Quantcast

Recenzja książki: Pomcia Lewandowska

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

To że ktoś ma popularne nazwisko wcale nie musi oznaczać, że nie może być kimś wyjątkowym. Udowadnia to Paweł Beręsewicz w swojej pełnej humoru, trafnych spostrzeżeń, lekkiej i zabawnej książce Pomcia Lewandowska, którą kieruje do młodych czytelników.

recenzja Pomcia Lewandowska

Tytułowa Pomcia to rezolutna i pomysłowa ośmiolatka. Jest nie tylko przesympatyczna, ale zdaje się też posiadać nadprzyrodzone moce i zdolności. A może to tylko kwestia licznych zbiegów okoliczności? Wszak każdy z nas jest wyjątkowy! Jednak, jak by nie patrzeć, dzięki Pomci w domu Lewandowskich działa zmywarka, która formalnie rzecz biorąc jest zepsuta. Za sprawą śpiewu dziewczynki stary, rodzinny opel „dokulał się" na oparach benzyny do stacji paliw. No i wiewiórka w ogrodzie dziadków zaczęła przypominać sobie, gdzie przez całe lato zakopywała orzechy laskowe.

Pomcia Lewandowska to opowieść o dzieciństwie w jego najczystszej i najpiękniejszej postaci – gdy wyobraźnia maluchów nie jest niczym ograniczana, a ich kreatywność znajduje ujście w każdym momencie. Pomcia wydaje się znać rozwiązanie każdego problemu. Nie tylko pomaga rodzicom w domu, ale też rozwiązuje kryzysowe sytuacje w szkolnej stołówce. To dziewczynka wielu talentów, równocześnie obdarzona ogromnymi pokładami empatii. Po prostu: to fajne dziecko!

Książka Pawła Beręsewicza kierowana jest do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, do uczniów nauczania początkowego. Młodzi czytelnicy znajdą w Pomci świetną przyjaciółkę i przewodniczkę. Kogoś, kto zna sposoby na wszystko, i dostrzeże jasną stronę każdej sytuacji. Mnóstwo dobrych wzorców ukazanych w książce Beręsewicza sprawia, że czytelnik – czy to dziecko, czy dorosły – od razu nabierze pozytywnego nastawienia do świata. Wszechobecny dowcip, żarty słowne czy sytuacyjne sprawiają, że uśmiech nie zejdzie czytelnikowi z twarzy do końca lektury.

Pomcia Lewandowska została przepięknie zilustrowana przez Annę Oparkowską. Duże, kolorowe rysunki wprowadzają czytelnika w dobry nastrój i świetnie obrazują opisywane przez autora sytuacje. Na własne oczy możemy zobaczyć tytułową Pomcię i jej wspaniałe przygody. Ilustracje stanowią znakomite dopełnienie znakomitej narracji.

Publikacja Pawła Beręsewicza to lektura obowiązkowa dla najmłodszych. To gwarancja dobrej zabawa, ale też szansa na „odczarowanie" znanego nazwiska. Bo przecież wybitnych Lewandowskich może być na świecie całkiem sporo!

Tagi: Opowieści obyczajowe i rodzinne dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Pomcia Lewandowska

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pomcia Lewandowska
Książka
Pomcia Lewandowska
Paweł Beręsewicz
Inne książki autora
Ciumkowe historie w tym jedna smutna
Paweł Beręsewicz0
Okładka ksiązki - Ciumkowe historie w tym jedna smutna

Kontynuacja przygód Ciumków. A co u nich tym razem? Normalka... łabądek tańczy w dresiku, ciocia Kazia ssie smoczusia, Grześkowi rosną skrzydełka, prapraprapraprapraprapradziad...

Czy wojna jest dla dziewczyn?
Paweł Beręsewicz0
Okładka ksiązki - Czy wojna jest dla dziewczyn?

Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy