Recenzja książki: Przędza

Recenzuje: Katarzyna Denis

Arras to kraina wyjątkowa, upleciona z cienkich nitek i mieniących się włókien. Nad stanem tkaniny dzień i noc czuwają unikalnie piękne i utalentowane Kądzielniczki. Żyjące w Zakonie dziewczęta dbają o to, aby materii nie zagrażały żadne słabe ogniwa. Ponadto zapewniają mieszkańcom pożywienie, pogodę, a nawet rozrywkę. Mimo wszystko, nie są one najważniejszymi osobami w państwie. Są jedynie narzędziem w ręku Cormaca Pattona, bowiem to właśnie on sprawuje pieczę nad całym systemem.
 
Każda młoda dziewczyna mieszkająca w Arrasie marzy o dostaniu się do elitarnego grona Kądzielniczek, aczkolwiek żeby dołączyć do ich kręgu, trzeba się wykazać umiejętnością tkania. Nie wszystkie jednak nastolatki obdarzone są tym wyjątkowym darem. Adelice w porównaniu do swoich rówieśniczek nie pragnie życia w Zakonie. Z pomocą rodziców robi wszystko, aby ukryć swoje nietuzinkowe zdolności. Tymczasem przypadkiem w trakcie egzaminu wszyscy dowiadują się, że bohaterka nie tylko widzi pojedyncze włókna Arrasu, ale także potrafi szyć bez krosna. W wyniku tego nastolatka zostaje siłą zabrana z rodzinnego domu i wcielona w szeregi Kądzielniczek. Tutaj natomiast nikomu nie może ufać.
 
Nie można nie wspomnieć w przypadku tej książki o jej niesamowitej oprawie graficznej. Okładka mieni się różnymi kolorami w zależności od światła, jakie na nią pada. Efekt jest niezwykły i świetnie pasuje do tematyki podjętej w powieści. Wielu czytelników może porównywać fabułę Przędzy do tak znanych książek, jak choćby Igrzyska śmierci. Jedynym jednak elementem łączącym powieści Gennifer Albin i Suzanne Collins jest fakt, że oba przedstawione światy są silnie kontrolowane przez władzę, decydującą o losach mieszkańców. Przędza należy też do ogromnie ostatnio popularnego gatunku dystopii.
 
Gennifer Albin napisała niesamowicie wciągającą i godną uwagi historię. Co więcej, jej bohaterowie stanowią całkowicie unikalne osobowości. Każdy z nich jest inny, każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Nie można też jednoznacznie zakwalifikować poszczególnych postaci występujących na kartach książki do kategorii "dobra" czy "zła". Postaci ewoluują, zmieniają się, a czytelnik, lepiej poznając głównych bohaterów, zmienia również swoje do nich nastawienie.
 
W powieści brak wyjaśnienia pewnego wątku. Już od pierwszych stron powieści czytelnicy dowiadują się, że Adelice była uczona przez rodziców niezdarności i skrywania swojego talentu, tak, aby nie zdać egzaminu końcowego. Temat ten powraca jeszcze kilkakrotnie na łamach powieści. Nie wiadomo jednak, dlaczego państwo Lewys właśnie w ten sposób szkolili swoją córkę i skąd wiedzieli o zagrożeniach płynących z pracy dla Gildii? Wydaje się niemożliwe, by sekretarka i zwykły mechanik byli wtajemniczeni w szczegóły działań władz. Choć może kryje się tu po porostu kolejna  tajemnica, której rozwiązanie dane znajdziemy w kolejnym tomie? 
 
Anglojęzyczna kontynuacja książki pojawi się pod koniec października tego roku i będzie nosiła tytuł Altered. Z całą pewnością czytelnicy po lekturze Przędzy nie będą mogli doczekać się ukazania się w Polsce jej kontynuacji. 

Kup książkę Przędza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Przędza
Książka
Przędza
Gennifer Albin
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy