Recenzja książki: Przystanek na horyzoncie

Recenzuje: Anna Gut

Bohaterem powieści Remarque'a jest młody Niemiec, Kai, kierowca rajdowy. Kai jest niespokojnym duchem, nie potrafi usiedzieć długo w miejscu i sam nie wie, czego od życia pragnie. Jego pasją są szybkie samochody i wyścigi, a także bywanie w kasynach, gra w ruletę -  co wiąże się z ciągłym zmienianiem miejsca pobytu i poznawaniem wciąż nowych osób, w tym pięknych kobiet, które chętnie zawierają  nowe znajomości i nie unikają romansów.


Coś jednak mu mówi, że powinien zmienić swoje życie, ustabilizować się i osiąść wreszcie na stałe w swej posiadłości, a także ożenić się z młodą sąsiadką - Barbarą, która pociąga go swą urod i młodością. Nie wiedzieć czemu jednak ostatecznie poznaje Barbarę ze swym przyjacielem, sam zaś wraca do świata, w którym czeka go przygoda z nowo poznaną Amerykanką, Maud Philby. Wraca do tego świata, który go przyciąga intensywnością przeżyć, w którym pełno jest "barwnych ptaków", żyjących dniem dzisiejszym, bywalców kasyn, przyjęć towarzyskich, gdzie prowadzi się ciekawe konwersacje, chociaż w zasadzie niczego istotnego one nie dotyczą. Wraca do świata miłośników wyścigów samochodowych, wędrujących od Monte Carlo po Palermo.

Jedyną żywą istotą, do której ten intensywnie żyjący, świetnie konwersujący, a przy tym lekko zblazowany mężczyzna jest przywiązany i którą  otacza szczególną miłością i troską, jest dożyca, Frute.

Za sprawą powieści poznajemy dekadencki klimat lat dwudziestych minionego wieku, klimat kurortów południa Europy. To okres, gdy Europa jeszcze dochodzi do siebie po pierwszej wojnie światowej, ale w tak zwanym "wielkim świecie", na Riwierze czy w Monaco, gdzie żyją lub tylko bywają ludzie utytułowani, zamożni, czas upływa na rozrywkach, flirtach i grze w kasynach. Ten świat, mimo pewnie już pierwszych symptomów nadchodzącego Wielkiego Kryzysu,  jest pełen ruchu, barw, fantastycznych widoków i nie kończących się, lekkich i inteligentnych konwersacji. W tej scenerii odbywają się podniecające, wzbudzające ogromne emocje wyścigi samochodowe, w których biorą udział kierowcy z Europy i Ameryki.

Remarque, sam podobno zakochany w automobilizmie, niezwykle plastycznie i wiernie oddał w swej powieści nie tylko atmosferę wyścigów czy całą ich otoczkę, ale również dramaturgię ich przebiegu na trasie, co sprawia, że książka intryguje i niezwykle wciąga. Ponadto mamy w książce galerię interesujących postaci męskich i kobiecych, między którymi nawiązują się sympatie i antypatie, a które wciąż prowadzą między sobą kolejne gry. Cały czas trwa również pewnego rodzaju wyścig o to, komu przypadnie wygrana.

Remarque to mistrz słowa i nastroju. I to w Przystanku na horyzoncie udowodnił po raz kolejny.

Tagi: Przystanek na horyzoncie, Przystanek na horyzoncie recenzja, Przystanek na horyzoncie książka, Erich Maria Remarque Przystanek na horyzoncie, Erich Maria Remarque recenzja, Erich Maria Remarque książka, Erich Maria Remarque

Kup książkę Przystanek na horyzoncie

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Przystanek na horyzoncie
Książka
Przystanek na horyzoncie
Erich Maria Remarque
Inne książki autora
Kochaj bliźniego
Erich Maria Remarque0
Okładka ksiązki - Kochaj bliźniego

Ludwik Kern poderwał się gwałtownie z ciężkiego, niespokojnego snu i zaczął nasłuchiwać. Jak wszyscy ścigani, był od razu przytomny... gotów do ucieczki...

Trzej towarzysze
Erich Maria Remarque0
Okładka ksiązki - Trzej towarzysze

Trzej towarzysze to powieść o pięknej i głębokiej prawdziwej męskiej przyjaźni, rozgrywająca się  w latach dwudziestych w Niemczech. Lohkamp, Lenz...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy