Recenzja książki: Ogród wspomnień

Recenzuje: Kasiek

Ogród wspomnień to kolejna książka z akcją która toczy się dwutorowo. Dominuje współczesność, jednak pojawiają się również liczne retrospekcje. To powieść z pewnością skłaniająca do refleksji i dotykająca problemów poważniejszych, niż większość tak zwanej "literatury kobiecej".

Główna bohaterka, Eden, mimo rajskiego imienia, dźwiga na barkach wielki ciężar. W dzieciństwie została porzucona przez ukochanego tatę. Ojca, któremu zawdzięcza swoje pasje, ale również traumę dzieciństwa. Jej ojciec, Daniel, robił co mógł, aby być najlepszym ojcem, ale miał wielką przeszkodę – chorobę psychiczną, która najpierw zniszczyła jego małżeństwo, a później systematycznie pchała go ku degrengoladzie. W końcu zdecydował się odejść raz na zawsze. Zniknął z życia dziewczynki, dla której był całym światem. Która kochała go do tego stopnia, że chociaż była nieświadomym dzieckiem, pilnowała, by brał leki i wzywała karetkę po jego samobójczej próbie. Wiadomo, że podświadomie szukamy przyczyn porzucenia w nas samych. Gdy zostawia nas człowiek, którego tak bardzo kochaliśmy, trudno obwinić go, szukamy więc wad w sobie, to my mamy być powodem jego decyzji. Chociaż nienazwana, zadra taka tkwi w sercu jak okruch ze zwierciadła Królowej Śniegu. Wciąż jątrzy ranę i nie pozwala zaznać szczęścia.

Taki właśnie problem dotyczy Eden. Wiecznie poznaje ona niewłaściwych mężczyzn, ma nadopiekuńczą, apodyktyczną  matkę, a całe jej życie koncentruje się na poszukiwaniach ojca. To właśnie odwiedzając jedno ze schronisk dla bezdomnych w poszukiwaniu taty nasza bohaterka poznaje mężczyznę, który może coś zmienić w jej życiu. Dzięki temu spotkaniu Eden odkrywa sporo prawd na własny temat, których nie podejrzewała, choć być może potrzebowała, by bliska osoba wypowiedziała je głośno? Także poszukiwania ojca nabierają wówczas prędkości.

Ogród wspomnień pomaga zobaczyć, jak wiele w naszym dorosłym życiu zależy od dobrego kontaktu z ojcem w dzieciństwie. Jak wielkie znaczenie ma sposób, w jaki postrzega nas ojciec, w jaki nas wychowuje, jakie jesteśmy w jego oczach. Wszystko to wpływa na nasze kompleksy, na nasze fobie i na nasze podświadome obawy. Widać to wyraźnie na przykładzie Eden. Jak ważna jest ta więź, widać po tym, jak zawzięcie kobieta szuka ojca. Czyni to w sposób kobiecy, czyli... absolutnie irracjonalny. Od tylu lat nie miała o Davidzie wieści, a jednak wbrew nadziei, wbrew zdrowemu rozsądkowi nie ustaje w poszukiwaniach.

Nowa seria wydawnictwa Prószyński i Spółka łączy książki, które poruszają ważne aspekty, problemy ludzkiego życia. Nie są to dramaty abstrakcyjne. Każdy może sobie wyobrazić, że mogła go spotkać podobna sytuacja, może więc sobie wyobrazić emocje, jakie targają bohaterami. Ogród wspomnień uświadomić może bardzo wiele rzeczy. W literaturze o wiele częściej przychodzi zetknąć się z opisem relacji matek i córek. Powieść Amy Hatvany pozwala spojrzeć na problematykę dostrzeganą o wiele rzadziej. I opisuje ją w sposób zaskakująco głeboki jak na literaturę obyczajową.

Kup książkę Ogród wspomnień

Zobacz opinie o książce Ogród wspomnień
Autor
Ogród wspomnień