy czasem jest smutny. Dlaczego płaczę, gdy kogoś tracę
Michaelene Mundy0
Okładka ksiązki - Skrzat 5:Każdy czasem jest smutny. Dlaczego płaczę, gdy kogoś tracę

W jaki sposób pomóc dziecku, które straciło kogoś bliskiego? Sięgnijmy do poradnika, a przekonamy się, że naprawdę możemy wiele. Nade wszystko możemy mu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy