Opowieści o tym, co daje moc

Ocena: 5.33 (3 głosów)

z recenzji prof. Adama Solaka: Książka autorstwa Marka Michalaka „Opowieści, które otwierają serca” jest napisana piórem mądrości i korczakowskim sercem wrażliwości. Nie tylko poszerza ilość wartości i bohaterów, lecz otwiera i porusza ludzkie serca, celem ich uszlachetnienia w duchu jedności. To książka „nadziei”, w której każda wartość jest diamentem, sprawiającym,  że świat wartości dziecka i z dziećmi (które same w sobie są wartością) w bytowaniu z młodzieżą i dorosłymi nie pozostanie takim jakim jest, lecz stanie się światem krystalicznej miłości, radości i pokoju. Książka ta, którą bierzesz do ręki to nie tylko spisane słowo, ale „żywy nauczyciel” dla każdego człowieka…

z recenzji prof. Barbary Smolińskiej-Theiss: 

Opowieści o tym, co daje moc to jakby druga część  wydanej niedawno książki Marka Michalaka Opowieści o tym, co w życiu ważne.  Łączy je wspólna myśl i ci sami bohaterowie.  Tym razem jednak Marek Michalak – inaczej zbudował swoja opowieść.

 Otworzył przed nami drzwi swojego domu. Oddał głos domownikom. Słyszymy opowieści Julki, Miłosza, Amelki, Haneczki, słychać głos mamy,  komentarze taty, w tle rozbrzmiewa  radosne szczekanie psa. Do tego otwartego domu zagląda babcia, dziadek,  prawdziwi i przyszywani wujkowie i ciocie, znane z telewizji osoby zaprzyjaźnione z rodziną.  Rozmowy, spotkania, wspomnienia, śmiechy, radości,  domowe utarczki,  dylematy.

Można powiedzieć - zwykła, codzienność domowa, szkolna, przeplatana różnymi  ciekawymi zdarzeniami poza domem, o której opowiadają dzieci.  A jednak jest to opowieść niezwykła. Opowieść otwarta  na to , co  nie jest zapisane wprost w  słowach .  Jest to opowieść o tym, co zawarte jest między słowami, nad słowami, co jest głęboko ukrytym sensem. Julka, Miłosz, Amelka, Haneczka, w  swoich opowieściach otwierają się na te sensy, stawiają trudne pytania o wiarę, demokrację, tolerancję,  solidarność. Po swojemu, na miarę  swoich możliwości definiują  wartości i sensy, poznają trudne, pojęcia, które  wyprowadzają ze zwykłych i niezwykłych  codziennych zdarzeń. Swoim dziecięcym umysłem i sercem odkrywają świat, który dany jest w ideach, wartościach, sensach, normach, czy zasadach.

Dr Marek Michalak -   pedagog, wieloletni rzecznik praw dziecka doskonale  słucha i wsłuchuje się w głos dzieci. Otwiera drzwi do dziecięcego świata i za Januszem Korczakiem powtarza, że dziecko jest filozofem i poetą.       

Informacje dodatkowe o Opowieści o tym, co daje moc:

Wydawnictwo: IBIS
Data wydania: 2023-03-11
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788367498364
Liczba stron: 104
Język oryginału: polski
Ilustracje:Katarzyna Sadowska

Tagi: prawa dziecka opowieści rzecznik praw dziecka dzieci marek michalak order uśmiechu wartości świat wartości

więcej

Kup książkę Opowieści o tym, co daje moc

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Opowieści o tym, co daje moc - opinie o książce

Książka jest kontynuacją książki pt.: „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Tym razem będzie 22 opowieści, a także będą w nich poruszane zupełnie inne wartości. Wraz z dwójką bohaterów – Julce i Miłoszem, dowiemy się więcej o prawdzie, dobru, pięknie, wierze, solidarności, demokracji, sprawiedliwości, autorytecie, talencie, kreatywności, marzeniach, zaufaniu, cierpliwości, lojalności, wierności, pasji, pokorze, bezpieczeństwie, zdrowiu, życiu, starości i młodości.


Każda z nich jest bardzo ważna i dlatego należy jak najwcześniej o nich rozmawiać z dzieckiem, a książka zdecydowanie w tym pomoże.

Historie zarówno bawią, jak i uczą. Są niezbyt długie, ciekawe i wciągające. To opowieści, które zabierają dziecko do świata Julki oraz Miłosza i pozwalają wraz z nimi przeżyć wiele przygód, a jednocześnie poruszają ważne i niełatwe tematy.

Tekst jest napisany pod dziecko, czyli dla niego zrozumiały. To sprawia, że młodsze z zaciekawieniem słuchają, a starsze z przyjemnością samodzielnie czytają.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Znajdziemy w niej duże, ciekawe, przyciągające wzrok ilustracje.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się tak szybko.

Wytłumaczenie dziecku niektórych wartości nie jest wcale takie łatwe. Dzięki książce możemy to zrobić w ciekawy i prosty sposób. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Link do opinii
Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2023-09-22, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

W porównaniu z odsłoną pierwszą, jestem zawiedziona. Odniosłam wrażenie, że autor, niesiony falą sukcesu "Opowieści o tym, co w życiu ważne", za wszelką cenę chciał zrobić coś więcej, ale nie miał na to pomysłu. Większość z opowiastek zawartych w tej książce wydala mi się pretekstowa, napisana na siłę, nawet nie spełniająca kryteriów opowiadania. Rozczarowało mnie to. Ale część pierwszą zdecydowanie polecam.

Link do opinii
Inne książki autora
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak0
Okładka ksiązki - Wielcy przyjaciele dzieci

Kto zasłużył na miano prawdziwego przyjaciela dzieci? O zasługach tak wielkich postaci jak Janusz Korczak, Maria Łopatkowa, Tove Jansson czy Jurek Owsiak...

Opowieści o tym, co w życiu ważne
Marek Michalak 0
Okładka ksiązki - Opowieści o tym, co w życiu ważne

Z recenzji prof. dr hab. Barbary Smolińskiej-Theiss: Pisanie dla dzieci o uniwersalnych, humanistycznych wartościach – to zadanie bardzo trudne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy