Recenzja książki: Pandemia! Covid-19 trzęsie światem

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Od wielu miesięcy ludzkość żyje w stanie wzmożonego stresu, wywołanego pojawieniem się wirusa z Wuhan. Ogłoszony stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym wywołał wiele zmian w codziennym życiu. Do rąk czytelnika została oddana lektura na czasie: Pandemia! COVID-19 trzęsie światem, w której słoweński socjolog, filozof i krytyk kultury Slavoj Žižek z bliska przygląda się pandemii, zastanawiając się równocześnie nad jej konsekwencjami. A przyznać trzeba, że czyni to z wyjątkową wnikliwością.

Rozdziały są krótkie, ale treść w nich zawarta jest wyczerpująca. Autor – z charakterystyczną dla siebie trafnością spostrzeżeń – w pierwszej kolejności porusza kwestię prawdziwości przekazywanych informacji oraz zaufania do rządu. Skupia się na negatywnych konsekwencjach paniki. Podkreśla wartość wysiłku i zmęczenia. Dostrzega negatywne zjawisko „burzy stulecia”, czyli zderzenia trzech elementów: wpływu fizycznego epidemii koronawirusa (kwarantanny, cierpienie, śmierć), jej skutków gospodarczych oraz wybuchu przemocy w Syrii. Omawia zagadnienie wirusów ideologicznych (fake newsów, teorii spiskowych, wybuchów rasizmu). Wylicza pięć etapów epidemii (zaprzeczenie, gniew, targowanie się, depresja oraz akceptacja). Rozważa zasadność roli „trzech mędrców” (troje starszych i doświadczonych konsultantów w poszczególnych szpitalach, których zadaniem byłoby podejmowanie decyzji dotyczących reglamentacji opieki). Analizuje konieczność stosowania z góry ustalonych ograniczeń oraz ustosunkowuje się do osobistej odpowiedzialności.

W swoich rozważaniach (całkowicie przekonujących) autor cytuje fragmenty przemówień prezydentów, posiłkuje się przemyśleniami filozofów (zwłaszcza Hegla i Marksa), historyków, psychologów, psychoanalityków (przede wszystkim Lacana), mikrobiologów, epidemiologów, lekarzy różnych specjalności, ekonomistów, pisarzy, filmowców oraz dziennikarzy. Przekazana przez Slavoja Žižka wiedza jest całościowa, konkretna, oparta na sprawdzonych faktach medycznych, gospodarczych, politycznych i ekonomicznych. Zastosowane w tekście zdania obcojęzyczne opatrzono umieszczonym w nawiasie tłumaczeniem na język polski. Cytaty zapisano w formie wcięcia w tekście, co czyni lekturę bardziej przejrzystą. Pomocą służą zamieszczone na końcu książki materiały dodatkowe oraz przypisy, które oprócz typowych wyjaśnień zawierają pozycje bibliograficzne (książkowe i internetowe).

Publikacja Wydawnictwa Relacja warta jest uwagi. Sięgającemu po nią czytelnikowi łatwiej będzie zrozumieć znaczenie pandemii oraz dostrzec jej sens. Dzięki lekturze czytelnik nauczy się żyć w obecnej rzeczywistości, wśród zagrożeń oraz niechcianych obciążeń.

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Pandemia! Covid-19 trzęsie światem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pandemia! Covid-19 trzęsie światem
Książka
Inne książki autora
Hegel i mózg podłączony
Slavoj Žižek0
Okładka ksiązki - Hegel i mózg podłączony

Przypadająca w 2020 roku 250. rocznicę urodzin G.W.F. Hegla Slavoj Žižek postanowił uczcić w wyjątkowy sposób. Napisał książkę, w której nie tylko w...

Metastazy rozkoszy
Slavoj Žižek0
Okładka ksiązki - Metastazy rozkoszy

Fascynująca jazda bez trzymanki od filozofii Habermasa i Hegla po kino Davida Lyncha i mizoginię Ottona Weiningera… i oczywiście z powrotem. Wszystko...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy