Recenzja książki: Podróże z filozofią w tle

Recenzuje: wyrwany

     Z okazji 70. urodzin Michała Hellera miłośnikom twórczości naukowej Księdza Profesora trafia się nie lada gratka. Oto nakładem wydawnictwa „Znak” ukazuje się książka „Podróże z filozofią w tle”, będąca wyborem zapisków z jego dziennika. „Nauka staje się sztuką, gdy uprawia ją artysta” – czytamy we wstępie i jednoznacznie twierdzenie to odnosi się do postaci Jubilata – księdza, filozofa, matematyka, fizyka, kosmologa i popularyzatora nauk w jednej osobie.

 

    Michał Heller to postać niezwykła nie tylko ze względu na swe dokonania naukowe, ale i z powodu umiejętności patrzenia na świat oczami człowieka oczarowanego jego istnieniem. To dlatego ten zachwyt, ilekroć uwieczniony zostaje na papierze, prowadzi do rozważań natury filozoficznej jak i matematyczno-przyrodniczej. Nie jest to jednak książka naukowa, jedna z tych, które pisane bywają stylem trudnym i zawiłym. Obok sprawozdań z licznych podróży naukowych odbytych m.in. do Francji, Danii, Stanów Zjednoczonych, Belgii, Grecji, Włoch czy Japonii, znajdują się w niej także recenzje lektur z podróży czy teksty wręcz popularnonaukowe.

 

    Te ostatnie mogłyby (a może nawet i były) zalążkiem niejednej interesującej książki. Równie dobrze mogłaby ona traktować o pięknie ścisłości języka wszechświata, jakim jest matematyka czy o historii nauki i jej wpływie na sposób myślenia ludzi o otaczającym świecie. W obu dziedzinach Ksiądz Profesor czułby się równie pewnie i niejedną jeszcze odkrywczą myślą na te tematy mógłby się podzielić z Czytelnikami. Podobnie rzecz się ma z wieloma innymi zagadnieniami, którym Michał Heller poświęcił czas i trud swojego życia. Dialog między wiarą i nauką, dyskusja z filozoficznymi postawami, sens czasu i możliwość odwrócenia kierunku jego biegu, kwantowa teoria grawitacji zespalająca w jedno wszystkie znane obecnie oddziaływania fizyczne i łącząca fizykę kwantową z ogólną teorią względności - niespełnione jak na razie marzenie fizyków teoretyków – oto tylko kilka z nich.

 

    Takiego Hellera znamy już z wielu jego wcześniejszych książek, ale „Podróże z filozofią w tle” to także zapis i spojrzenie na zwyczajne życie księdza-naukowca. Podczas podróży do spodni może przykleić się guma, samolot się spóźni, a „głowa, po pewnych wahaniach, zdecyduje się nie boleć”. To także świadectwo człowieka, którego spotkania i dyskusje z innymi ludźmi napawają radością, a który jest jednocześnie świadom trudu, jaki towarzyszy każdej próbie dialogu z drugim człowiekiem. Właśnie między innymi ta świadomość własnych ograniczeń, przyzwyczajeń oraz potrzeba chociażby próby zrozumienia zarówno innych uczestników dyskusji jak i konkurencyjnych teorii naukowych czynią z Księdza Profesora wybitnego intelektualistę.

 

    W jednym z zapisków z wakacji Heller dowcipnie dodaje, iż ścieżka biegnąca do krzaków agrestu w ogródku plebani wyznaczona została prawej najkrótszej drogi. Pozwalając na druk swych zapisków Heller, niejako korzystając z tego prawa, zaprosił Czytelników w intymną podróż śladami swoich myśli, refleksji i obserwacji zrodzonych na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Także i w tym przypadku można być pewnym, że kierunek podróży wskazywany przez kompas umiłowania mądrości doprowadzi do słodkiego owocu niejednego poznania.

Tagi: Podróże z filozofią w tle, Podróże z filozofią w tle recenzja, Podróże z filozofią w tle książka, Michał Heller Podróże z filozofią w tle, Michał Heller recenzja, Michał Heller książka, Michał Heller

Kup książkę Podróże z filozofią w tle

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Podróże z filozofią w tle
Książka
Inne książki autora
Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje
Michał Heller0
Okładka ksiązki - Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje

Przez Wszechświat podróżuje się nawet, gdy się o tym nie wie. Bo można nie wiedzieć: gdy głowę do tego stopnia zajmie się innymi ,,sprawami", że nie...

Filozofia nauki
Michał Heller0
Okładka ksiązki - Filozofia nauki

Michał Heller, światowej sławy filozof, kosmolog i teolog omawia nie tylko standardowe ujęcia filozofii nauki, wypracowane przez filozofów nauki w toku...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje