Recenzja książki: Podejrzany bez dwóch zdań

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Czy krawat w zabawny wzór może stać się narzędziem zbrodni? Jak przekonuje Jacek Getner w swojej najnowszej powieści – jak najbardziej! Podejrzany bez dwóch zdań to pełna humoru i zwrotów akcji komedia kryminalna.

Basia Kotula powraca, a wraz z nią – mnóstwo kłopotów. Dochodzi do kolejnej zbrodni, w dodoatku pod samym jej nosem! Nieboszczyk – uduszony własnym krawatem – znaleziony zostaje w sali konferencyjnej w biurze korporacji Subfood, którą zarządza dyrektor Kotula.

Okazuje się, że ofiarą jest szef działu HR, który właśnie szykował się do zwolnienia kolejnych pracowników, w tym… swojej szefowej! Nic więc dziwnego, że tym razem to Basia staje się główną podejrzaną w sprawie o morderstwo pracownika Subfood.

Wkrótce okazuje się jednak, że niemal każdy z pracowników korporacji ma swoje tajemnice, a przybyły na miejsce podkomisarz Rafał Martuś będzie miał niemały problem z dojściem do prawdy. Zwłaszcza gdy na jego drodze po raz kolejny stanie Bazyli, były narzeczony jego wybranki. Kim tak naprawdę jest morderca? I dlaczego do zabójstwa użył… należącego do denata krawata w różowe słonie?

Jacek Getner w swojej najnowszej powieści po raz kolejny opisuje szalone śledztwo, nie brak w niej śmiechu, ale także podejrzanych i kryminalnych tropów. Autor nieustannie zwodzi czytelnika, sprawiając, że kryminalna zagadka z każdym kolejnym rozdziałem staje coraz bardziej zawiła. To powoduje, że nowa sprawa Basi Kotuli wcale nie jest prosta, choć początkowo może taka właśnie się wydawać. Autor Podejrzanego bez dwóch zdań pokazuje, że nawet w komedii kryminalnej zagadka nie może być oczywista i zbyt łatwa do rozwikłania.

Podejrzany bez dwóch zdań z jednej strony wykorzystuje konwencję tradycyjnego kryminału, czerpiąc z pomysłu na śledczego-amatora czy schematu zagadka-śledztwo-wyjaśnienie, ale jednocześnie autor za sprawą wyrazistych bohaterów wprowadza wiele humoru. Tym samym czytelnik nie tylko ma okazję niejednokrotnie uśmiechnąć się w trakcie lektury, ale także w napięciu wyczekuje wielkiego finału.

W Podejrzanym bez dwóch zdań dominującą bohaterką jest zdecydowanie Basia Kotula, która – niezależnie od sytuacji – musi postawić na swoim. To nie zmienia się nawet wtedy, kiedy może zostać podejrzaną. Tymczasem podkomisarz Martuś w nowej części – wbrew jego niechęci do romantyczności i romansów w ogóle – stanie się obiektem westchnień połowy pracowniczek Subfooda. Postaci są więc najmocniejszą stroną prozy Jacka Getnera.

Nowa powieść Jacka Getnera to interesująca, dobrze napisana komedia kryminalna. Podejrzany bez dwóch zdań to także solidna kontynuacja popularnej serii, która zdecydowanie utrzymuje poziom znany z poprzednich tomów cyklu Podejrzany… Jacka Getnera: Podejrzanego jak diabli oraz Podejrzanego na wieki wieków. Czytelnicy, którym spodobały się poprzednie dwa tomy przygód Basi Kotuli i Rafała Martusia, będą zatem zadowoleni także i z nowej odsłony przygód tej nietypowej pary.

Kup książkę Podejrzany bez dwóch zdań

Zobacz opinie o książce Podejrzany bez dwóch zdań
Podejrzany jak diabli
Jacek Getner0
Okładka ksiązki - Podejrzany jak diabli

Niebezpieczny trójkąt, czyli ile razy można zabić jednego denata... On jeden, one dwie i potrójny trup! Nie łam serc, bo zostaniesz seryjnym nieboszczykiem...

Podejrzany na wieki wieków
Jacek Getner0
Okładka ksiązki - Podejrzany na wieki wieków

,,Kryminał to taki romans, tyle że z trupem w tle", mawia Basia Kotula, która kierując się tym mottem, stara się pomóc swojemu narzeczonemu Bazylemu. Bazyli...