Recenzja książki: Potknięcia miłości

Recenzuje: Patryk Obarski

Czasem przypadkowe, niezbyt udane pierwsze spotkanie może sprawić, że nasze życie zmieni się o sto osiemdziesiąt stopni. Przekonuje się o tym Hanna, bohaterka najnowszej powieści Anny Wojtkowskiej-Witali Potknięcia miłości.

W nowej powieści autorka opowiada o losach Hanny Trzcińskiej, młodej polonistki, która wciąż poszukuje swojej życiowej drogi. Wychowana pod miastem, nie widzi swojej przyszłości w gospodarstwie prowadzonym przez brata, zamiast tego marzy o staniu się pisarką z prawdziwego zdarzenia.

Na razie jednak Hania wydała tylko jedną książkę, a zaraz musi ukończyć romantyczne opowiadanie o kalarepie, o którego napisanie poprosił ją brat. Początkującej pisarce trudno jest odmówić, zwłaszcza że matka wciąż wypomina jej wybór drogi życiowej. Mimo wyższego wykształcenia Hania nie potrafi znaleźć stałej pracy, na dodatek – ku niezadowoleniu matki – wciąż jest panną i nic nie wskazuje na to, że wkrótce się to zmieni.

Kiedy za sprawą przyjaciółki trafia na bieg charytatywny, nie wie jeszcze, że udział w nim na zawsze zmieni jej życie. I chociaż problemy spadające na Hannę początkowo ją przytłaczają, to przecież ostatecznie po każdej burzy – także tej życiowej – przychodzi słońce…

Potknięcia miłości to romans w bardzo literackim stylu. Opowiadając o losach początkującej pisarki, Anna Wojtkowska-Witala ukazuje czytelnikom część świata wydawniczego, zgrabnie łącząc te wątki z historią miłosną.

Opowieść, którą przygotowała dla czytelników Wojtkowska-Witala, momentami bywa nieco niedzisiejsza. Co więcej, czasem brzmi jak uwspółcześniona wersja historii o Kopciuszku i księciu z bajki. Nie da się jednak odmówić tej opowieści uroku.

W przeciwieństwie jednak do Kopciuszka z oryginalnej baśni, Hanna Trzcińska, bohaterka Potknięć miłości, wcale nie oczekuje pomocy od swojego księcia. Zresztą książę, przynajmniej na początku, okazuje się mało sympatyczny i dość roszczeniowy, a Hanka znakomicie radzi sobie bez jego pomocy. Wojtkowska-Witala tworzy historię młodej kobiety, która pragnie żyć po swojemu, realizując tylko i wyłącznie własne marzenia, a nie oczekiwania swoich rodziców. I chociaż los nie zawsze jej sprzyja, to Trzcińska z podniesioną głową stara się pokonać kolejne przeciwności losu.

Czytając Potknięcia miłości czytelnicy z uśmiechem przyglądać się będą również kolejnym zmaganiom Piotra, który pojawia się na drodze Hanny i, mimo niechęci kobiety, zdecydowanie nie zamierza odpuścić. Między bohaterami iskrzy od samego początku, a wraz z kolejnymi rozdziałami Anna Wojtkowska-Witala powoli rozwija tę nietypową relację. Piotr jest postacią intrygującą także z nieco innej przyczyny – skrywa tajemnice.

Bo, co warto zauważyć, fabuła Potknięć miłości składa się w istocie z dwóch opowieści, rozgrywających się na dwóch różnych płaszczyznach czasowych. Pierwsza z nich dotyczy współczesności. Druga związana jest z postacią Piotra oraz jego przeszłością. Anna Wojtkowska-Witala wskazuje w swojej powieści, że za każdym człowiekiem stoi pewna historia i jego doświadczenia – niezależnie do tego, czy jest młodą polonistką, znanym aktorem czy bezdomnym z dworca. Każdy człowiek zasługuje na to, by żyć szczęśliwie i otaczać się ludźmi, których kocha.

Oprócz głównej historii związanej z Hanną i Piotrem zaciekawić może również czytelników wątek paraliteracki. Główna bohaterka zaangażowana zostaje do pracy przy specjalnym projekcie związanym z odkryciem zaginionego dzieła literackiego. Anna Wojtkowska-Witala interesująco pisze także o relacjach rodziny Trzcińskich – skomplikowanych, podporządkowanych trudnej w obyciu matce, która powoli trawiona jest od wewnątrz przez własne niespełnione marzenia.

Potknięcia miłości to sprawnie napisana powieść, w której wątki obyczajowe połączone zostają z rozwijającymi się powoli relacjami między bohaterami. Książka Wojtkowskiej-Witali nie jest płomiennym romansem ani tanim erotykiem. To dobra powieść obyczajowa, której lektura przyniesie sporo przyjemności nie tylko miłośnikom tego gatunku. 

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Potknięcia miłości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Potknięcia miłości
Książka
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Inne książki autora
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala0
Okładka ksiązki - Zapach makadamii

Matylda jest bardzo atrakcyjną trzydziestokilkuletnią prawniczką. Prowadzi z narzeczonym kancelarię prawniczą. Jej dzieciństwo kryje jednak dramatyczną...

Basia Urwiska
Anna Wojtkowska-Witala0
Okładka ksiązki - Basia Urwiska

Basia Urwiska to debiut książkowy Anny Wojtkowskiej-Witali, ale nie debiut literacki. W 1995 roku na łamach miesięcznika ?Gospodyni? (nr 9, s. 29) opublikowano...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy