Recenzja książki: Opowieści o tym, co w życiu ważne

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wszyscy jesteśmy zobowiązani do okazywania innym szacunku i poważania, a nasze codzienne postępowanie nie może ograniczać wolności tych, z którymi spotykamy się każdego dnia. Opublikowane przez Wydawnictwo IBIS Opowieści o tym, co w życiu ważne są zbiorem zasad ułatwiających relacje międzyludzkie.

Marek Michalak w interesujący sposób zachęca młodego czytelnika do wypracowywania cech charakteru, mających bezpośredni wpływ na polepszenie statusu życia człowieka w społeczeństwie. Bohaterami opowiedzianych przez niego dziewiętnastu historii (tytuł każdej z nich rozpoczyna się od słów Historia o…) są jego dzieci, Julka i Miłosz. Ponieważ sytuacje, miejsca oraz okoliczności, w jakich Julka i Miłosz się znajdują (dom, szkoła, miejsca publiczne, relacje rodzinne i koleżeńskie), doskonale znane są czytelnikowi z codziennego życia, ten szybko zrozumie, dlaczego tak ważna jest praca nad kształtowaniem charakteru: miłość, przyjaźń, życzliwość, tolerancja, szacunek, empatia, wdzięczność, umiejętność współczucia i akceptacji, poczucie humoru oraz patriotyzm – to niektóre z wielu opisanych w lekturze wartości ułatwiających współżycie międzyludzkie.

Posiadająca ogromne walory edukacyjne treść Opowieści o tym, co w życiu ważne podana została w sposób nie tylko łatwy do zrozumienia, ale również skłaniający ku refleksji. Wsłuchując się w słowa rodzeństwa Julki i Miłosza, czytelnik pozna sekret szczęścia, wyrazy dobroci, granice wolności oraz kryteria oceny człowieka; nauczy się rozumieć potrzeby innych, uznawać czyjeś zdanie i odwzajemniać serdeczne gesty; zrozumie, że godność jest niezależna od wszystkiego, tolerancja to zgoda na różnorodność, a odwaga zapoczątkowuje działanie; dowie się również, jakie są cechy dobrych ludzi, dlaczego nie należy czytać cudzych sms-ów, na czym polega patriotyzm i kto będzie miał ubaw do końca życia. Dowie się jeszcze więcej, ale w tym celu musi sięgnąć po lekturę.

Publikacja Wydawnictwa IBIS skierowana została do czytelnika w każdym wieku (dzieci, rodzice, nauczyciele). Dobór historii oraz interesujący sposób przekazu sprawiają, że Opowieści o tym, co w życiu ważne to lektura niezwykle wartościowa. Kolorowe, całostronicowe (po jednej do każdej historii) ilustracje autorstwa Katarzyny Sadowskiej-Agraffki, dzięki swej trafności oraz subtelności doskonale odzwierciedlają treść. Każdą historię wzbogacają koncentrujące się wokół praw dziecka spostrzeżenia, dopasowane do omawianych wartości aforyzmy oraz inspirujące cytaty. Przejrzystości dodaje różnorodna czcionka, zróżnicowane ułożenie zdań na stronach i powtarzające się grafiki. Twarda okładka umożliwia wielokrotne sięganie po lekturę.

Bez wątpienia książka Opowieści o tym, co w życiu ważne spotka się z aprobatą czytelnika, który poznaje (lub utwierdza) konieczny do prawidłowego funkcjonowania system wartości.

Tagi: prawa dziecka wartości janusz korczak order uśmiechu Irena Sendlerowa

Kup książkę Opowieści o tym, co w życiu ważne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Opowieści o tym, co w życiu ważne
Książka
Inne książki autora
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak0
Okładka ksiązki - Wielcy przyjaciele dzieci

Kto zasłużył na miano prawdziwego przyjaciela dzieci? O zasługach tak wielkich postaci jak Janusz Korczak, Maria Łopatkowa, Tove Jansson czy Jurek Owsiak...

Order Uśmiechu - wspólny świat dzieci i dorosłych
Marek Michalak0
Okładka ksiązki - Order Uśmiechu - wspólny świat dzieci i dorosłych

Prezentowana książka to dokonana na 383. stronach historyczno-pedagogiczna analiza idei Orderu Uśmiechu osadzona w ramie teoretycznej pedagogiki Janusza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

To bardzo ważne, by pamiętać, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, bo prawa dziecka to prawa człowieka. Są one należne każdemu, tylko i aż, dlatego że jest człowiekiem. To prawa, na które nikt nie musi zasłużyć. Po prostu je ma i już.


Więcej

Szacunek to sposób, w jaki powinniśmy traktować innych i siebie. Traktować kogoś z szacunkiem to być dla kogoś dobrym, liczyć się z jego zdaniem, traktować go poważnie.. Nie traktujemy kogoś z szacunkiem, jeśli przezywamy go czy obgadujemy, odchodzimy, kiedy do nas mówi, niszczymy jego własność lub zaglądamy do jego telefonu bez pozwolenia albo nie dotrzymujemy słowa.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Uznanie
W. & W. Gregory
Uznanie
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy