Recenzja książki: Pampiludki i tajemnice wiary

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Wydaje się, że o Bogu i wierze mówić jest łatwo. Jednak gdy dziecko zada nam szereg pozornie prostych pytań o odpowiedź jest bardzo trudno. Jak bowiem wytłumaczyć najmłodszym, czym jest wolna wola? Albo dlaczego powinniśmy nieść Bogu Chwałę? Z pomocą może przyjść wtedy książka Asi Olejarczyk Pampiludki i tajemnice wiary, która w jasny, ale też bardzo oryginalny sposób przybliża najmłodszym historie o wierze.

 

Pampiludki to mieszkańcy Pampilii. Właściwie tylko tyle się o nich z treści książki dowiadujemy. Zdecydowanie więcej o ich wyglądzie powiedzą czytelnikowi ilustracje Agnieszki Filipowskiej, na których bohaterowie do złudzenia przypominają dzieci – są tylko podobno dużo od nich mniejsi. Na kartach opowieści Asi Olejarczyk bliżej poznajemy dwa Pampiludki – Gideona i Alimemka. Pampiludki przyjaźnią się ze sobą, dużo rozmawiają, spędzają wspólnie czas i bardzo sobie pomagają. Jednak wszystko co robią – czy to świadomie, czy też nie – obraca się w kręgach wiary. Wszak całe nasze – jak i małych bohaterów – życie jest darem od Boga, zatem wszystko, co robimy, czynimy dzięki Niemu i dla Niego.

 

Rozdziałem, który szczególnie zapadnie czytelnikowi w pamięć, będzie z pewnością Gloria - autorka przybliża w nim pojęcie niesienia Bogu Chwały. Choć jest to najkrótsza ze wszystkich opublikowanych w książce opowieści, pozostaje tak pełna treści i tak błyskotliwie jest skonstruowana, że z chęcią będzie się do niej wracało. Mali czytelnicy dowiedzą się, czym jest Boża Chwała, a dorośli – czytając "między wierszami" – wezmą sobie do serca ważne prawdy, jakie przekazuje odbiorcom autorka.

 

Wiara w książce Asi Olejarczyk traktowana jest jako coś oczywistego, coś z czego powinniśmy być dumni, coś co przynosi nam każdego dnia radość, ukojenie i pomoc w trudnych chwilach. Pampiludki – niczym małe, dopiero odkrywające świat dzieci – wielu spraw (w tym kwestii wiary) nie rozumieją. Często poszukują rad u innych Pampiludków bądź tłumaczą je sobie nawzajem na prostych przykładach. Mali odbiorcy – czytając samodzielnie bądź z rodzicami – znajdą w książce wiele odpowiedzi, a niezrozumiałe dotąd zagadnienia staną się dla nich jasne.

 

Książka napisana jest prostym i bardzo przystępnym językiem. Ponieważ znajdujemy się w wymyślonej krainie – Pampilii – wiele słów i nazw również jest wymyślonych. Jest więc wioska „Wolna Wola”, góry „Ho-ho” czy jezioro „Chlup”. Pampiludki wołają do swoich zwierzaków „myny-myny” (zamiast np. „kici-kici”) i uwielbiają jeść pychopapkę. Wzbogaca to lekturę i sprawia, że czytelnicy mogą naprawdę poczuć atmosferę tego niesamowitego miejsca. Pampilia jawi się czytelnikowi jako przyjemna, pełna ciepła i serdeczności kraina. Dobro innych liczy się tu bardziej niż własna wygoda, a bezinteresowna pomoc to coś zupełnie normalnego i często spotykanego.

 

Pampiludki i tajemnice wiary to książka, która oprócz tego, że w jasny i przystępny sposób objaśnia wiele zagadnień związanych z wiarą, to dodatkowo daje także dobre i godne naśladowania wzorce zachowania i postępowania. Sprawnie skonstruowana i wciągająca opowieść nie narzuca w żadnym razie czytelnikowi jednej słusznej drogi. Pokazuje, że każdy ma wolną wolę, a umiejętne korzystanie z niej sprawi, że zarówno my, jak i najbliższe nam osoby będą szczęśliwe.

 

Książka opatrzona została pięknymi, dużymi i kolorowymi rysunkami, ilustrującymi treści kolejnych opowiadań. Rysunki ułatwią małym odbiorcom wyobrażenie sobie bohaterów czy przygód, jakie przeżywają. Przyjemność sprawi czytelnikowi także wertowanie książki i podziwianie ilustracji, które stanowią znakomite dopełnienie treści opowiadań.

Tagi: Pampiludki i tajemnice wiary, Pampiludki i tajemnice wiary recenzja, Pampiludki i tajemnice wiary książka, Asia Olejarczyk Pampiludki i tajemnice wiary, Asia Olejarczyk recenzja, Asia Olejarczyk książka, Asia Olejarczyk

Kup książkę Pampiludki i tajemnice wiary

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pampiludki i tajemnice wiary
Książka
Inne książki autora
Pampiludki na szlaku szczęścia
Asia Olejarczyk0
Okładka ksiązki - Pampiludki na szlaku szczęścia

"– Już nie mogę się doczekać! – Alimemek przestępował z nogi na nogę. To już dziiiś, już dziiiś! – cieszył się Gideon. Tup-tup skakał...

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek
Asia Olejarczyk0
Okładka ksiązki - O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek

W życiu każdego dziecka nadchodzi taki moment, w którym obserwując siebie, swoich rówieśników i otaczający świat, zaczyna zadawać...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje