Opowieści o tym, co w życiu ważne

Z recenzji prof. dr hab. Barbary Smolińskiej-Theiss:

Pisanie dla dzieci o uniwersalnych, humanistycznych wartościach – to zadanie bardzo trudne. Udaje się wyjątkowym znawcom i badaczom dzieciństwa. W tym gronie znalazł się dr Marek Michalak, były wieloletni Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018), pedagog, nauczyciel akademicki, działacz, znawca i kontynuator korczakowskiej tradycji dialogu z dzieckiem.

Książka Opowieści o tym, co w życiu ważne jest osobliwym dialogiem rodzeństwa. Julka i Miłosz opowiadają o swoich codziennych doświadczeniach rodzinnych, szkolnych, koleżeńskich. Czasami się sprzeczają, czasami sobie pomagają, dzielą się rożnymi spostrzeżeniami, z uwagą wsłuchują się w niektóre opowieści dorosłych.

Opowieści Miłosza i Julki- to nie są zwykle dziecięce narracje. Julka i Miłosz nie tylko opowiadają o mamie, tacie, babci, o nauczycielach, sąsiedzie- muzyku, o trenerze, o Kawalerach Orderu Uśmiechu, o Irenie Sendlerowej, Henryce Krzywonos . Przede wszystkim zadziwiają się tym światem, stawiają pytanie co to znaczy, snują refleksję jaka nauka płynie z tych codziennych i niecodziennych zdarzeń, czego one uczą, co pokazują. W takim znaczeniu jest to książka o dzieciach dla dzieci i jednocześnie jest to rozprawka filozoficzna o dziecięcym filozofowaniu adresowana do dzieci i dorosłych.

Miłosz i Julka tłumaczą trudne słowa: miłość, tolerancja, własne zdanie, szacunek, wolność, empatia, odwaga, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, współczucie, nauka i wiedza, życzliwość, akceptacja, godność, pokój, odpoczynek, poczucie humoru, patriotyzm. Te pojęcia wyprowadzają z konkretnych sytuacji, dokumentują je różnymi zdarzeniami i co najważniejsze - własnymi refleksjami.

Przedstawione w książce 19 scenek z życia codziennego Miłosza i Julki – to dziecięca zaduma i dziecięca konkluzja przypisana do określonych wartości i pojęć. Dzieciom te scenki, zdarzenia pozwalają unaocznić, wyjaśnić, zrozumieć uniwersalne wartości i wpisać je w abstrakcyjne terminy. Dorosły powiedziałby, że abstrakcja terminologiczna przekłada się na realne zdarzenia i praktyczne desygnaty. Zyskuje – bliski dzieciom prawie rzeczowo- formalny wymiar

Taki zabieg poznawczo dydaktyczny, kierowany do dzieci, wymaga dużego kunsztu nauczycielskiego. Marek Michalak zrobił to z dużym znawstwem i wyczuciem pedagogicznym. Posłużył się prostymi figurami stylistycznymi. Sięgnął do codzienności, aby uzyskać niecodzienny rezultat w postaci dziecięcej refleksji oraz refleksyjnego rozpoznawania i uczenia się wartości. Co więcej, tę warstwę narracji Miłosza i Julki, uzupełnił słownikową terminologią wyjaśniającą omawiane pojęcia. Przytoczył również aforyzmy Mistrzów, którzy pointują „trudne słowa”.

Opowieści o tym, co w życiu ważne – to urokliwa i mądra książka dla dzieci i dorosłych, lektura dla wszystkich, którzy widzą świat nie tylko w perspektywie faktów i zdarzeń, ale także wartości, norm i ustawicznych pytań.

Informacje dodatkowe o Opowieści o tym, co w życiu ważne:

Wydawnictwo: IBIS
Data wydania: 2022-02-09
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Ilustracje:Katarzyna Sadowska

Tagi: prawa dziecka wartości janusz korczak order uśmiechu Irena Sendlerowa

Kup książkę Opowieści o tym, co w życiu ważne

To bardzo ważne, by pamiętać, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, bo prawa dziecka to prawa człowieka. Są one należne każdemu, tylko i aż, dlatego że jest człowiekiem. To prawa, na które nikt nie musi zasłużyć. Po prostu je ma i już.

