Recenzja książki: Peruka Mozarta

Recenzuje: Damian Kopeć

Tajemnice słynnych ludzi. Mozart.

Tajemnice słynnych ludzi. Któż z nas nie lubi ich odkrywać?! Tajemnic, które otaczają powszechnie znane osoby. Takie jak chociażby Wolfgang Amadeusz Mozart. Czy jego życie było tak niezwykłe jak jego twórczość? Oto jest pytanie.

Pan Bibelot jak zwykle w sobotę otworzył swój kram na Jarmarku Różności. I jak zwykle z niecierpliwością oczekuje klientów, także tych stałych, z którymi zdążył się już zaprzyjaźnić. Takich jak na przykład Darek Płatek. Chłopak zawsze znajdzie na tym stoisku coś co sprowokuje jego właściciela do opowiedzenia ciekawej historii. Tym razem Darek spojrzał na dziwną, białą perukę. Hmmm... podobno należała ona do jednego z najwybitniejszych muzyków wszechczasów, choć nie był to wbrew pozorom Elvis Presley. Tak, tak, chodzi o Wolfganga Amadeusza Mozarta. Darek i jego siostra Hesia z zapartym tchem słuchają słów pana Bibelota.

Historia życia tego artysty to opowieść o losach geniusza. Już bowiem jako małe dziecko Mozart komponował muzykę i to z zadziwiającą łatwością. Pan Bibelot wspólnie z bazarowym fryzjerem, panem Kaziem, opowiadają o genialnym muzyku prześcigając się nawzajem w ciekawostkach. O jego dzieciństwie, rodzicach i równie uzdolnionej siostrze, o młodości i czasie dojrzałym. O koncertowaniu kilkuletniego Wolfganga na dworach królewskich w Europie. O sukcesach i porażkach.

Pani Krysia pomaga dzieciom lepiej wczuć się w klimat epoki jej ulubionego - jak się okazuje - kompozytora. Daje im stroje w dawnym stylu. Żabot, żakiet, peruki, gorset, suknia z falbankami - kilka męczących chwil i przenosimy się wraz z rodzeństwem w nastrój bliski wiekowi osiemnastemu.

Życie małego muzycznego geniusza miało blaski i cienie. Dużo podróżował z ojcem, bez matki, za którą bardzo tęsknił. Wiele czasu poświęcali z siostrą na ćwiczenia gry na instrumencie. Choroby, które przebył w tym okresie osłabiły go tak, jak męczący styl życia. Trudno to sobie wyobrazić, ale w wieku ośmiu lat Mozart napisał swoją pierwszą symfonię, a w wieku dwunastu - pierwszą operę. Opera zresztą stała się jego ulubionym gatunkiem muzycznym. Potrafił komponować bez skreśleń i bez długiego zastanawiania się nad utworem. Poznajemy osoby związane z życiem Mozarta, w tym jego największego rywala, Antoniego Saleriego, źródła ich wzajemnej niechęci. Poznajemy dobre i złe cechy charakteru Amadeusza. Śledzimy skomplikowane losy jego rodziny. Kończy książkę kilka słów o chorobie, śmierci kompozytora i pozostawionej przez niego nieśmiertelnej spuściźnie.

Wszystkie te informacje są podawane w prostej i ciekawej formie, dopasowanej do wieku docelowego odbiorcy. A są nim dzieci. Kolorowe, pełne szczegółów, dowcipne ilustracje. Reprodukcje malowideł z tamtego wieku. Wiele elementów oddaje klimat barwnych czasów w których żył Mozart.

Opowieść o nim jest snuta na szerszym tle historycznym i obyczajowym. Możemy pobieżnie poznać styl życia elit owego wieku, dworskie obyczaje, meandry życia towarzyskiego. Czy warto? Tak, warto. Postać taka jak Amadeusz Mozart jest po prostu warta poznania. Głównie oczywiście z względu na jego niezwykły talent.

"Żadne pokolenie nie ma dość muzyki Mozarta i jest ona tak świeża, jak w czasach, gdy ją pisał."

A więc młodzi czytelnicy, ciekawi świata, ludzi i historii, zapraszamy Was na intrygującą wędrówkę śladami wielkiego kompozytora.

Kup książkę Peruka Mozarta

Zobacz opinie o książce Peruka Mozarta
Peruka Mozarta
Gerry Bailey, Karen Foster
Paleta Leonarda
Gerry Bailey, Karen Foster0
Okładka ksiązki - Paleta Leonarda

Żył dawno temu pewien człowiek... Leonardo da Vinci. Czym się zajmował? Właściwie wszystkim - miał bowiem wiele talentów i chyba jeszcze więcej zainteresowań...

Kamień księżycowy Armstronga
Gerry Bailey, Karen Foster0
Okładka ksiązki - Kamień księżycowy Armstronga

Czy znacie takiego Pana? Jest Amerykaninem i astronautą! Nazywa się Neil Alden Armstrong, jest pierwszym człowiekiem, który postawił swoją stopę na księżycu...