Recenzja książki: Quiz biblijny

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Popularną formę przekazu wiedzy stanowi znany od kilkuset lat (choć nie w takiej formie, jak dzisiaj) quiz. Będąc rodzajem rozrywki intelektualnej, jest doskonałym sposobem na sprawdzenie poziomu umiejętności, dokonanie oceny posiadanych wiadomości, a także dostrzeżenie braków, wymagających sięgnięcia po dodatkowe źródła wiedzy, koncentrującej się wokół problemów związanych z wszechstronnością ludzkiego życia. Propagując chrześcijańskie wartości, wydawnictwo Jedność opublikowało warty największej uwagi Quiz biblijny, który z powodzeniem może być wykorzystany w pracy katechetycznej oraz do indywidualnego pogłębiania wiedzy.

Podane liczby są zadziwiające. Pozycja zawiera ponad tysiąc pięćset pytań i odpowiedzi związanych z wydarzeniami biblijnymi. Zagadnienia, poddane wnikliwej analizie, pogrupowano w stu pięćdziesięciu dwóch zestawach, każdemu z nich przyporządkowując cztery poziomy trudności (różne kolory poziomów mają na celu zachowanie przejrzystości). W każdym z zestawów zadano po dziesięć pytań, a te z kolei podzielono na sześć grup tematycznych: ludzie, wiedza ogólna, zwierzęta i rośliny, miejsca, przedmioty oraz "gdzie w Biblii / cytaty biblijne". Poszczególnym kategoriom odpowiadają niewielkie, kolorowe ikonki. Karty z pytaniami są pogrubione, wielobarwne, zaopatrzone w rysunki i fotografie, będące nie tylko ilustracją konkretnych pytań, ale również rodzajem graficznych podpowiedzi. W zestawie nie zabrakło także książeczki z odpowiedziami. Całość znalazła się w laminowanym segregatorze, pozwalającym wszystko utrzymać w należytym porządku (zachowanie kolejności kart z pytaniami ułatwia pracę prowadzącemu).

Przy opracowywaniu quizu wzięto pod uwagę odbiorców. Katecheta, duszpasterz bądź animator grup biblijnych, kierując się możliwościami uczestników, dobiera indywidualnie pytania o odpowiednim stopniu trudności. Rozpoczynając od najprostszych, łatwo zachęcić do poszukiwania odpowiedzi w Piśmie Świętym Starego i Nowego Testamentu. Korzystający z tej formy przekazu nie tylko pogłębią swoją wiedzę religijną, ale również będą mieli okazję jeszcze lepiej poznać i pokochać Boga, który z miłości do człowieka zaprosił każdego do łączności z sobą.

Niecodzienna publikacja wydawnictwa Jedność bez wątpienia godna jest polecenia. Zadowoleni będą zarówno korzystający z niej katecheci, jak i uczniowie. Stanowiąc niekonwencjonalne rozwiązanie, Quiz biblijny jest interesującą formą pracy katechetycznej, która z pewnością przyniesie pozytywne efekty. Warto sięgnąć po nią jak najszybciej.

Kup książkę Quiz biblijny

Zobacz opinie o książce Quiz biblijny
Autor
Quiz biblijny