Szacunek to sposób, w jaki powinniśmy traktować innych i siebie. Traktować kogoś z szacunkiem to być dla kogoś dobrym, liczyć się z jego zdaniem, traktować go poważnie.. Nie traktujemy kogoś z szacunkiem, jeśli przezywamy go czy obgadujemy, odchodzimy, kiedy do nas mówi, niszczymy jego własność lub zaglądamy do jego telefonu bez pozwolenia albo nie dotrzymujemy słowa.

Opowieści o tym, co w życiu ważne - opinie o książce

W książce poznajemy dwójkę bohaterów – Julkę i Miłosza oraz ich przygody. W sumie jest aż 19 opowieści, a każda porusza inną wartość. Wraz z młodymi bohaterami dowiemy się więcej o miłości, tolerancji, wypowiadaniu własnego zdania, szacunku, wolności, empatii, odwadze, nadziei, przyjaźni, wdzięczności, współczuciu, życzliwości, akceptacji, godności, pokoju, odpoczynku, poczuciu humoru oraz patriotyzmie. Każda z nich jest bardzo ważna i dlatego należy jak najwcześniej o nich rozmawiać z dzieckiem, a książka zdecydowanie w tym pomoże.

Historie zarówno bawią, jak i uczą. Są niezbyt długie, ciekawe i wciągające. To opowieści, które zabierają dziecko do świata Julki oraz Miłosza i pozwalają wraz z nimi przeżyć wiele przygód, a jednocześnie poruszają ważne i niełatwe tematy.

Tekst jest napisany pod dziecko, czyli dla niego zrozumiały. To sprawia, że młodsze z zaciekawieniem słuchają, a starsze z przyjemnością samodzielnie czytają.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Znajdziemy w niej duże, ciekawe, przyciągające wzrok ilustracje.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się tak szybko.

Wytłumaczenie dziecku niektórych wartości nie jest wcale takie łatwe. Dzięki książce możemy to zrobić w ciekawy i prosty sposób. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2023-07-17, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

Ciekawe zestawienie opowieści poruszających bardzo wiele tematów. Nie wszystkie wydają mi się równie wartościowe ale synkowi (lat 7) przypadło do gustu i było okazją do rozszerzenia niektórych kwestii i omówienia ich we własnym zakresie.

Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-03-01, Przeczytałem,

"Opowieści o tym, co w życiu ważne" to książka napisana z myślą o  młodych czytelnikach w wieku wczesnoszkolnym, którym trudno zrozumieć czym jest asertywność, godność czy patriotyzm. Jej autorem jest Marek Michalak - wieloletni Rzecznik Praw Dziecka, pedagog specjalny, działacz społeczny, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.
W dziewiętnastu opowiadaniach skrywają się pełnie mądrości i ciepła historie m.in. o tolerancji, szacunku, odwadze, empatii, wdzięczności, nadziei, miłości, życzliwości czy godności właśnie. Każde z nich nawiązuje do myśli i uczuć, a także określa szczególne w naszym świecie prawa człowieka - prawa dziecka. Nie wolno nam zapominać, że najmłodsi, często bezbronni, także swoje prawa mają i należy je szanować.
Bohaterami tych krótkich opowiadań jest rodzeństwo Julka i Miłosz. Czytelnik uczestniczy w ich codzienności, rodzinnych i szkolnych sprawach. I jak każde rodzeństwo, także i oni raz trzymają się razem, a innym razem "drą koty". Potrafią jednak słuchać się wzajemnie i wyciągać wnioski z tego, o czym mówią im rodzice czy dziadkowie.
Opowiadania są krótkie, śmiało można czytać je także z przedszkolakiem.
Ciekawej treści towarzyszą nie mniej ciekawe, stworzone przez Katarzynę Sadowską ilustracje.

Order Uśmiechu - wspólny świat dzieci i dorosłych
Marek Michalak0
Okładka ksiązki - Order Uśmiechu - wspólny świat dzieci i dorosłych

Prezentowana książka to dokonana na 383. stronach historyczno-pedagogiczna analiza idei Orderu Uśmiechu osadzona w ramie teoretycznej pedagogiki Janusza...

Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak0
Okładka ksiązki - Wielcy przyjaciele dzieci

Kto zasłużył na miano prawdziwego przyjaciela dzieci? O zasługach tak wielkich postaci jak Janusz Korczak, Maria Łopatkowa, Tove Jansson czy Jurek Owsiak...