Opowieści o tym, co w życiu ważne

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Z recenzji prof. dr hab. Barbary Smolińskiej-Theiss:

Pisanie dla dzieci o uniwersalnych, humanistycznych wartościach – to zadanie bardzo trudne. Udaje się wyjątkowym znawcom i badaczom dzieciństwa. W tym gronie znalazł się dr Marek Michalak, były wieloletni Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018), pedagog, nauczyciel akademicki, działacz, znawca i kontynuator korczakowskiej tradycji dialogu z dzieckiem.

Książka Opowieści o tym, co w życiu ważne jest osobliwym dialogiem rodzeństwa. Julka i Miłosz opowiadają o swoich codziennych doświadczeniach rodzinnych, szkolnych, koleżeńskich. Czasami się sprzeczają, czasami sobie pomagają, dzielą się rożnymi spostrzeżeniami, z uwagą wsłuchują się w niektóre opowieści dorosłych.

Opowieści Miłosza i Julki- to nie są zwykle dziecięce narracje. Julka i Miłosz nie tylko opowiadają o mamie, tacie, babci, o nauczycielach, sąsiedzie- muzyku, o trenerze, o Kawalerach Orderu Uśmiechu, o Irenie Sendlerowej, Henryce Krzywonos . Przede wszystkim zadziwiają się tym światem, stawiają pytanie co to znaczy, snują refleksję jaka nauka płynie z tych codziennych i niecodziennych zdarzeń, czego one uczą, co pokazują. W takim znaczeniu jest to książka o dzieciach dla dzieci i jednocześnie jest to rozprawka filozoficzna o dziecięcym filozofowaniu adresowana do dzieci i dorosłych.

Miłosz i Julka tłumaczą trudne słowa: miłość, tolerancja, własne zdanie, szacunek, wolność, empatia, odwaga, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, współczucie, nauka i wiedza, życzliwość, akceptacja, godność, pokój, odpoczynek, poczucie humoru, patriotyzm. Te pojęcia wyprowadzają z konkretnych sytuacji, dokumentują je różnymi zdarzeniami i co najważniejsze - własnymi refleksjami.

Przedstawione w książce 19 scenek z życia codziennego Miłosza i Julki – to dziecięca zaduma i dziecięca konkluzja przypisana do określonych wartości i pojęć. Dzieciom te scenki, zdarzenia pozwalają unaocznić, wyjaśnić, zrozumieć uniwersalne wartości i wpisać je w abstrakcyjne terminy. Dorosły powiedziałby, że abstrakcja terminologiczna przekłada się na realne zdarzenia i praktyczne desygnaty. Zyskuje – bliski dzieciom prawie rzeczowo- formalny wymiar

Taki zabieg poznawczo dydaktyczny, kierowany do dzieci, wymaga dużego kunsztu nauczycielskiego. Marek Michalak zrobił to z dużym znawstwem i wyczuciem pedagogicznym. Posłużył się prostymi figurami stylistycznymi. Sięgnął do codzienności, aby uzyskać niecodzienny rezultat w postaci dziecięcej refleksji oraz refleksyjnego rozpoznawania i uczenia się wartości. Co więcej, tę warstwę narracji Miłosza i Julki, uzupełnił słownikową terminologią wyjaśniającą omawiane pojęcia. Przytoczył również aforyzmy Mistrzów, którzy pointują „trudne słowa”.

Opowieści o tym, co w życiu ważne – to urokliwa i mądra książka dla dzieci i dorosłych, lektura dla wszystkich, którzy widzą świat nie tylko w perspektywie faktów i zdarzeń, ale także wartości, norm i ustawicznych pytań.

Informacje dodatkowe o Opowieści o tym, co w życiu ważne:

Wydawnictwo: IBIS
Data wydania: 2022-02-09
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 9788367178440
Liczba stron: 88
Język oryginału: polski
Ilustracje:Katarzyna Sadowska

Tagi: prawa dziecka wartości janusz korczak order uśmiechu Irena Sendlerowa

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Opowieści o tym, co w życiu ważne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

To bardzo ważne, by pamiętać, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, bo prawa dziecka to prawa człowieka. Są one należne każdemu, tylko i aż, dlatego że jest człowiekiem. To prawa, na które nikt nie musi zasłużyć. Po prostu je ma i już.


