Recenzja książki: Pamiętnik z Aniołem Stróżem

Recenzuje: Damian Kopeć

Trochę inny pamiętnik

Pisanie pamiętników jest tak naturalne jak rozmawianie, choć rozmawiają (a przynajmniej mówią) wszyscy, pamiętniki zaś piszą tylko niektórzy. Z czasem zmieniają się formy tej aktywności. Dzisiaj wiele osób pisze pamiętniki-dzienniki, które nie są typowymi pamiętnikami. Chodzi o blogi funkcjonujące w przestrzeni Internetu. Wiele osób upublicznia na nich swoje przemyślania, uwagi, komentarze. Dzieli się ze światem swoim zdaniem na różne tematy. Pamiętnik - w przeciwieństwie do dziennika - nie jest zapisem chwili, żywych, nieprzetworzonych emocji. Jest podejściem do wydarzeń z pewnym dystansem czasowym, który pozwala nie tylko na opis tego, co się wydarzyło, ale również na wystawienie oceny (nie chwilowej, ale z perspektywy już minionego czasu i dostrzegalnych konsekwencji).

Pamiętnik z Aniołem Stróżem nie jest książeczką z pustymi kartkami, przygotowanymi na zapiski dziecka. To zbiór przygotowanych wstępnie do wypełnienia kartek, ale podpowiadających różne tematy. Nie wypełnia się go strona po stronie, należy odszukać temat, który jest (był) dla nas ważny (na przykład wydarzenie w szkole, dzień świąteczny, osobista tragedia bądź wielka radość) i zrobić zapiski. Celem jest przybliżenie anioła-opiekuna, zwanego Aniołem Stróżem, i rozwój własnej wiary. Książeczka zawiera wiele propozycji tematów i zadań do wykonania. Niektórymi dziecko może zająć się samodzielnie, w innych musi liczyć na pomoc bliskich. Mają one pomóc w życiu w przyjaźni z Bogiem i z ludźmi, w życiu pełnym pogody ducha i życzliwości.

Pamiętnik z Aniołem Stróżem jest starannie wydany. Ma twardą okładkę o strukturze płótna, ozdobioną rysunkiem w miłych, pastelowych kolorach. Miejscom na wpisy towarzyszą oszczędne, czarno-białe rysunki. Format jest - jak na pamiętnik przystało - poręczny.

W Pamiętniku z Aniołem Stróżem dziecko może opisywać swoje przeżycia, snuć marzenia, układać modlitwy, podejmować postanowienia i dowiadywać się ciekawych rzeczy! Może - niekoniecznie w pełni to sobie uświadamiając - podejmować refleksję nad własnym życiem. Myśląc o tym, co przeżyliśmy, wyciągając wnioski, analizując, podsumowując minione dni, uczymy się żyć bardziej świadomie, nie poddając się bezmyślnie falom przeżyć. Świadome życie to lepsze życie, umiejętność spojrzenia na to, czym żyjemy i czym wypełniamy dni z pewnego dystansu. To dostrzeganie nie tylko siebie i własnych spraw, ale też innych osób, bez których tak naprawdę bylibyśmy bardzo samotni. Ten pamiętnik to coś prywatnego, osobistego, ma on jednak pomagać w dobrym funkcjonowaniu wśród ludzi bliskich i przypadkowych. Świadomość, że na tej drodze towarzyszy nam niewidzialny, życzliwy opiekun, Anioł Stróż, powinna dodawać siły do zmagania się z nieuchronnymi trudnościami życia.

Tagi: Pamiętnik z Aniołem Stróżem, Pamiętnik z Aniołem Stróżem recenzja, Pamiętnik z Aniołem Stróżem książka, Lidia Miś Pamiętnik z Aniołem Stróżem, Lidia Miś recenzja, Lidia Miś książka, Lidia Miś

Kup książkę Pamiętnik z Aniołem Stróżem

Zobacz opinie o książce Pamiętnik z Aniołem Stróżem
Książka
Piękna Pani
Lidia Miś0
Okładka ksiązki - Piękna Pani

Pewnego razu w małej alpejskiej miejscowości dwójka dzieci zobaczyła w górach świetlistą postać. Piękna Pani, bo tak Ją nazywali Melania...

Opowieści biblijne dziadzia Józefa 2
Lidia Miś0
Okładka ksiązki - Opowieści biblijne dziadzia Józefa 2

W drugiej części Opowieści biblijnych autorka przybliża młodym czytelnikom dzieje Mojżesza, Dawida i Goliata, króla Salomona, powstanie wieży Babel...

Pasażer na gapę
Adrian Bednarek