Powiedz wreszcie prawdę

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2018-03-14
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7686-659-8
Tytuł oryginału: Tell us something true
Tłumaczenie: Ewa Bobocińska

Recenzja: Powiedz wreszcie prawdę

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Zwykle gdy zaczynamy być przekonani o tym, że wszystko układa się idealnie, nasz świat zaczyna się walić. Albo na skutek jednej wiadomości po prostu może lec w gruzach. Są różne tragedie - z perspektywy postronnego obserwatora niektóre spośród nich będą wydawać się mniej znaczące czy przytłaczające, jednak dla tego, kogo dotyczą, zawsze będą najgorszym z koszmarów. Punktem wyjścia powieści Dany Reinhardt Powiedz wreszcie prawdę staje się właśnie pewne brzemienne w skutkach wydarzenie.

River to siedemnastolatek, uczeń ostatniej klasy liceum. Jest zakochany, ma dobre oceny, gwarantujące przyjęcie na świetne uczelnie, a czas upływa mu na uprzyjemnianiu życia bezkompromisowej dziewczynie, Penny. Jednak gdy Penny postanawia zerwać z Riverem – skądinąd zupełnie niespodziewanie i podczas romantycznej wyprawy rowerem wodnym na środek Echo Park Lake – świat chłopaka po prostu się wali. River nie potrafi żyć bez Penny. Wszystko, co robił, robił albo z nią, albo - dla niej. Zaniedbał nawet swoich najlepszych przyjaciół, Luka, Willa i Maggie, którzy od dłuższego czasu dostrzegali wady Penny i niespecjalnie ją lubili. Zupełnym przypadkiem River trafia na spotkania „Drugiej Szansy” – wspierającej się grupy młodzieży uzależnionej od przeróżnych używek czy kradzieży. Chłopak ma nadzieję, że uda mu się – pod pozorami fałszywego uzależnienia od marihuany – wyleczyć z własnych, nienazwanych problemów. Kłamstwo ma jednak krótkie nogi, o czym chłopak boleśnie się przekonuje.

Powiedz wreszcie prawdę to powieść o dojrzewaniu do odpowiedzialności za własne życie i podejmowane decyzje. To historia o tym, że nie można pozwolić sobie na to, by ktoś dyrygował naszym losem, bez względu na to, jak pozornie wygodne i bezproblemowe może się to wydawać. River nie ma prawa jazdy, bo zawsze i wszędzie woziła go Penny. Gdy związek się rozpada, chłopak nie ma nawet jak dotrzeć każdego dnia do szkoły. Autorka oswaja także trudną przeszłość chłopaka, udowadnia, że nie korzenie decydują o tym, kim się staniemy, ale świadome wybory, jakich każdego dnia dokonujemy.

Książka Dany Reinhardt, choć mówi o sprawach ważnych, napisana jest bardzo przystępnym, prostym i dowcipnym językiem. River, mimo swojej nieudolności – nie potrafi nawet korzystać z komunikacji miejskiej – i faktu, że jest żenującym oszustem, ma w sobie coś, za co czytelnicy mogą od razu go polubić. Chłopak uwielbia swoją siostrę, gotów jest dla niej zrobić wszystko. Z biegiem czasu River zaczyna się także zmieniać i jest to, na szczęście, zmiana na lepsze.

Powiedz wreszcie prawdę to książka kierowana do nastoletnich czytelników. Wciągająca fabuła, liczne zwroty akcji, dobrze zarysowani i intrygujący bohaterowie sprawiają, że opowieść nabiera realizmu i wydaje się całkiem wiarygodna. A, dodatkowo, nieoczywiste zakończenie historii z pewnością zaskoczy czytelników. Wreszcie – powieść Dany Reinhardt niesie ważne przesłanie – by szczerze ze sobą rozmawiać i zawsze, bez względu na okoliczności czy stan emocjonalny, mówić sobie prawdę.

Tagi: Powiedz wreszcie prawdę, Powiedz wreszcie prawdę recenzja, Powiedz wreszcie prawdę książka, Dana Reinhardt Powiedz wreszcie prawdę, Dana Reinhardt recenzja, Dana Reinhardt książka, Dana Reinhardt

Kup książkę Powiedz wreszcie prawdę

Zobacz opinie o książce Powiedz wreszcie prawdę
To, co zostało
Jodi Picoult