Więcej

Szacunek to sposób, w jaki powinniśmy traktować innych i siebie. Traktować kogoś z szacunkiem to być dla kogoś dobrym, liczyć się z jego zdaniem, traktować go poważnie.. Nie traktujemy kogoś z szacunkiem, jeśli przezywamy go czy obgadujemy, odchodzimy, kiedy do nas mówi, niszczymy jego własność lub zaglądamy do jego telefonu bez pozwolenia albo nie dotrzymujemy słowa.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Opowieści o tym, co w życiu ważne - opinie o książce

W książce poznajemy dwójkę bohaterów – Julkę i Miłosza oraz ich przygody. W sumie jest aż 19 opowieści, a każda porusza inną wartość. Wraz z młodymi bohaterami dowiemy się więcej o miłości, tolerancji, wypowiadaniu własnego zdania, szacunku, wolności, empatii, odwadze, nadziei, przyjaźni, wdzięczności, współczuciu, życzliwości, akceptacji, godności, pokoju, odpoczynku, poczuciu humoru oraz patriotyzmie. Każda z nich jest bardzo ważna i dlatego należy jak najwcześniej o nich rozmawiać z dzieckiem, a książka zdecydowanie w tym pomoże.

Historie zarówno bawią, jak i uczą. Są niezbyt długie, ciekawe i wciągające. To opowieści, które zabierają dziecko do świata Julki oraz Miłosza i pozwalają wraz z nimi przeżyć wiele przygód, a jednocześnie poruszają ważne i niełatwe tematy.

Tekst jest napisany pod dziecko, czyli dla niego zrozumiały. To sprawia, że młodsze z zaciekawieniem słuchają, a starsze z przyjemnością samodzielnie czytają.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Znajdziemy w niej duże, ciekawe, przyciągające wzrok ilustracje.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się tak szybko.

Wytłumaczenie dziecku niektórych wartości nie jest wcale takie łatwe. Dzięki książce możemy to zrobić w ciekawy i prosty sposób. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Link do opinii
Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2023-07-17, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

Ciekawe zestawienie opowieści poruszających bardzo wiele tematów. Nie wszystkie wydają mi się równie wartościowe ale synkowi (lat 7) przypadło do gustu i było okazją do rozszerzenia niektórych kwestii i omówienia ich we własnym zakresie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-03-01, Przeczytałem,

"Opowieści o tym, co w życiu ważne" to książka napisana z myślą o  młodych czytelnikach w wieku wczesnoszkolnym, którym trudno zrozumieć czym jest asertywność, godność czy patriotyzm. Jej autorem jest Marek Michalak - wieloletni Rzecznik Praw Dziecka, pedagog specjalny, działacz społeczny, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.
W dziewiętnastu opowiadaniach skrywają się pełnie mądrości i ciepła historie m.in. o tolerancji, szacunku, odwadze, empatii, wdzięczności, nadziei, miłości, życzliwości czy godności właśnie. Każde z nich nawiązuje do myśli i uczuć, a także określa szczególne w naszym świecie prawa człowieka - prawa dziecka. Nie wolno nam zapominać, że najmłodsi, często bezbronni, także swoje prawa mają i należy je szanować.
Bohaterami tych krótkich opowiadań jest rodzeństwo Julka i Miłosz. Czytelnik uczestniczy w ich codzienności, rodzinnych i szkolnych sprawach. I jak każde rodzeństwo, także i oni raz trzymają się razem, a innym razem "drą koty". Potrafią jednak słuchać się wzajemnie i wyciągać wnioski z tego, o czym mówią im rodzice czy dziadkowie.
Opowiadania są krótkie, śmiało można czytać je także z przedszkolakiem.
Ciekawej treści towarzyszą nie mniej ciekawe, stworzone przez Katarzynę Sadowską ilustracje.

Link do opinii
Inne książki autora
Order Uśmiechu - wspólny świat dzieci i dorosłych
Marek Michalak0
Okładka ksiązki - Order Uśmiechu - wspólny świat dzieci i dorosłych

Prezentowana książka to dokonana na 383. stronach historyczno-pedagogiczna analiza idei Orderu Uśmiechu osadzona w ramie teoretycznej pedagogiki Janusza...

Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak0
Okładka ksiązki - Wielcy przyjaciele dzieci

Kto zasłużył na miano prawdziwego przyjaciela dzieci? O zasługach tak wielkich postaci jak Janusz Korczak, Maria Łopatkowa, Tove Jansson czy Jurek Owsiak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy