Recenzja książki: Pory roku krok po kroku. Jesień

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Zmieniające się pory roku w sposób namacalny pokazują nieustający upływ czasu. Następujące po sobie sezony zachwycają różnorodnością i pokazują, jak bardzo człowiek związany jest i zależny od natury. Aby przybliżyć najmłodszym dzieciom zjawisko pór roku, na rynku wydawniczym właśnie ukazuje się seria książek edukacyjnych Pory roku krok po kroku. Cykl rozpoczyna starannie wydana, barwna Jesień Katarzyny Moryc, do której ilustracje przygotowała Małgorzata Detner.

Książka Pory roku krok po kroku. Jesień ma bardzo czytelny i jasny układ. W publikacji znalazło się sześć rozdziałów, poświęconych jesieni w różnych miejscach – między innymi w lesie, na łące, czy też na podwórku. Każdy rozdział składa się z rymowanego, rytmicznego wierszyka, opisującego dane miejsce, jego zwierzęcych mieszkańców oraz rosnące tam rośliny. Wiersz „wpisany” jest w kolorową i bardzo szczegółową ilustrację, w pewien sposób ją komentuje i uzupełnia. Dodatkowo każdy z tak zaprezentowanych rozdziałów możemy dalej zgłębiać – sąsiadujące ze sobą strony danego rozdziału są bowiem rozkładówkami, które można otworzyć. Gdy rozchylimy skrzydełka, naszym oczom ukaże się rozszerzony widok danego miejsca. I tutaj także znajdziemy wierszyk, ale też zawarte w kolorowych ramkach informacje i ciekawostki, wyjaśniające pojęcia i nazwy użyte w wierszyku. Opowieść narysowana na kartach danego rozdziału jest dynamiczna. Postaci obecne na zamkniętych skrzydełkach w sposób umowny „poruszają się” i gdy otworzymy skrzydełka rozdziału, zobaczymy je chwilę później – na przykład gdy dźwigają już kosz pełen grzybów. Każdy rozdział podsumowują strony z zadaniami. Są to krzyżówki, wykreślanki, rebusy i zadanie „zrób to sam”.

Publikacja Katarzyny Moryc to świetna propozycja dla dzieci uczęszczających do pierwszych klas szkoły podstawowej, ale także dla bystrych przedszkolaków. Zadania zaprezentowane w książce wymagają koncentracji i skupienia, rozwijają umiejętności liczenia, pisania i czytania. Zadanie „zrób to sam” dodatkowo wspomaga kreatywność i kształtuje zdolności manualne.

Treść książki jest bardzo przystępna. Dziecko z zainteresowaniem słuchać będzie czytanych mu wierszyków o sporych walorach edukacyjnych. Dzięki temu maluch ma szansę przyswoić szereg nowych nazw zwierząt i roślin oraz poszerzyć wiedzę o liczne ciekawostki. Dziecko dowie się na przykład, czym są rosa i „babie lato" oraz jak wygląda jesienią praca w sadzie.

Nieodłącznym elementem publikacji są ilustracje. Wraz z tekstem stanowią one spójną całość. Obrazki Małgorzaty Detner utrzymane są w jesiennej kolorystyce – dominują ciepłe odcienie czerwieni, pomarańczu, żółci i brązu. Rysunki wykonane są z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Już samo przeglądanie książki stanowić będzie dla małych odbiorców nie lada atrakcję.

Książka Pory roku krok po kroku. Jesień to interesująca zapowiedź cyklu, który ma szansę podbić dziecięce serca. Przemyślany i spójny układ publikacji oraz wykorzystanie zabawy jako narzędzia edukacyjnego pozwala dziecku z przyjemnością odkrywać piękno otaczającego je świata.

Kup książkę Pory roku krok po kroku. Jesień

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pory roku krok po kroku. Jesień
Książka
Inne książki autora
Bajkowierszyki dla Młodej Publiki, czyli o(d)powiadania na ważne pytania
Katarzyna Moryc0
Okładka ksiązki - Bajkowierszyki dla Młodej Publiki, czyli o(d)powiadania na ważne pytania

Czy Karol naprawdę widział UFO? Dlaczego Amelka dostaje masę prezentów, a mimo to jest coś, czego zazdrości Hani? Skąd wziąć pieniądze na wymarzony...

Pory roku krok po kroku. Zima
Katarzyna Moryc0
Okładka ksiązki - Pory roku krok po kroku. Zima

To JEDYNA taka książka o ZIMIE – wszystkie jej strony możesz ROZŁOŻYĆ. Niech nie zmyli Cię format książki – po rozłożeniu stron OBRAZ jest...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
My Secret Youtube Life
Charlotte Seager
My Secret Youtube Life
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje