Recenzja książki: Pod bezkresnym niebem

Recenzuje: Justyna Gul

Pustynia Pustyń Bezkresu

Życie to bezustanna podróż przez kolejne kraje, zdarzenia, ludzi. To wyprawa w głąb siebie, przerywana ucieczkami, gonitwą za pieniędzmi, zaspokajaniem ambicji i spełnianiem marzeń. Niekiedy gubimy się w tym wszystkim, a dążąc do prawdy, bezwiednie krzywdzimy innych. Czasami nawet czyste dusze padają ofiarą wszechobecnego zła, bo takie jest po prostu życie. Okrutne, ale piękne, pełne delikatności i walki, pełne szczęścia, ale i gorzkich łez.

Takie są też losy bohaterów Elżbiety Wojnarowskiej, którzy w swym autentyzmie stanowią niezwykle skomplikowane struktury. Są ludźmi pełnymi pasji, wątpliwości, miotają nimi żądze, kochają i nienawidzą… czasami nawet samych siebie. Książka „Pod bezkresnym niebem”  to podróż przez dziką, ale piękną Afrykę i poprzez kolejne dekady, to przedzieranie się przez wspomnienia.

Elza, Polka, wyrusza w daleką wyprawę, by odnaleźć sens swojego życia i z okruchów zdarzeń złożyć przeszłość matki, zyskując choć jeden stały element w swojej egzystencji pełnej przypływów i odpływów. Zatrzymuje się w domu Franciszka Obary, a właściwie Franciszka Obroka ze wsi Cierpisz. Ten prawie sześćdziesięcioletni pijak i despota przebył daleką drogę z polskich baraków do stanowiska prezesa jednego z najważniejszych czasopism w kraju. Zgubiła go obsesyjna miłość do narzeczonej swojego przyjaciela, znanego kierowcy rajdowego Patricka Dodina. Sara Meyer stała się inspiracją Franciszka i jego przekleństwem, dla niej został erudytą, dla niej uczestniczył w Rajdzie Dakar i dla niej… mógł zabić. Odtrącony, pełen wyrzutów sumienia, uczynił ze swego życia piekło, a cynizm, nienawiść do otoczenia i siebie sprawiły, że coraz bardziej zapadał się w bezrefleksyjny stan upojenia alkoholowego.

Jego historia splata się z historią Laury, matki Elzy, a jego przyszłość zdeterminowała też dalsze życie kobiety. Ściągnięta z rodzinnej wioski Obary Laura zatrzymuje się u stryja Aleksandra, późniejszego opiekuna Elzy, a praca w redakcji sprawia jej wielką satysfakcję. Serce młodej dziennikarce łamie niespełniona miłość do znanego korespondenta wojennego, Jakuba Zaniewskiego, człowieka niezwykle utalentowanego, ale i cynicznego egoisty, panicznie bojącego się zobowiązań. Kiedy zachodzi z nim w ciążę, on traktuje dziecko przez pryzmat kłopotu, po czym beztrosko zatapia się w ramionach innej kobiety.

Laurę przed załamaniem ratuje Obara, zabierając ją na wyjazd z misją humanitarną do obozu za Agadez. Oboje wyruszają w niemal samobójczą wyprawę przez tereny pełne zbrojnych, by oddać swoje losy pod opiekę Pustyni Pustyń i „oceanowi piaszczystych diun” – Erg Tènèrè. Choć z tej wyprawy wychodzą zwycięsko, to szybko okazuje się, że Obara przemierza Afrykę ze swoją własną misją, goniąc za cieniami przeszłości, a nawet - odprawiając pokutę. To Sara staje się bodźcem to tych podróży, a spotkanie jej u celu jest dla Obary ostatecznym ciosem, Utraciwszy nadzieję, nie ma już dla kogo i po co żyć, od tej chwili stara się też, by nie było przy nim nikogo. I choć można się zastanawiać, czy odsyłając Laurę i rezygnując z jej opieki oraz wsparcia, krzywdzi ją, zapewniając sobie równocześnie strefę komfortu i pole do powolnego umierania, czy też ratuje przed samym sobą.

Skomplikowane losy Laury poznajemy podczas lektury jej pamiętnika pozostawionego w domu Obary, rozmów Elzy z Franciszkiem oraz wspomnień samej dziewczyny. To historia pełna niedopowiedzeń i błędów wynikających z ludzkiej ułomności oraz uczucia tak wielkiego, że spalającego.

Posługując się słowami Sary, książka „Pod bezkresnym niebem” to nieustająca podróż w głąb każdego człowieka. Skomplikowane relacje łączące poszczególne postacie, targające nimi namiętności, wreszcie -oni sami, zostali poddani głębokiej analizie przez autorkę. W rezultacie otwierają się przed nami, a, obdarci ze swych masek i póz, stają się po prostu sobą.

Elżbieta Wojnarowska niczym cudotwórca dotyka ludzkiej duszy, przemawiając do niej szeptem. Autorka stworzyła niezwykłą książkę, w pełni oddającą jej wielki talent do zaklinania słów i obrazów. Lektura „Pod bezkresnym niebem” jest najwyższym stopniem ekstazy i celebrowaniem każdego dnia, to także hołd złożony chwili. Książka Wojnarowskiej jest niczym Afryka – można ją pokochać, można znienawidzić, ale nie można przejść koło niej obojętnie.

Kup książkę Pod bezkresnym niebem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pod bezkresnym niebem
Książka
Pod bezkresnym niebem
Wojnarowska Elżbieta
Inne książki autora
Anemony
Wojnarowska Elżbieta0
Okładka ksiązki - Anemony

Natasza jest czterdziestoletnią kobietą, której życie to oślepiający kolaż miłości, nienawiści, smutku, wybaczenia i ukojenia. Pełna inwencji, utalentowana...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy