Recenzja książki: Przecinaczka

Recenzuje: maitiri_books

Przecinaczka to niezwykle intrygująca powieść, która wdziera się do czytelniczej duszy i pozostawia po sobie niezapomniane wrażenia. W pełni zasługuje na uwagę czytelników poszukujących oryginalnych, mrocznych opowieści z fascynującym i – przede wszystkim – świeżym spojrzeniem na mitologię. Kika Hatzopoulou nie tylko odważnie sięga po motywy z mitologii greckiej, ale również zgrabnie łączy je z nowoczesnym światem, tworząc coś nowego, oryginalnego i porywającego. Jej świeże spojrzenie na Mojry, czyli boginie losu, wydobywa z mitologii coś więcej niż tylko zwykłą inspirację. Autorka ukazuje fascynującą strukturę społeczeństwa, w którym każde z dzieci Mojr odgrywa kluczową rolę w tkaniu ludzkich losów.

Autorka zabiera czytelników do świata pełnego brutalności i mrocznych tajemnic, gdzie potomkowie bogów dziedziczą ich moce, a nić życia jest równie ważna, co nić przeznaczenia. W zatopionym mieście Alante główna bohaterka, Io Ora, staje w obliczu serii makabrycznych zabójstw. Ktoś uprowadza kobiety, okalecza ich nici życia i ożywia w ten sposób przerażające zmory, które następnie krążą po mieście jako bezwzględne zabójczynie. Zdolność Io do przecinania nici stawia ją w roli detektywa, prowadzącego śledztwo wśród zmór i gangów, a jednocześnie starającego się ocalić swoje siostry i całe miasto.

Jednym z najmocniejszych punktów tej książki jest jej oryginalność. W świecie, gdzie istnieją potomkowie bogów, każda z potomkiń Mojr odgrywa unikalną rolę: pierwsza przędzie, druga podaje, a trzecia przecina. Io, jako tytułowa Przecinaczka, ma moc przecinania nici łączących ludzi z ukochanymi miejscami i bliskimi osobami, w tym nici życia, co stanowi fascynującą podstawę dla całej fabuły. Autorka stworzyła wyjątkowy, brutalny świat. Napięcie i tajemnica sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. Interesującym aspektem powieści są również niebanalne postaci. Główna bohaterka, Io Ora, to postać niezwykle dobrze wykreowana. Jej siła, zdecydowanie, ale także wewnętrzne rozterki sprawiają, że czytelnik z łatwością się z nią utożsamia i przeżywa jej losy.

Jednym z najbardziej poruszających elementów powieści jest relacja między siostrami Ora. Jest nieoczywista, często – bolesna, ale zawsze szczera i aż do bólu prawdziwa. Zręcznie przedstawione więzi nadają powieści jeszcze bardziej emocjonalnego wymiaru, czyniąc z tej powieści nie tylko mroczną historię, ale też opowieść o rodzinie, lojalności i relacjach, które kształtują nasze życie.

Delikatny wątek romantyczny stanowi uzupełnienie mrocznego klimatu powieści. Relacja między Io a Edeiem Rhuną rozwija się powoli i subtelnie, co sprawia, że czytelnik może cieszyć się pełniejszym zrozumieniem związku między bohaterami. To romans slow burn, który z pewnością zaspokoi gusta wielu czytelników. Wątek kryminalny zajmuje w powieści sporo miejsca, ale jest naprawdę dobrze poprowadzony. Autorka zwodzi zarówno bohaterów, jak i czytelników, podsuwając im mylne tropy i prowadząc do ślepych zaułków, dzięki czemu i jednych, i drugich udaje jej się zaskoczyć. Dodatkowym atutem książki jest społeczno-polityczny kontekst, który pojawia się w tle. Nierówności społeczne wynikające z dziedzictwa, różnice między potomkami bogów, a także elementy nienawiści religijnej są subtelnie wplecione w fabułę, co sprawia, że polityka nie przytłacza, a powieść staje się bardziej kompleksowa i zyskuje dodatkowy wymiar. Nie można również pominąć dopracowanego stylu autorki. W Przecinaczce mamy do czynienia z równowagą pomiędzy opisami, dialogami a wartką akcją. Kika Hatzopoulou potrafi zbudować atmosferę, która wciąga czytelnika od pierwszych stron i trzyma w napięciu do samego końca. Dystopijny klimat, zmory, morderstwa, niezwykłe moce i gangi splatają się w tej powieści w harmonijną całość, tworząc opowieść, którą trudno odłożyć.

Przecinaczka to niezwykle udane połączenie mitologii, kryminału, elementów mrocznego fantasy i wątków społeczno-politycznych. Kika Hatzopoulou zdołała stworzyć świeży, oryginalny świat. Ta opowieść wciąga czytelnika i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Przecinaczka to lektura, która zostaje w pamięci i pozostawia czytelnika w wyczekiwaniu na kolejne części tej fascynującej serii.

Kup książkę Przecinaczka

Zobacz opinie o książce Przecinaczka