Recenzja książki: Sekretne życie jelit. 21 sposobów na zdrowe odżywianie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ważną rolę w procesie odżywiania człowieka odgrywają jelita. Pełniąc funkcje trawienne oraz zapewniając obronę immunologiczną organizmu, jelita zapewniają sprawny przebieg trawienia i wchłaniania. Nakładem Wydawnictwa M ukazał się znakomity poradnik, który wprowadzając w tajniki zdrowego i smacznego żywienia, podsuwa równocześnie sprawdzone środki zaradcze na uciążliwe pokarmowe dolegliwości.

Ponieważ styl życia współczesnego człowieka przyczynia się do powstawania wielu chorób przewodu pokarmowego, autorzy Sekretnego życia jelit. 21 sposobów na zdrowe odżywianie przyjęli za cel nakłonienie czytelnika do podjęcia (najlepiej w trybie natychmiastowym) kroków zmierzających do zwiększenia troski o zdrowie i dobre samopoczucie. Porządkując obszerną treść w rozdziałach tematycznych, doceniają rolę probiotyków, błonnika, witamin oraz suplementów. Zachęcają do spożywania produktów korzystnych dla jelit (jogurty, czosnek, warzywa, owoce). Skupiają się na strefie bezglutenowej i zagadnieniu detoksykacji organizmu. Zniechęcając do jedzenia pod wpływem emocji, skłaniają do pozbycia się zawiści, zazdrości i złości. Wskazują na dobroczynne działanie wody, która skutecznie nawilża organizm (narządy wewnętrzne pracują wówczas bardziej efektywnie). Przyglądają się obróbce żywności oraz podają wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania się. Doceniają także rolę aktywności fizycznej.

Ponieważ w coraz szybszym tempie wzrasta liczba osób cierpiących na zaburzenia żołądkowo-jelitowe, autorzy poświęcili tym schorzeniom wiele uwagi. Przyjrzeli się stanom zapalnym, kandydozie, zespołowi jelita drażliwego, refluksowi przełyku, nadwrażliwości pokarmowej, chorobom autoimmunologicznym, a także zaburzeniom koncentracji i osłabionej czujności. W odniesieniu do powyższych chorób wiedza czytelnika zostanie wzbogacona całościowo (przyczyny, objawy, czynniki żywieniowe, środki zaradcze, leczenie). Pomocne okażą się również przepisy na potrawy (warte włączenia do codziennego jadłospisu) bogate w błonnik, wspierające trawienie, zwalczające stany zapalne, oczyszczające wątrobę, poprawiające nastrój, odchudzające oraz odmładzające. Stałe miejsce mają w publikacji takie elementy, jak nazwa potrawy i jej zapis graficzny, rodzaj funkcji do spełnienia, wykaz potrzebnych składników, sposób wykonania, ilość porcji oraz zachęcające do spożycia zdjęcie gotowego dania.

Publikacji Wydawnictwa M absolutnie nie wolno zlekceważyć. Nie powinien być przeszkodą fakt oparcia treści lektury przede wszystkim na doświadczeniach społeczeństwa amerykańskiego, ponieważ trendy (w tym nawyki żywieniowe) zza wielkiej wody coraz częściej docierają także do krajów europejskich. Treść przekazana w ciekawy i przystępny sposób opiera się na wynikach wieloletnich badań lekarzy różnych specjalności oraz dietetyków. Refleksje teologiczne zostały poparte cytatami z Pisma Świętego Nowego Testamentu (wraz z siglami). Są wyliczenia, wypunktowania, podkreślenia, porady i wskazówki. Różnorodna czcionka dodaje przejrzystości. Pomocą służą przypisy (z podziałem na rozdziały), będące zarazem wykazem pozycji bibliograficznych (niestety, wyłącznie obcojęzycznych). Dzięki zamieszczonemu w lekturze testowi sprawdzającemu czytelnik samodzielnie może określić stan zdrowia własnych jelit.

Książka Sekretne życie jelit. 21 sposobów na zdrowe odżywianie przeznaczona jest dla wszystkich, którym zależy na doskonałym zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Stosowanie się do podanych wskazówek zapewni osiągnięcie spodziewanych efektów.

Kup książkę Sekretne życie jelit. 21 sposobów na zdrowe odżywianie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sekretne życie jelit. 21 sposobów na zdrowe odżywianie
Inne książki autora
Dominikana przewodnik NG 2008
Praca zbiorowa 0
Okładka ksiązki - Dominikana przewodnik NG 2008

Najwyższe góry na całych Antylach, otoczone wianuszkiem zadziwiających plaż? Republika zajmuje wschodnie 2/3 wyspy Haiti, którą dzieli z tak samo nazywającym...

Szkoła wyższa w toku zmian
Praca zbiorowa 0
Okładka ksiązki - Szkoła wyższa w toku zmian

Niniejszy, tom pracy zbiorowej Szkoła wyższa w toku zmian. Debata wokół ustawy z dnia 18 marca 2011 roku zawiera prace Autorów, którzy...

Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje